01/2019
Mirjam Link ja Johanna Rosenvald, intervjueeris Laura Maide
Sihtasutus Sõbra Käsi on juba aastaid eest vedanud EKB Liidu sotsiaaltööd. Millised on täna organisatsiooni peamised tegevusvaldkonnad?
Laias laastus jagunevad tegevusvaldkonnad kaheks: esiteks, Sõbra Käe oma algatatud ja nüüdseks juba mitmed aastad kestnud projektid, nagu laagrid ja malevad keerulises olukorras peredest pärit lastele, 365-sünnipäevade projekt, Narva lastetuba, mis toimib laste päevakeskuse põhimõttel; teiseks, koostööprojektid kogudustega, milleks on koguduste omaalgatuslike sotsiaalprojektide toetamine, aga ka näiteks kooli- ja jõulupakid abivajavatele lastele. Lisaks oleme korraldanud koolitusi, et toetada teadmiste ja koostöövõrgustiku abil neid, kes ise tegelevad abivajajate aitamisega.
Kuidas saab Sõbra Käsi varustada ja toetada kogudusi?
Praktilise poole pealt saame pakkuda Sõbralt Sõbrale poodide kaudu riide- ja mööbliabi ning Toidupanga kaudu toiduabi. Üle-eestiline kaupluste võrgustik võimaldab toetada abivajajaid mitmekülgselt ja kiiresti, olenemata nende asukohast. Toidupank on üks meie pikaajalisemaid ja strateegilisemaid koostööpartnereid. Ka nendel on väga hästi välja töötatud üle-eestiline võrgustik, mille kaudu nad hea meelega meie kogudusi toetavad. Seega julgustame kogudusi otsima kontakti kohaliku toidupangaga, pakkuma omapoolset abi (näiteks toidukogumispäevadel) ja küsima julgelt omakorda toiduabi neile, kel seda koguduse kaudu vaja on.
Kriisiolukordades oleme vajadusel pakkunud ka ühekordset (või korduvat) toetust. Peame oluliseks, et abivajaval inimesel või perekonnal oleks kogudusepoolne kontaktisik, kes vahendab suhtlust Sõbra Käega ja kellel säiliks kontakt perekonnaga ka muul ajal.
Koguduse sotsiaalprojektide toetuseks saab kaks korda aastas (1. mail ja 1. novembril) taotleda rahalist toetust. Lisaks toetame koolituste korraldamist, mis aitavad koguduste inimestel tõhusamalt sotsiaaltööd teha ja/või arendada koostööd kogukonna ja kohalike partneritega. Oleme aidanud läbi viia koolitusi hingehoiu, erivajadustega inimeste, sotsiaaltoetuste, nõustamise jm teemadel. Viimatistest näiteks teist hooaega läbi viidud koolitus Nõmme baptistikoguduses, kus sihtgrupiks oma kogukonna üksikvanemad ja kuhu kogunes poolsada osalejat, enamik väljastpoolt kogudust. Samuti Viimsi vabakoguduse projekt, mille raames koolitatakse vabatahtlikke vägivalla ohvrite aitamiseks.
Kui aktiivselt kogudused eelmisel aastal teie pakutavaid võimalusi kasutasid?
Kui Liidu koosseisu kuulub 85 kogudust, siis Sõbra Käel on tihedam kontakt neist paarikümnega. Rõõmustame alati, kui mõni kogudus, kellega meil senini isiklikku kokkupuudet ei ole olnud, mõne projekti või abivajaja toetamiseks meie poole pöördub.
Milline oli kõige meeldejäävam koguduse algatatud ettevõtmine, millele Sõba Käsi sai õla alla panna?
Erinevad lühiajalised projektid on loomulikult olulised ja vahel nähtavamadki, aga eelmisele aastale tagasi mõeldes kerkib südames esile koguduste (mis võrdub otseselt inimeste) pühendunud ja aastatepikkune abi keerulises olukorras inimestele. Üldjuhul on tegemist traagilise õnnetuse tõttu raskesse olukorda sattunud laste või peredega. Sellised probleemid ei lahene kuuga. Imetleme koguduste inimesi, kes tõepoolest on päev-päevalt ja järjekindlalt abivajaja kõrval seisnud. Lisaks toiduabi viimisele on see tähendanud ka arsti juures käimist, remondi tegemist, igapäevast koolitükkide lahendamist või öösel purjus vanemate tüli klaarimist. Tartu Salemi kogudus on aidanud isa, kes kasvatab kaheksat last. Kõiki neid on mitmekülgselt ja väga isiklikul tasandil toetatud. Veel tuleb meelde üks Oleviste koguduse pere, kes on suure hoole ja armastusega ühe noore tüdruku ja tema vastsündinud beebi oma hoole alla võtnud… Olen kindel, et neid tähendusrikkaid lugusid on igas koguduses.
Mida uut toob Sõbra Käele 2019. aasta?
Uuel aastal plaanime käivitada seni hoogu kogunud projekti, mis kannab nime „Väike panus suurde tulevikku“. Projekti eesmärk on toetada laste ja noorte arengut neile olulisel viisil, pakkudes materiaalset abi nende huvide, (vaimse, füüsilise) tervise vm toetamiseks. Kokku tahame toetada 100 euroga 100 last. Rahaline abi üksi on muidugi väikese väärtusega, olulisem on märkamine ja inimsuhted. Niisiis tahame uue projektiga julgustada ja motiveerida (koguduste) inimesi märkama laste ja noorte jaoks olulisi arenguvõimalusi.