Märts 2021
Miikael Johan Tamm, turundusassistent
Kauplustekett Sõbralt Sõbrale esitab Eesti inimestele väljakutse osaleda „Hoolime koos“ ringluses.
„Hoolime koos“ ringlus tähendab seda, et iga Sõbralt Sõbrale taaskasutuskauplustest tehtud ost ning neile annetatud puhas ja korralik asi toetab abivajavaid lapsi ja peresid ning noorte vaimse tervise edendamist. Head teod saavad teoks läbi „Hoolime koos“ projektide ja Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuse.
Sõbralt Sõbrale kutsub populariseerima taaskasutus- ja heategevuslikku mõtteviisi. Selleks palume veebruarist juunini mitmeid põnevaid persoone, ja loomulikult ka kõiki Eesti inimesi, ühe kuu jooksul teha võimalikult paljudes kategooriates oste meie kauplustest ning toetada seeläbi abivajajaid.
Sõbralt Sõbrale kutsub populariseerima taaskasutus- ja heategevuslikku mõtteviisi.
Talverõõmupäev
Traditsiooniks on kujunenud keerulistes oludes kasvavatele lastele korraldada veebruari alguses „Hoolime koos“ talvelaager. Sel aastal koroona tõttu tavapärasel kujul seda teha ei saanud, kuid tahtsime luua sidemeid „Hoolime koos“ laste/noorte ja kristlasnoorte vahel.
6. veebruaril kogunesime Tartu Lumeparki vahvale talverõõmupäevale. „Päeva eesmärgiks oli, lisaks talverõõmude nautimisele, hoida ja arendada sõprussuhteid laste ja vabatahtlike vahel, kes neile eeskujuks on,“ rääkis „Hoolime koos“ projektide assistent Johanna Rosenvald. Pakane oli kõva, aga päike säras ja külmade jäsemete soojendamiseks oli meil üles tehtud lõke ning varutud kuuma teed. „Talverõõmupäeva eri osa on see, et saame vahetada mõtteid laste ja noorte jaoks olulistel teemadel. Sel korral jagasime mõtteid hirmust – lugusid seoses hirmu tundmisega ja kuidas me võime hirmust võitu saada,“ lisas Johanna.
„Soovime, et võimalusel saaksid „Hoolime koos“ laagrites osalenud teismelised lüüa kaasa kogudustes toimuvas juunioride töös, et neil oleks ka laagrite vahepealsel ajal hooliv kogukond, kuhu kuuluda. Usume, et see hoiaks neid oma elus halbu valikuid tegemast,“ selgitas Johanna „Hoolime koos“ laagrite suuremat eesmärki.
Kristo lugu
Talverõõmupäevale jõudnud laste lood on väga erinevad. Üks osalistest oli Kristo (nimi muudetud). Vaadates seda armsat ja rõõmsameelset poissi, ei oskaks oodata, et tema lugu on tegelikult palju keerulisem, kui arvata võiks.
Kristo ema, kes kasvatab teda ja tema venda üksinda, on aastaid võidelnud narkosõltuvusega. Mõnda aega pidid poisid seetõttu asenduskodus elama, kuid kui ema tänu võõrustusravile oma elu enam-vähem järje peale sai, anti lapsed lõpuks siiski tagasi. Ema hoolib poistest väga, kuid tuleb ise väga raskest minevikust ja seetõttu on elu tema jaoks olnud üks suur võitlus. Möödunud aasta lõpul langes ema taas narkosõltuvuse küüsi ja pidi uuesti võõrutusravile minema. Lapsed paigutati seniks turvakodusse. Õnneks sai ema täpselt jõululaupäeval laste juurde tagasi.
Sõbralt Sõbrale perega oleme saanud Kristo perele olla erinevatel hetkedel olemas – aidates sisustada korterit, makstes huviringide eest, varustades vajalike asjadega, poisid on osalenud „Hoolime koos“ laagris ja hetkel oleme tegemas erinevaid plaane, kuidas veelgi mitmekülgsemalt perele toeks olla.
Kodustele väljakutsetele lisaks on Kristol raske ja ravimatu lihaste kärbumise haigus. See tähendab, et juba praegu on tal kõndimine väga raske, ja inimlikult pole lootust, et olukord saaks paremaks minna. Talverõõmupäeval lustimist haigus siiski ei seganud. Meie tublid vabatahtlikud vedasid kordamööda Kristot tuubiga ringi ja Kristo näost oli selgelt näha, et ta oli sellise ringirallimisega väga rahul.
Vaadates talverõõmupäeval Kristot ja teisi lapsi, kellest igaühel oma unikaalne lugu, meenus, milline oli laste suhtes Jeesuse süda – armastav ja täis kaastunnet. Jeesus ütles: „Laske lapsed olla ja ärge keelake neid minu juurde tulemast, sest selliste päralt on taevariik!“ (Mt 19:14). Meie igatsus on, et lapsed ja noored, kellesse meil on eesõigus panustada, võiksid kogeda Jumala armastust läbi hoolimise, aga veelgi enam, et nad võiksid ka isiklikult Jeesuse armastust tundma õppida.
Viimase paari aasta jooksul on vajadus nõustamiskeskuse järele pea kahekordistunud.
Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskus tähistab märtsikuus sünnipäeva
Kutsume kõiki inimesi mõtlema vaimse tervise olulisusele – korraks peatuma ja märkama ligimesi meie ümber ning leidma erinevaid viise, et näidata hoolimist ka praegustel segastel aegadel.
Märtsikuus saab Sõbralt Sõbrale kauplustest võtta endale kauni kaardi ühe julgustava mõttega. See võib olla vahvaks inspiratsiooniks sulle endale, aga samuti võid selle saata edasi oma heale sõbrale.
Kuus aastat tagasi tegi mõne erilise inimese „jah“ võimalikuks Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuse loomise. Viimase paari aasta jooksul on vajadus nõustamiskeskuse järele pea kahekordistunud.
„Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskus loodi märtsis 2015 eelkõige sooviga pakkuda erinevate kristlike koguduste liikmetele ja sõpradele kristlikele väärtushinnangutele toetuvat psühholoogilist nõustamist,“ selgitab keskuse psühholoog ja pereterapeut Karita Kibuspuu. „Samas ei ole koguduslik kuuluvus olnud kunagi nõustamisele pääsemise eeltingimus – teretulnud on ka kõik teised abivajajad nende taustast või muredest sõltumata,“ lisab Karita.
Nõustamist pakutakse hinnanguvabas ja usalduslikus õhkkonnas, võimalust ennast vabalt väljendada ning koostöös spetsialistiga oma probleeme ja nendega toimetuleku ressursse hinnata. Kristlastel on võimalus soovi korral arutleda isiklikku jumalasuhet puudutavatel teemadel ja koos nõustajaga palvetada.
„Meie nõustamiskeskuse jaoks on ülioluline, et oleme tänu „Hoolime koos“ ringlusele saanud algusest peale aidata tasuta kõiki kuni 19-aastasi (k.a) noori. Tihtipeale on just gümnaasiumiealised noored need, kes teadvustavad, et vajavad psühholoogi või terapeudi abi, kuid olles täiskohaga õppijad, ei saa seda majanduslikult endale lubada,“ selgitab Karita Kibuspuu.