Veebruar 2023
Merle Kotiesen, turundus- ja kommunikatsioonijuht
„Eilset ei ole enam. Homne pole veel tulnud. Meil on vaid tänane päev. Nii et hakkame pihta.“ See Ema Teresa tsitaat kirjeldab hästi Sõbralt Sõbrale meeskonna viimase kolme aasta toimimist.
„Eilset ei ole enam. Homne pole veel tulnud. Meil on vaid tänane päev. Nii et hakkame pihta.“
2022. aastal seisis firma silmitsi kolmanda kriisiaastaga. Möödunud olid kaks aastat koroonaga, mis pani paljude ettevõtluse ellujäämise proovile ja aasta tagasi alanud sõda Ukrainas tõi kaasa plahvatusliku abivajajate hulga. Eilsed plaanid tuli kiiresti ümber teha teadmata, mis homne päev toob, ning uskuda ja tegutseda.
„Kui enne märtsikuud ei osanud keegi arvestada suure hulga põgenikega, siis on viimase aastaga kasvanud ka eesti perede abivajadus,“ räägib tegevjuht Mirjam Link. „Kui varem paluti meilt abi rohkem lastele suunatud vaba aja tegevuste heaks või kodukauba osas, siis nüüd on järjest enam vaja olnud toiduabi. Oleme ise toiduga abivajajaid toetanud ja koostööd teinud kohalike omavalitsuste ning Toidupangaga. Endiselt oleme jätkanud erinevate projektide ja laagrite kaudu lastele väärtuslike tegutsemisvõimaluste pakkumist,“ selgitab Mirjam.
Lisaks keerulistele majanduslikele olukordadele on terve aasta vältel olnud õhus palju ärevust, mis pani inimesi reageerima erinevalt. Mõnele on omasem asuda võitlema, teine pigem kapseldub. Ka Sõbralt Sõbrale Nõustamiskeskuses kasvas abiotsijate hulk.
„Abivajajad olid nii need inimesed, kes olid oma teraapiaprotsessi lõpetamas, kuid kellel sõja algus tasakaalu uuesti paigast lükkas, kui ka need, kes tundsid, et vajavad psühholoogilist abi teemadega, mida kodule nii lähedal alanud halastamatu sõda päevavalgele tõi. Ühiskonnas valitsev kõrge stressitase väljendus muuhulgas ka perekondlike pingetena paari- ja vanemate-laste omavahelistes suhetes. Sagenes vastuvõtule pöörduvate suurt ärevust või masendust kogevate noorte arv,“ räägib Nõustamiskeskuse pereterapeut Karita Kibuspuu.
Vaimse tervise teemadega tuleb meil kõigil tegeleda. Lisaks enda eest hoolitsemisele on oluline aeg-ajalt peatuda ja märgata ligimesi meie ümber ning leida erinevaid viise, näitamaks hoolimist ka sellistel segastel aegadel.
Et aasta lõppeks kõigi jaoks rõõmsalt, saime neil jõuludel teha rohkem kui 500 inimesele väikese kingipaki. Me usume, et rõõmu kinkimisega kingime ka killukese lootust ja usku.
„Jõulurõõm on midagi, mida iga inimene vajab, ükskõik mis ta vanusenumber parasjagu ka oleks. Paraku tekitavad majanduslikud olud rohkem muret kui rõõmu ja jõuluaeg on paljudes peredes eriti keeruline aeg,“ rääkis Hoolime Koos projektijuht Ave Aviste.
Jõulupakke saame teha tänu meie kaupluste külastajatele, annetajatele ning koguduste ja kõigi heade inimeste abile, kellel on silmi märgata abivajajaid enda ümber. Lisaks koguduste jõuluprojektidele saime rõõmustada paljusid Eesti ning siin elavaid Ukraina lapsi toredate ja sisukate jõulupakkidega.
„Tihti on väikesel teol või kingil suurem tähendus, kui seda ise arvata oskame. Tagasiside, mis meieni jõuab, on meie jaoks alati kinnitav ja julgustav. Südame tegi eriti soojaks, kui ühe lapse ema meile pärast paki kättesaamist kirjutas, et see kingipakk oli nende jaoks jõuluime!“ lisas Ave tänulikult.
Me usume, et olenemata ajast on meil koos materiaalse abiga võimalus anda kaasinimestele edasi tunne ja teadmine, et neist hoolitakse. Lisaks inimlikule toele on kõigi jaoks olemas Jumal, kes on lubanud omadele anda rahu, mis on üle meie mõistmise, ja rõõm temas on meie tugevus.