Juuni 2023
Johanna Rosenvald, Sõbralt Sõbrale koolitus- ja arendusjuht
Tänavusel nelipühal oli EKB Liidus „Sõbralt Sõbrale ja misjoni pühapäev“. Sel puhul olid 17 koguduses külas Sõbralt Sõbrale esindajad.
Inimeste kokkupuuted 25 aastat tegutsenud Liidu sotsiaalse ettevõtte tööga on väga erinäolised. Ühed on käinud meie taaskasutuspoodides (neid on kokku 18) või viinud sinna oma annetusi, teised on saanud tuge oma lähikonna abivajajate terviklikumaks aitamiseks, mõni on ise vajanud abi. Kogudustes oli ka inimesi, kes kuulsid meie tegemistest esmakordselt. Meie igatsus selle päevaga seoses oli jagada terviklikumat pilti, millega Liidu allasutus tegeleb, ja seeläbi tugevdada koostööd.
Hiljem jagasime meeskonna ringis külastuste kohta oma emotsioone ja lugusid.
Mustvees käinud Henri Lehtsaar kuulis Sõbralt Sõbrale juttude jätkuks loo noorest, kes käis mitmed aastad „Hoolime koos“ lastelaagrites, mida Henri ka ise mitu aastat eest vedas. Nüüdseks on noormees lõpetanud kutsekooli ja läinud iseseisva elu peale, mis ei ole sugugi enesestmõistetav, sest ta oli pärit väga keerulisest taustast. See oli meid kõiki julgustav tagasiside.
Kohtumised ja osadus loovad alati uusi võimalusi.
Henri rääkis seal ka Eluringikeskuse tegemistest, kuna koguduse pastor Paul Gillil on sellega väga isiklik seos, sest tema isa ja ema on tänaseks Eluringikeskuse elanikud.
Romm Aviste muljetas, et Antslas oli rõõm näha elu täis kogudust – pühapäevasel teenistusel oli palju lapsi ja noori. Pastor Peeter Lemats jagas ka ise erinevatest projektidest, nagu „365 sünnipäevad“, laagrid, kooli- ja jõulupakid, mille kaudu nende kogudus on saanud Sõbralt Sõbrale toega oma kogukonda aastate jooksul panustada. Romm sai pakkuda kogudusele mõned oma kontaktisikud, kes panustavad nüüd materjalidega Antsla palvela pooleliolevasse ehitusse.
Mirjam Link rääkis, kuidas pärast Kuressaare hommikust koosolekut jätkusid jutud ühise söömise ajal. Ta jagas muret, et üks Ukraina noormees Saaremaal vajab jalgratast, aga pole seni leidnud head varianti. Pastor Margus Mäemets pakkus selle peale välja oma kodus seisva jalgratta, mille saab nüüd korda teha ja abiküsijale kinkida.
Kokkuvõtteks võib tõdeda, et kohtumised ja osadus loovad alati uusi võimalusi. Eriline oli näha ja kogeda ka, kuidas nendes kogudustes Sõbralt Sõbrale päeval palvetati meie ühise töö eest. Usume, et need palved kannavad palju vilja.
Sõbralt Sõbrale teeb koostööd kogudustega
Sõbralt Sõbrale tegevjuht Mirjam ütleb, et oma töös tahame toetada raskustesse sattunud peresid nii terviklikult ja jätkusuutlikult kui võimalik. Ta lisab, et materiaalne abi üksi on väikese väärtusega, olulisem on märkamine ja inimsuhted. Kogudused pakuvad siin asendamatut kogukonda ja tuge. Mõnikord jääb kohalikul usurahval aga puudu teadmistest või ressurssidest, kuidas üht keerulises kohas olevat inimest aidata, ja siin saame meie ulatada abikäe.
Teinekord jõuab mõni abivajaja otse meie spetsialistide juurde, kuid ilmneb vajadus toetava kogukonna järele, mida saab laiemalt pakkuda üksnes kogudus, ja nii püüame inimesi ühendada koguduse perekonnaga.
Mõned näited sellest, kuidas Sõbralt Sõbrale toetab ja varustab kogudusi:
• Abivajavate perede toetamine – Sõbralt Sõbrale poodide kaudu on võimalik saada riide- ja mööbliabi, Toidupanga kaudu (kellega koostööd teeme) ka toiduabi, vajadusel on võimalik pakkuda erinevat toetust kriisiolukordades. Aitame ka leida tuge riiklikust süsteemist (sageli on see päris keeruline).
• Koguduste sotsiaalprojektide toetamine – kaks korda aastas saab taotleda rahalist toetust projektidele. Taotlemine toimub samaaegselt Liidu üldise projektitaotluste vooruga.
• Nõustamiskeskuses on neli spetsialisti. Pakume psühholoogilist nõustamist, hingehoidu, pereteraapiat, kogemusnõustamist ja esmast õigusabi. Teenused on kättesaadavad ka videosilla vahendusel. Hoolime Koos fondist katame noorte nõustamise kulu ja vajadusel saab toetust ka täiskasvanute nõustamisele.
• Koolitused – toetame koolituste korraldamist, mis aitavad koguduse inimestel tõhusamalt teisi aidata – olgu teemaks hingehoid, erivajadustega inimesed, sõltuvused, paari- ja peresuhted vms.
Lisaks on meil veel erinevaid Hoolime Koos projekte, nagu kooli- ja jõulupakkide valmistamine, „365 sünnipäeva“, „Uks unistuste suunas“ jt, mille kohta täpsema info ja taotlusvormid leiab kodulehelt https://sobraltsobrale.ee/hoolime-koos/.
Misjonitöö. Prohvet Jesaja kuulis Issanda häält: Keda ma läkitan? Kes meilt läheks? (Js 6:8).
Issand kutsub meid kõiki misjonitööle, astuma välja ja märkama inimesi meie ümber. Üks suund sellele kutsele vastata on panustada oma kogukonda. See on viis, kuidas väga praktiliselt kehastada Jumala armastust meid ümbritsevatele inimestele. Hoolides lastest, noortest ning murekoormate alla mattunud inimestest, saab Jumal oma koguduse kaudu astuda inimeste eludesse ja tuua tervenemist. Elusid muudab Jumala armastus. Tahame koos kogudustega teha see armastus nähtavaks ja kogetavaks meie kogukondades.
Meie armsad vabatahtlikud, õed Siiri ja Teisi, ütlevad, et abivajajate jaoks olemasolemine on olnud nende elu loomulik osa. Koostöös Sõbralt Sõbrale organisatsiooniga on nad saanud pakkuda materiaalset toetust, aga ka praktilisi abikäsi, vahel lihtsalt koos nõu pidanud.
Mirjam lisab: „Tugiisikutel on väga suur ja kandev roll, nemad on meile kohalikuks käepikenduseks ja saavad olla abivajajaile igapäevaselt nõuga abiks.”
Üheskoos loome võimalusi headeks muutusteks. Möödunud aastal aitasime üle 6000 inimese, see on rohkem kui terve Elva linnatäis.
Igast ostust, annetusest või vabatahtlikust panusest Sõbralt Sõbrale kauplustes saab alguse heategevuslik Hoolime Koos ringlus, mille erinevate projektide kohta saab täpsemalt lugeda meie kodulehelt.
Möödunud aastal saime aidata üle 6000 inimese, see on rohkem kui terve Elva linnatäis.
Lõpetan Tetiana looga
Tetiana lugu algas veel enne Ukraina sõda. Peale nelja lapse kandmist tekkis tal väikevaagna veenide laienemine. Ta olukord läks niivõrd valulikuks, et noor naine ei saanud enam igapäevaste toimetustega hakkama, kuid vaja oli üles kasvatada neli väikest last. Lahenduseks oli keerulisemat sorti operatsioon, mida Ukrainas ei teostatud. Kuna Ukraina kodanikul puudus Euroopa ravikindlustus, siis operatsiooni eest pidi ta ise tasuma. Kahjuks oli pere sissetulek vaid 4000 eurot aastas. See tekitas lootusetuse tunde.
Otsustasime Jumala juhtimisel hädas olevat perekonda toetada ja korraldasime annetuskampaania. Annetajaid oli üle Eesti erinevatest kogudustest ja lisaks inimesed väljaspool kogudusi. „Väga julgustav oli näha, kuidas Jumal avas just paraja arvu inimeste südamed, et kokku saada vajaminev summa täpselt õigeks ajaks. Jumal on ustav! Omakorda imeilusaks tunnistuseks oli rahvusvaheline koostöö ja üksteise toetamine, olenemata päritolust. Tingimusteta armastus muudab,“ räägib Sõbralt Sõbrale võrgustiku juht Riinu Nurme.
Tänaseks on operatsioonist möödas 3 aastat ja 10 kuud ning saame tänuga kinnitada, et Tetiana tervis on stabiliseerunud ja tema elukvaliteet olulisel määral tõusnud. Ukraina sõda on toonud uued väljakutsed, kuid endised valud on kadunud ja ema saab keskenduda perekonnale.
„Tetiana koos oma perega ja Sõbralt Sõbrale tänavad südamest kõiki koostööpartnereid ja toetajaid. Koos hoolides ja panustades sündis midagi ilusat ning ühe perekonna lugu sai Jumala abi ja avatud südametega muudetud,“ lisab tänulikult Riinu.
Miks me sellest misjonitööst räägime? Me näeme igapäevaselt, kuidas Jumala armastus puudutab inimesi ning arm astub edasi just sõbralt sõbrale, tuues märkamist ja lootust. Me kõik saame olla kellegi jaoks sõbraks, et märgata ja tuua lootust.
Siin ma olen, läkita mind! (Js 6:8).