04/2011 Liivi Reilson, Sõbra Käsi juhataja
Soov, igatsus ja otsus, kutsuda kokku sotsiaaltöötegijaid, tekkis Sõbra Käe nõukogu koosolekul juba eelmise aasta sügisel. Vajadus kaardistada hetkeolukord meie Liidu kogudustes ja nende vastutuspiirkonnas on järjest kasvanud. Infopäev toimus 18. märtsil vahetult enne Liidu aastakonverentsi.
Avatervituse ütles Sõbra Käsi nõukogu esimees, pastor Erki Tamm. Sõna võtsid ja oma koguduse sotsiaaltöö kogemusi jagasid paljud.
Antsla koguduse tööst rääkis pastor Peeter Lemats koos abikaasa Pillega. Kaasahaarav oli kuulda, kuidas mõne pere aitamise tahe viis selleni, et viimaks said Antsla kooli 70 last endale koolialguse pakid ja teisi lugusid.
Hiiumaa pastor Enno Tuulik Hillestest tõi esile, et tihti vajavad abi lapsed, kelle eest nende vanemad ei suuda või saa piisavalt hoolt kanda; teisal vajavad seda vanemad, kus lapsed on siirdunud välismaale tööle ning on oma vananevad vanemad unustanud. Ta tunnistas, kuidas inimesi aidates tuleb vahel ka tagasilööke. Me ei ole armastuse reservuaarid, vaid kanalid.
Sõbralt Sõbrale turundus- ja arendusjuht Henri Lehtsaar rääkis sellest, et neil on kavas käivitada pilootprojekt, kus nad hakkavad müüma kogudustest annetatud kaupa, kuid 50% sellest annavad vahetult abivajajatele.
Sõbralt Sõbrale kaubandusjuht Terje Roose informeeris edukalt käivitunud projektist „Iseseisev elu", mille juures nemad on aidanud inimesi, kelle koduks on vaid neli seina, aga kõik muu eluks vajalik on puudu.
Liidu president Meego Remmel tõi oma ettekandes ilmekalt esile, kuidas Jumal on eriti oma Pojas Jeesuses Kristuses kandnud inimese ja tema vajaduste eest igakülgselt hoolt. Seda ilmestab apostellik soov: „Aga rahu Jumal ise pühitsegu teid läbinisti ning teie vaim ja hing ja ihu olgu tervikuna hoitud laitmatuna meie Issanda Jeesuse Kristuse tulemiseks!" (1Ts 5:23) Sellist terviklikku hoolimist oma ligimese suhtes on kutsutud osutama ka Kristuse kogudus.
Päeva viimases osas toimus Sõbra Käsi juhatuse liikme Helle Lihti eestvedamisel arutelu sotsiaaltöö olukorrast meie kogudustes, selle valupunktidest ja eesmärkidest. Need kirjutati ka kõik hoolega üles (vaata ühte lehte).
Sotsiaaltöötajate võrgustiku loomisel on oluline leida piirkondadele kutsumusega ja pädevad eestvedajad, kes koondaks koguduste võimalused ja vajadused, korraldaks infopäevi ja vajalikke kohtumisi. Kogudustes vajatakse ka sotsiaalkoolitust, jätkuvalt on huvi järgmiste üle-eestiliste sotsiaalvaldkonda puudutavate seminaride toimumise suhtes.
Mõtteid oli palju. Küllap jõuavad mitmed neist ellu just läbi ühistöö koguduste vahel või koostöös Liidu abiorganisatsioonidega. On need siis suvelaagrid vähekindlustatud peredele, sõltuvuses olevate inimeste rehabilitatsioonitöö või ka mahukatele projektidele rahastamistaotluste esitamine.
Kõigile kokkutulnutele oli üllatuseks Koskla maja hõrgutistest lookas lõunalaud (selle katmist oli toetanud regionaalminister). Seal ümber liikudes sai ka üksteisega lähemalt tutvuda. Kohalolnud leidsid, et taolist kokkusaamist tuleks juba sügisel korrata.