10/2012
Margus Einlo, Vormsi koguduse pastor
Eesti rahvusvärvides Boeing 737 ruleerib pimedas augustiöös lennurajale ja peatub. Öine lend Tallinn-Tbilisi ootab stardiluba. Salongis jääb kuidagi vaikseks, korraks muutuvad kõik reisijad usklikuks. Pisut kõikudes alustab teraslind hoojooksu. Reisijate hulgas on ka Eestis kosutuspuhkusel olnud 10 Gruusia sõjapõgenikest teismelist Stalini linna Gori lähistelt.
Muretsen pisut nende teadvuses kujunenud eelarvamuse pärast – kui kusagil maailmas on olemas paradiis, siis on see Eesti. Missioonikandja saates Indrek Luidele antud intervjuus rääkisid noored Eestist palju head. Programm oli tihe. Tutvuti Eesti protestantliku kultuuri ja ajalooga, käidi koolides ja ettevõtetes. Külastati Narvat, Rakveret, Haapsalu, Tallinna ja Vormsi saart.
Kutsujaks oli EKB Liit, vastuvõtjateks erinevad kogudused ja heategevusorganisatsioonid. Sündmuse suurpartner Estonian Air annetas lennupiletid. Abi pakkusid Kanal 2 ja Eesti Suursaatkond Gruusias. Ligikaudu 80000 krooni maksnud reis kaeti annetustest. „Oled aidanud ühte, oled aidanud universumi, sest inimene on nagu universum," ütlevad juudid.
.Koduteel ületavad noored mitte ainult meridiaani ehk Euroopa-Aasia piiri, vaid lend viib meie ajarändurid tagasi teise aegruumi, kus on põgenikke veel Abhaasia sõjast. Gruusia president hindab sõjapõgenike arvuks ligi 500000 inimest. Eestis käinud teismeliste endistesse koduküladesse koondab võõras riik praegu täiendavaid sõjajõude.
Georgian Timesi andmetel on riigis üle miljoni alla vaesuspiiri elava kodaniku. Samas pole mitte kõigil kitsas. Presidendikandidaat Boris Ivanishvilil, prantsuse-vene-gruusia miljardäril, on Tbilisi vana botaanikaaia kohal mäeveerul otsekui Hollywoodi Batmanile kuuluv miljoneid maksev hoonetekompleks. Usklikud palvetavad 1. oktoobri parlamendivalimiste pärast, et ei korduks kodusõda. Kõigil on veel meeles öödepikkused leivajärjekorrad, kalašnikovi automaatidega mehed öises linnas. Ometi oli siis tavatult palju rahvast õhtustel koosolekutel palvemajades, kuhu ohtudele vaatamata tuldi jalgsi.
Kas Eesti usklike rahumissioon Gruusia sõjapõgenike seas tasus ära? Peeter Tali, Eesti Kaitseväe Teavitusosakonna ülem, nimetas intervjuus Pereraadiole, et ühe sõduri välismissioonil hoidmine maksab miljon krooni aastas. SRÜ-Gruusia sõjast on möödunud üle nelja aasta, sajad vene sõdurid on aga endiselt Tshinvali ümbruses positsioonidel, hoolimata kuludest.
Pärast reisi tekkisid siinkäinud laste kodudes mõned piibliringid. Jätkub pastor Aneri Eestis alanud sõprus põgenikeküla noortega. Rakvere Karmeli palvemajas Gruusia sõprade koosolekul otsustati toetada loodavat internetiraadiot M7. Sõjapõgenike huvides arutati ka briketi tootmise tasuvust Kvarelis ja Karelis, kus saekaatrist saaks veel tasuta toorainet, saepuru. Heategevusorganisatsioon Sõbralt Sõbrale kaalub mägedemaale humanitaarabi saatmist. Põgenike perekond saab riigilt abi 18 eurot kuus, aga puude ruumimeeter on Eestiga võrdses hinnas. Aeg on näidanud, et meie sõprus Gruusiaga kaalub rohkem kui kosutuspuhkus või tonn briketti – kaalul on tulevik.