Kristlik nõustaja Karita Kibuspuu

04/2015 26 karita
Küsimusi esitas Einike Pilli
Selle aasta märtsikuus alustas seminarihoones Tartus tööd kristlik psühholoog Karita Kibuspuu, kes on Teekäija lugejatele tuttav suhte-teemaliste küsimuste vastajana.

Karita, räägi veidi enda ettevalmistusest ja senisest töökogemusest.

Olen lõpetanud Tartu Ülikooli psühholoogiamagistrantuuri, mul on koolipsühholoogi IV astme kutse. Psühholoogitööd alustasin koolipsühholoogina ühes Tartu linna gümnaasiumis. Aastast 2003 olen töötanud Tartu Ülikooli tudengite psühholoogina. See oli Eesti esimene kõrgkoolipsühholoogi koht üldse. Nõustamistööga paralleelselt olen teinud ka erinevaid seminare ja koolitusi. Koos abikaasa Meelisega oleme aastaid teinud kristlikku peretööd seminaride ja paarinõustamiste näol. Praegu olen taas koolis – õpin pereteraapiat.

Millist rolli omab Jumal ja usk temasse Sinu elus?

Jumalal on minu elus väga oluline roll. Igatsen väga teda rohkem tundma õppida ja tegutseda oma elus tema parima plaani kohaselt.

Milliseid inimesi oled Sa senini kõige enam nõustanud?

Kõige enam olen nõustanud noori täiskasvanuid – tudengeid, aga ka küpses eas kraadiõppureid ja värskeid gümnaasiumilõpetajaid. Üha enam on minu töö osaks saamas paarinõustamised.

Mis on Sinu meelest kristlike perekondade kõige suurem tugevus ja kõige suurem oht?

Kristlike perede suurim tugevus on vaieldamatult elav suhe Jumalaga ja kristlikud väärtushinnangud. Kahjuks loob see sageli illusiooni, et kui olen kristlane, siis mind justkui raskused ja kiusatused ei taba – olen patu suhtes immuunne. Kuid ka kristlased on jätkuvalt inimesed! Kuigi kristlane võib õigusega loota Jumala armule ja kaitsele, ei vabasta see teda vastutusest püsivalt oma paarisuhtesse panustada ning hoida silmad lahti, et mitte komistada ja kukkuda.

Millist nõu annaksid noorele abielluvale paarile?

Otsige võimalust abielueelseks nõustamiseks, leidke vastse abielupaarina võimalus saada paarisuhtealast mentorlust. On terve rida lihtsaid suhtetarkusi, mida teades läheb teineteisega kohanemine palju kergemini ja mitmed uue alguse vaevad võivad hoopiski ära jääda.

Mida soovitad depressiooniga vaevlevale noorele inimesele?

Kindlasti spetsialisti käest abi otsida. Depressiooniga on seotud palju müüte, kuid tegemist on haigusega, mida on võimalik ravida. Ravi võib tähendada ka tabletiravi, kuid kindlasti on väga oluline koht nõustamisel-psühhoteraapial.

Kas pastoril ja koguduse töötegijal võib ka kristlikku psühholoogi vaja minna?

Psühhoteraapias on mõtteviis, et terapeut saab inimesi aidata just nii palju, kui ta on iseenda ja oma probleemide lahendamisega tegelenud. Usun, et pastorite ja koguduse töötegijate puhul kehtib sama põhimõte: kui mu oma hinges või minevikus on harutamata probleemipusasid, kipun teisi aidates ikka nendesse takerduma. Nõustajana pean oma kohustuseks regulaarselt iseendasse vaadata ja püüda seal asjad korras hoida.

Seega arvan, et iga inimestega töötav (kristlasest) spetsialist võiks aeg-ajalt ise ka (kristlasest) nõustaja juurest läbi astuda. Loomulikult saab pastor ka oma koguduseliikmeid vajadusel psühholoogi juurde suunata.

Kuidas Su vastuvõtule pääseb? Kas see maksab ka midagi?

Aega nõustamiseks saab kokku leppida meilitsi: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Nõustamise hinnakiri on väga soodne:
60 minutit individuaalset nõustamist – 25 eurot
Tudengid, töötud – 20 eurot
Gümnaasiumiealised (19-a k.a) – tasuta
90 minutit paarinõustamist – 30 eurot