Kolm sammu tähendusrikaste suheteni

01/2016 26 koolitusel
Einike Pilli, KUS rektor

Seminari kristlik nõustaja Karita Kibuspuu viis sel sügisel Sõbralt Sõbrale” töötajatele läbi kahepäevase koolituse kolmest tähendusrikaste suhete sammust. Oma muljeid jagavad müüja Lilian Tulp ning Valduste OÜ turundus- ja arendusjuht Henri Lehtsaar.

Lilian, mis need kolm sammu olid?
Need on – enesest teadlik olemine, kohane eneseväljendus ja toetav kuulamine. Õppisin, et pean mõtlema enda jaoks läbi, milline olen oma natuurilt, mis mulle meeldib ja millal tunnen end häirituna. Sellest sõltub mu käitumine erinevates olukordades.
Lisaks õppisin, et vastutan ennast väljendades selle eest, et teine inimene saab minust aru. Oskan nüüd teha vahet mõtete, tunnete ja soovide-ettepanekute väljendamisel.

Mis neist kolmest oskusest kõige olulisem on?
Minu jaoks on kõige olulisem suhtlemisoskus kuulamine. Kui kuulame teist vahele segamata, väärtustame tema sõnumit. Koolitusel harjutasime verbaalseid kinnitusi, mille abil anda teisele märku, et panen ta juttu tähele, olen sellest huvitatud ja julgustan teda kõnelemist jätkama. Mõistsin, et edastame ka mitteverbaalseid kinnitusi, mis toimivad näoilme ja kehakeele kaudu. Mõlemat liiki kinnitused loovad igale suhtele olulist turvalisust.
Sain aru, et suheldes ei tasu teha ennatlikke järeldusi, vaid lähtuda faktidest ja vajadusel inimestega rääkida. Tunnustamisel on oluline roll ja seda tasub teha ka väikeste asjade eest.
Üheks tähtsaks äratundmiseks oli, et tundeid ei saa keelata. Keegi teine ei saa minu tundeid dikteerida ega olematuks rääkida. Kui inimene on kurb, siis ta tohibki nutta, sest läbi tunnete väljendamise saame rahuneda. Huvitav oli, et inimesi võib tundemaailma põhjal jagada rahetormi- ja kilpkonna-tüüpi inimesteks.

Mis vahe neil kahel tüübil on?
Rahetormi-tüüpi inimeste eripära on, et nad väljendavad end rohke energiaga ja annavad teistele teada oma tunnetest – nii negatiivsetest kui positiivsetest. Nad ootavad vastu kuulamist ja reageerimist, küsivad tihti nõu. Seda tüüpi inimeste arengutee on õppida, kuidas hoogu maha võtta. Kuulun ka ise sellesse rühma.
Kilpkonna-tüüpi inimesed eelistavad olla omaette. Nad on pigem ise-hakkama-saajad, surudes oma tundeid, mõtteid ja käitumist tahaplaanile. Kui neid ärritada, tõmbuvad nad pigem eemale.

Kuidas Jumal Sind selle koolituse kaudu puudutas?
Jumal näitas mulle looduse kaudu, millest isegi olen üks osa, kuidas ta mind armastab. Ta täitis mu südame rahu, rõõmu ja tänuga. Iga hetk on ainulaadne ja eriline, peaksime seda rohkem väärtustama. Nii nagu oleme igaüks inimestena ainulaadsed ja erilised.
Otsustasin uuesti leida iga päev aega nii Jumalale kui endale, et laadida end energia ja armastusega. Siis jätkub jõudu aidata ja mõista ka teisi. Koolitus oli selliseks laadimiseks hea koht.

Henri, mida andis koolitus Sulle ja teie organisatsioonile?
Koolitus aitas vaadata nii enda kui organisatsiooni sisse ja hinnata selle tervist. Kindlasti aitab see edaspidi mõista ja analüüsida oma käitumist ja mõista inimesi enda ümber.

Mis Sa seal õppisid ja mida oled rakendanud praktikasse?
Usun, et oleme üsna osavad andma hinnanguid erinevatele inimestele ja olukordadele. Üheks koolituse teemaks oli faktide, mõtete ja tunnete eristamise õppimine, mida mängisime läbi erinevate mudelite kaudu. Peale koolitust olen püüdnud end rohkem jälgida, et hoiduda liigsete hinnangute andmisest.

Kas soovitaksid seda koolitust ka teistele?
Kindlasti soovitan seda koolitust ka teistele, ühelt poolt isiklikuks reflektsiooniks, aga teisalt aitab see luua meeskondades ühist mõistmist ja avatud õhkkonda.

Järelmärkus. Teekäija trükkimineku eel sündis Karita ja Meelis Kibuspuu peresse viies laps Marie Katta. Soovime neile õnnistust ja loodame, et peale mõistlikku pausi koolitused jätkuvad.