Ära peatu poolel teel!

06/2016 23 kus 2016
Janne Kütimaa, KUS tudeng
Fotod: Riina Ani

On 15. juuni ja Tartu Kõrgemas Usuteaduslikus Seminaris algab õppeaasta viimane sessioon. Sel suvisel kolmapäeval nopivad aastatepikkusest õppetööst väga häid ja suurepäraseid vilju ning ühe cum laude tiitli kokku viis üliõpilast järgnevate lõputööde esitamisel: Mart Oksa „Uskumise, kuulumise ja käitumise vaheline dünaamika EEKBK Liidus”; Eike Vellend „Ülistuslaulude teoloogiline analüüs Piiblipäevade 2011–2015 näitel”; Peep Saar „Kuidas valmistuda abieluks?”; Kaarel Väljamäe „Juhi areng koguduse loomise protsessis Viimsi ning Kalamaja kogukondade näitel” ja Toomas Vardja „EEKBL põhiväärtused ja liidu ühtsus presidentide vaatepunktist”. Viimati nimetatu on oma töö kaitsnud juba varasemalt Tartu kinos „Ekraan”. Nii ettekandeid hinnanud komisjon kui kõik kohale tulnud tunnevad ühtviisi suurt rõõmu kõigi viie üle, kes on aastate eest alustatud õppetööga võiduka lõpuni jõudnud. Samas ruumis, kus on kuulatud, arutletud ja eksameid kirjutatud, seisavad nad nüüd ja esitlevad kokku kogutud tarkuseteri. On näha, et iga kirjutaja on oma lõputöö teemast ääretult inspireeritud – ettekanded on kõnekad ja ehedad! Seminari rektor Einike Pilli on lahke julgustussõnadega ning ka kohal viibinud üliõpilastel, kes parasjagu oma kursusi lõpetavad ja kel lõputööde kirjutamine alles ees seisab, jääb hinge kõlama lootusrikas noot – kõik on võimalik!

Järgnev päev on eriliselt vihmane. Kooli lähistel asuv orasepõld näitab helerohelist palet. Just säärasel ajal ootavad Seminari aulas lõpetajaid rukkilillekimbuga ehitud laud ja sellel karbitäied maasikaid. Lõpuaktusele kogunenutele jutlustab EKB Liidu värske president Erki Tamm. Muuhulgas rõõmustab ta selle üle, et tänavused lõpetajad küsivad oma diplomitöödes „päris küsimusi”. Ta julgustab Jumala riigi töölisi oma töös edasi „ehitama”, kasutades „uusi materjale” ka siis, kui head ehitusoskused on päritud isadelt ja esiisadelt ajal, mil meetodid olid teised. Kohal on ka EKB Liidu asepresident Gunnar Kotiesen. Lõpetajate nimel saab sõna Kaarel Väljamäe, kes räägib sellest, et „me kõik oleme elus millestki ilma jäänud ja Jumal tahab seda ühel või teisel viisil tagasi anda. Sageli ka läbi teiste teenimise, julgustades meid kõiki kõndima kaaslasega vajadusel ühe miili asemel kaht.” Kaur Paldre räägib „jääjate” ehk tänaste üliõpilaste nimel teemal „Kõva laup ja pehme süda” ja toob näiteks Hesekieli kutsumise. Kõige lõpuks suunab rektor Einike Pilli pilgu sellele, kui oluline on usaldada nii Jumalat kui ka inimesi enda kõrval ning innustab kõiki endisest rohkem kaasrändureilt abi paluma ja ise abi pakkuma küsides: „Kas ma saan sinu heaks midagi teha?” Pärast pastorite ja lektorite ühist palvet lõpetajate eest tõstab lektor Ermo Jürma õnnistuspalveks käed ja ongi külvajad põldudele läkitatud. 23 toomas vardja

Kes on ülikoolis käinud teavad neid hetki, mil tunned, et tahaks kõik pooleli jätta ja midagi muud teha. Timo Lige on aga kirja pannud ja viisistanud sõnad pealkirjaga „Ära peatu poolel teel!“ Kuulan laulu, kui teel tagasi Tallinna oma teise õppeaasta viimaselt sessioonilt käesolevat teksti kirja panen, pistes samaaegselt põske magusaid kodumaiseid maasikaid. Meil on äsja diplomi saanute, aga ka usukangelaste näol läbi aastatuhandete palju kõnekaid eeskujusid sellest, kuis vastupidavus viib sihile ja eesmärgiks peab olema võidupärg! Nii õpingutes kui maapealsel teekonnal taevase kodu poole. Jätkuvat indu Issandas meile kõigile ja tere tulemast uutele üliõpilastele – õppimine viib sihile!