Otsing

11/2012 Herman Mäemets, pastor emeeritus

„Jehoova käest on see tulnud, see on imeasi meie silmis." (Ps 118:23)04 m6emets herman
Eesti Baptisti Usuteaduse Seminar suleti nõukogude võimu poolt IV lennu lõpetamise eel 1940. Tallinnas Paldiski mnt 46b hoonelt seminari silti maha võttes ütles Kalju Raid: "Neid tähti läheb veel vaja..."
1955. aastal kohtusid puhkuse ajal Kehras Osvald Tärk, Robert Võsu ja Heldur Tooming. Vestluste teemaks oli vaimulik töö ja noorte vendade ettevalmistus. Jumal kinkis neile usu, et koolitus võiks olla teostatav kaugõppe vormis. Nad palusid ja kandsid küsimuse vanempresbüter Johannes Lipstokile ette. Tema juures toimunud nõupidamisel koostatud avaldus esitati usu(kultus)asjade nõukogu volinikule. 4. mail 1956 teataski volinik suuliselt, et kursused võivad alata.
Kuigi polnud ressursse ega kirjandust, aga oli usk, siis algas kohe ettevalmistus. Lipstok moodustas Presbüterite katsekomisjoni (Tärk – esimees, Olvik – abi, Võsu – sekretär), kelle ülesandeks oli koostada õppekava, kutsuda õppijad, leida ruumid ja valmistada õppematerjalid.

.

Kaugõppekursuste avamine toimus rahvast tulvil Olevistes kirikus 14. oktoobril 1956. Teenistust juhatas Lipstok, esindatud oli 70 kogudust. Jutlustas Tärk, kantselei nimel kõneles Aleksander Sildos, tulevaste õppijate nimel rääkis Arpad Arder.
Kell 17 oli Kalju koguduses koos 100 venda. Seal tervitasid varasemad lennud: I – Tärk, II – Eduard Paesüld, III – Arthur Eiman, IV – Raid ja TÜ usuteaduskonnas õppinud Olvik. Õppuritele (2/3 tuli usklikest peredest) anti enda tutvustamiseks 1 minut.
Ametlikult oli lubatud 40 õppijat, teised nimetati kandidaatideks ja vabakuulajateks. Põhiõppejõududeks Tärk, Olvik, Võsu ja Vardo Holm. Kõik nad olid samas ka oma kutsetööl.
Õppeained: Vana ja Uue Testamendi sissejuhatus, Piiblimaade geograafia, Kristluse ajalugu, Iisraeli rahva ajalugu, Mäejutlus, Jeesuse tähendamissõnad, Homileetika, Aamos ja Hoosea, Jaakobuse ja Heebrea kiri, Hingehoid, Rooma kiri, Psalmid, Dogmaatika jt.
Õppematerjalid trükkis kirjutusmasinal Linda Nõlvak, rotaatoril paljundus Võsu ja köitis Ruuben Reinvald. Kokku valmis 28 konspekti: Tärk 666, Olvik 645, Võsu 1130, Imant Ridaliste 151, tõlkeid (Hulda Sillart jt) 457 lehekülge. Õpetamine Kalju koguduse ruumides toimus tasuta, kursustel kaeti vaid kantselei kulud.
2-aastase alamastme lõpetas 11 venda ja 4-aastase ülemastme vaid Paul Himma. Alamastmes sooritati 480 eksamit (kokku üle 500). Mitmel vennal ei puudunud palju kõrgema astme lõpetamisest, kolmandik (saartelt ja kaugemalt) ei suutnud tempoga sammu pidada.
Tärk soovis õnnistust omandatud teadmiste kasutamisel ja ees ootavatel elueksamitel (eriti vennaosaduse alal), milleks oldi esmaspäeviti koos olles valmistutud.
Võsu tõdes, et õppematerjalidest sai väike usuteaduslik raamatukogu (nagu apostlite kirjad Uues Testamendis), mida Jumal kasutas veel tulevaste põlvede õnnistuseks!
Kursused lõppesid nõukogude võimu uute kitsendavate määrustega koguduste tööle (nt tohtisid jumalateenistustel kõneleda veel vaid koguduse nõukogu registreeritud liikmed). Kursustel õppinutele langes suur vastutus. Neile anti kaasa soovitusi: „Tehke „kohalikud kursused"! Muutke kitsendused võimalusteks! Valmistage ette uusi presbüterite kandidaate!"
Mina tulin usule sõjaväes Rostovis 1955, seejärel töötasin 18. Keskkoolis õpetajana. Võsu kutsus mind vabakuulajaks (kooliõpetaja ei võinud ametlikult osaleda). Mu vaimulikku haridust täiendas veel Oleviste „piiblikool" – neljapäevaõhtused piiblitunnid. Tallinna aeg oli mulle Jumalast kingitud (diplomita) kõrgkooli-aeg!

Karl Tutsu: „Kursused olid mu sõnastamata palve vastused – õppimine oli magus kui kärjemesi ja elustav kui elav vesi."
Erich Sõmer: „Kergem olnuks paar nädalat metsas puid teha kui kirjalik eksamijutlus koos eksegeesi, analüüsi ja dispositsiooniga."
Paul Himma: „Kursustel kasvas usk, et Jumala riik võidab ja usklikel on tulevik."
Heldur Tooming: „Mineviku vead olgu meile hoiatavateks õppetundideks, mineviku töö edu aga tiivustagu!"
Edgar Tamm: „Paljud õpikud on riiulinurgas või harva avatavas kastis, kursuste konspektid aga käeulatuses."
Ermo Toom: "Töötada isekust ja eneseõigust täis inimestega, kes on eksinud, kaotanud elulootuse, pole lihtne. Selles valdkonnas juhatas hingehoid meid selgematele seisukohtadele."

Uudised

2020-8-detsember

19 Detsember 2020
2020-8-detsember

SISUKORD Markuse evangeeliumiga läbi elu aia Joosep TammoSõbralt Sõbrale avas ukse noormehe unistuse täitumiseks Laura MaideValgem kui lumi Rando SelbakJõulud avavad taevaukse Ermo JürmaPriidu Ellam – põhja piirkonna politsei ja piirivalve...

Ühel elul võib olla nii suur väärtus!

19 Detsember 2020
Ühel elul võib olla nii suur väärtus!

Detsember 2020 Einike Pilli ja Mikael Raihhelgauz, KUSi meeskond Lõppeval aastal oleme õppinud nägema inimelu väärtust teisiti kui varem. Oleme kaalunud mõttes, kui suurt majanduskahju võime kanda, et päästa inimeste elusid....

Kahekordsed jõulud Kosovos

19 Detsember 2020
Kahekordsed jõulud Kosovos

Detsember 2020 Daily Adam, misjonär Kosovos Jõulud Kosovos on tavaliselt vähemärgatavad. Vähemalt need, mida peetakse detsembri lõpus. Ilm on siis tavaliselt külm, udune ja sünge. Tänavatele pole veel tulesid välja pandud.Kuna...

Piibliseltsi jõulumargid juba 25. korda

19 Detsember 2020
Piibliseltsi jõulumargid juba 25. korda

Detsember 2020 Jaan Bärenson, EPSi peasekretär 2020. aasta oli Piibliaasta. Kirikud, piibliseltsid ja paljud teised organisatsioonid tähistasid sellega 1600 aasta möödumist Püha Hieronymuse surmast. Tema täispiibli tõlge Vulgata (originaalkeeltest ladina keelde)...

JÕULULÄKITUS 2020

19 Detsember 2020

 Detsember 2020„Ja Sõna sai lihaks ja elas meie keskel, ja me nägime tema kirkust nagu Isast Ainusündinu kirkust, täis armu ja tõde“ (Jh 1:14).Me kasutame enda väljendamiseks sõnu ja vahel...

JÕULUVALGUS

19 Detsember 2020

Detsember 2020Tõnu R. Kallas'e jõuluhaikud Hinges heliseb – süda hellemast hellem.Hele jõulupäev. *Õhtusoojusessügaval südame alljõuluigatsus. *Tuuled mängivadaialippides jõulu-õhtu koraali.

Rõõmusta ja jaga rõõmu

19 Detsember 2020
Rõõmusta ja jaga rõõmu

Detsember 2020 Tõnu Lehtsaar, Tartu Kolgata baptistikoguduse diakon Jõulud võiksid olla rahu ja rõõmu pühad. Selleks pakub õigustust jõulusündmus, milles ingel kuulutas karjastele suurt (kr mega) rõõmu Päästja sündimisest. Taevased väed...

Pastoriprouade jõuluroad

19 Detsember 2020
Pastoriprouade jõuluroad

Detsember 2020 Toorjuustu-kookoskook Maarja Roosimaa, Hiiumaa Kristlik MisjonikogudusPõhi: 150 g Mesikäpa, Domino või Oreo küpsised, 50 g võidTäidis: 500 g maitsestamata toorjuustu, 200 g sulatatud juustu – Merevaik, 200 ml kreemjat...

Mulle tulevad külla hommikumaa targad

19 Detsember 2020
Mulle tulevad külla hommikumaa targad

Detsember 2020 Ermo Jürma, Mooste koguduse pastor Minu aastalõpud on olnud põnev kaugete kingituste aeg. Võin lausa öelda, et külla tulevad hommikumaa kolm kuningat.Nooruses sain ja saatsin tuttavatele jõulu- ja ülestõusmispühadeks...

Muusika avab nähtamatu saladuse

19 Detsember 2020
Muusika avab nähtamatu saladuse

Detsember 2020 Allar Kaasik, Olevistes õnnistatud diakon Kristuse sündimise püha avab meie ees nähtamatu maailma saladuse. Pürgimust seletada jumalikku haaramatut müstikat, mis kulmineerus Kristuse sündimises, võiks võrrelda sooviga selgitada sõnadega muusikat.„Tema...

Linke