06/2018
Eesti Kirikute Nõukogu läkitus teema-aasta „Eesti usk“ alguse puhul
Armsad kaaskristlased ja kaasmaalased, vennad ja õed! Meie rahvas on soovinud ja suutnud olla vaimult suur. Olulise panuse sellesse on andnud Vaim, mille tulekust inimeste juurde tunnistab ristiusk ja kõneleb Nelipüha – ärkamise, elujõu ja osaduse väljendus. Jumala elustava Vaimu lätted voolavad läbi ajaloo, luues uut ja ilusat, andes julgust ja tulevikulootust.
Sarnaselt nelipühapäevale, kui selle Vaimu kõne oli mõistetav sõltumata keelest, rahvusest või sotsiaalsest taustast, kui usklike kogu oli „üks süda ja üks hing“ (Ap 4:32) ning sündis Kristuse kirik, on vaimuühtsuses peitunud ka Eesti rahva jõud ning sündinud „Manifest kõigile Eestimaa rahvastele“. Selles meie riigi sünnitunnistuses on järeltulevatele põlvedele pärandatud palve, et Jumal valvaks meie üle. Mida muud see tähendab kui arvestamist temaga, usku temasse?
Soovides anda väärilist panust Eesti Vabariigi juubeli ning Euroopa kultuuripärandi aasta tähistamisse, otsida uut osadust ja vaimujõudu, kuulutab EKN välja teema-aasta „Eesti usk“. Nimetatud teema puudutab meie kõige olulisemaid küsimusi: Kellesse või millesse me usume? Kuidas see usk ilmneb ja elu kujundab? Kas püsib usk õiglusesse ja headusesse? Kas jätkub usku Eestisse? Kus on selle usu allikad?
Teema-aasta algab 2018. aasta nelipühaga ja kestab 2019. aasta advendini. Kutsume kirikuid, kogudusi, usuorganisatsioone, asutusi, ühinguid ja üksikisikuid teema-aastaga liituma. Palume pühendada sellele erinevaid ettevõtmisi, osaleda korraldatavatel üritustel, arutleda usuküsimuste üle, tunnistada oma usku, suhtuda austavalt ja toetavalt teiste usulistesse arusaamadesse, otsida erinevate usutunnistuste ühisosa ning palvetada meie maa ja rahva hea käekäigu ning Euroopa ja Eesti kristliku kultuuripärandi püsimise eest!
Teema-aastasse mahuvad paavst Franciscuse külaskäik Eestisse, oikumeenilised kirikupäevad Narvas, kultuuripärandi aasta konverents „Eesti usk“, EKNi 30. aastapäeva tähistamine, ususõnastiku koostamine, Eesti usuelu ajalugu käsitlevate teoste ilmumine ja palju muud. Need, kes soovivad sellesse nimekirja lisada oma panuse, võivad kasutada teema-aasta logo ning jagada informatsiooni EKNi vahendusel. Andkem armastuses üksteisele seda, mida meil anda on.
Olgem tänulikud heade suhete eest Eesti erinevate kirikute, uskkondade ja usklike vahel. Need aitavad rajada teed lepitusele ja osadusele perekonnas, ühiskonnas, isegi poliitikas. Usk on inimsuhete ja elu alus ja nurgakivi. Luuletus „Vanemate Piibel“ ütleb Marie Under: „Usku nii kanget, usku kui kivist, päritud esihõimude rivist, voogab: ma sirgun kui puhastusveest!“ Sirgugem meiegi selles iidses, samas uudses ja meid seesmiselt puhastavas usus. Seisab ju Piibliski: „Kui te ei usu, siis te ei püsi!“ (Js 7:9).
Õnnistusrikast teema-aastat „Eesti usk“ soovides, EKN