Meeste palve- ja ülistusõhtu Läänemaal

6/2010 Aare Tamm, Ridala baptistikoguduse pastor

Meeste palve- ja ülistusõhtule Ridala palvelasse kogunes reedel, 28. mail, ligi 50 meest. Oli nii vanu tuttavaid, kui ka neid mehi, kes esmakordselt astusid üle selle kauni palvela ukse. Õhtu korraldaja ja juht oli Liidu asepresident vend Viljar Liht. Kaasa lõi kogu Liidu „raske kahurvägi": nii praegune president Meego Remmel, kui ka eksjuht Joosep Tammo, peasekretär Erki Tamm + suur hulk meie armastatud mehi-vendi.

Kohalik pastor Aare Tamm ütles oma tervituse ja siis kõlasid ülistuslaulud. Läänemaa ärkamisest tegi ettekande pastor emeeritus Herman Mäemets. Tema isa, Mihkel Busch, kirjutas Läänemaa ärkamise ühe tähtteose „Ridala ärkamise ajalugu" ja mitte ainult... Vend Herman kasutas oma ettekandes kuulajatele täiesti uut materjali oma isa sulest. Lihtsad kladed, aga kulda väärt. Oma tõsisel ja pühalikul moel oskas vend need kauged sündmused kuulajateni tuua. Ajaloost tõusis esile nii palju julgustavat ja innustavat meie tänasesse päeva. Selle osa lõpetasid palvega vennad-pastorid Joosep Tammo ja Margus Mäemets.

Seejärel kosutas kõiki üks tõsine õhtusöök kohaliku venna Eedi Suurküla teenivate käte läbi. Egas tühi kott püsti seisa... Edasi jätkus õhtu kõigel kolmel Ridala kalmistul. Teejuhiks Ridala valla haljastusjuht Heiki Magnus.

Ridala uuel kalmistul seisatati „vanade kännumurdjate" kalmude juures. Ütlesime tänu Jumalale nende tõsise vaimuliku töö eest ja laulsime mälestuslaulu. Käisime kunagise pastori August Sammeli haual; meenutasime ta pisaraid, mis saatsid ta sõnumeid. Peatusime Artemi Vahi kalmu ees. Tema oskas oma peres seada püsti järjepidevuse. Ta oli omal ajal koguduse diakon ja kassapidaja. Peale tema surma sai kassapidajaks ta naine, seejärel tütar. Seisatasime ka Vilma Jõgise- merebioloogi, tunnustatud teadlase haual. Tema haual oli matusekõne pidanud pastor Osvald Tärk. Peatusime hetkeks ka Evald Tellase haual, kes oli Ridalas austatud koolimees (55a õpetaja!) ja koguduse töötegija. Tänulikult mälestasime Mihkel (Busch) Mäemetsa ta kalmu ees koos tema poja Hermani ja pojapoja Margus Mäemetsaga. Õnnistatud järjepidevus! Edasi suundusime Ridala vanale kalmistule, kus on Ridala baptistikoguduse esimese pastori Tõnis Laasi kalm. Vend teenis kogudust aastail 1897-1939. 1900. a valmis suur palvela Tõnis Laasi poolt kingitud krundile, mis teenis kogudust 83 aastat. Siis põles hoone maha ja uus, tänane, õnnistati sisse 1988. a.

Siis läksime kirikusse. Ridala kirik pärineb XIII sajandist ja on huvitav vaatamisväärsus. Sellest õhkub kaugete sajandite hõngu. Õpetaja Kari Tykkynen jutustas kiriku ajaloost ja nimetas, et sel aastal peab kogudus oma kiriku 740. aastapäeva. Kogudus olevat ligi pool sajandit vanem. Läksime, et palvetada kirikuõuel iidsete kiviristide juures. Seal jagas vend Aldur Vunk meile möödunud sajandite ristiteest. Ei osanud nii head ja sisukat ettekannet oodatagi! Kuid vend on erialamees – hariduselt ajaloodoktor ja Pärnu muuseumi direktor.

Mäevalda, ajaloolisse Põgari palvemajja, jõudsime just päikese loojanguks. Imeline vaade on päikese kadumine merre! Palvelas kõlasid taas ülistuslaulud, mida saatis vend Viljar Liht kitarril ja vend Vello Saame akordionil. Aare Tamm rääkis pisut koguduse ajaloost ja sellest, mis selle jumalakoja ajaloo tähelepanuväärseks teeb. 1944. a septembris pidas toonane Otto Tiefi valitsus selles palvemajas, enne kui laiali läks, oma viimase istungi. See oli ootuste ja lootuste paik. Valitsus ootas siin Rootsist kiirpaati, mis Mäevalda ei jõudnudki. Pääsu „Punase kolli" eest otsisid siit nii Fr. Tuglas, Tiit Kuusik, kui ka Paul Keres peredega. Otsisid, aga ei leidnud... Ettekande põhisisuks oli kõige tähtsam iga aja ja olukorra tarvis – „Jeesus Kristus on seesama eile ja täna ja igavesti!" (Hb 13:8)

Kaetud oli leivamurdmise laud. Seda püha osa toimetasid presidendipaar Meego Remmel ja Joosep Tammo. Vahetult enne leivamurdmist kutsus vend Meego mehi eestpalvele. Kantsliesine kogunes täis mehi, kes tulid nii pöördumise kui uue pühendumise pärast. Imeline osa! Peale leivamurdmist paluti õnnistust kõigi Eestimaa piirkondade esindajatele.

Palveõhtu lõppes tõrvikute rongkäiguga mere äärde. Kell luges juba uue päeva algust kui mehed-vennad koduteele läksid. Südames on suur tänu Jumalale õnnistatud osaduse eest! Samas ka tänud nii palveõhtu idee vedajatele kui ka igale vennale osavõtu eest! Kui keegi neist oleks puudunud, ei oleks ettevõtmine olnud see, mis ta oli.

.