Kaie maalid kaunistavad kirikuseinu

11/2017 02 kaie kylli
Külli Hansen, Salemi kiriku näituste kuraator

Tartu Salemi kirikus on kuni 23. novembrini avatud kunstnik Kaie Luige maalide näitus. Räägin Kaiega maalimisest, kunstist, usust ja tema näitusest.

Kaie on Tartu Ülikooli haridusega maalikunstnik. Ta on kristlane, kelle lapsepõlv möödus Tartu Kolgata koguduse vanas majas Tähe tänaval. Seal käis ta ka pühapäevakoolis ja õppis tundma Piiblit.
Täna on maalimine Kaie jaoks tegevus, milleta ta ei saa elada. Tal on sisemine vajadus ennast värvide kaudu väljendada ja muuta nähtavaks pilte, mis tema pähe tekivad. Tema igapäevatöö ongi maalimine ja lastele kunsti õpetamine.

Kaie on maalinud kogu oma elu ning teinud mitmeid isiku- ja grupinäitusi nii Eestis kui ka välismaal, kuid pole kunagi varem teinud näitust kirikus. Kaie tunnistab, et tema jaoks oli ettepanek näidata oma maale Salemi kirikus suur väljakutse. Ta lisab, et selle näituse kokkupanemine tekitas pingeid, sest ta tundis vastutust ühelt poolt koguduseliikmete ja teiselt poolt kirikuhoone kui erilise keskkonna ees. Ta soovis, et tema näitus toetaks kirikus toimuvat, mitte ei varjutaks seda.

Kaie lapsepõlve-palvela seintel pilte ei olnud, kuid ta leiab, et aeg läheb edasi ja on tore, et kunst hakkab kirikutesse tagasi jõudma. Kaie arvates ei tohiks pildid kirikus domineerida. Sõna ja sõnum, mida kirikus jagatakse, on kõige tähtsamad ning kõik muu peaks seda sõnumit toetama. 02 kaie lilled

Samas usub Kaie, et õigesti valitud maalid saavad tuua kirikusse uut mõõdet ja võib-olla ka anda mõtteainet koguduseliikmetele, kes võivad pilte igal pühapäeval uuesti avastada. Kunstil on oma keel ja selle mõistmiseks tuleb näha erinevaid kunstiteoseid ning võtta aega maalidel olevatesse detailidesse süvenemiseks. Istudes pühapäeviti kirikus, on võimalik vaadata maale erinevas valguses, erineva meeleoluga ning tasapisi nendesse süüvides leida töödest nüansse ja detaile, mis esmapilgul silma ei hakka. Piltidel on ka võime luua uusi kujutluspilte ja mõtteid ning tekitada emotsioone.

Salemi kiriku ühel seinal on Kaie lillepildid, millel on maalitud suuri roosakaid-lillakaid õisi. Need on abstraktsed ja võimsad, kuid samas ka helged ning päikeselised. Teisel seinal on suur pilt üksikust valgetes purjedes laevast tumedal veel. Kaie räägib, et talle meeldib, kui pildid tekitavad nii emotsioone kui ka mõtteid. Kui lillede pastelsetes ja erksates toonides väljendub elurõõm ning elujaatus, siis nii vesi kui ka laev on sümbolid, millel on väga palju tähendusi ja iga vaataja võib oma mõtetega liikuda ise suunas. Vesi võib voolata, kanda või mitte kanda. Valge laev suurel veel sõitmas kaugustesse toob esile erinevaid mälestusi ja assotsiatsioone. Kaie loodab, et tema maalid loovad positiivseid emotsioone ja viivad mõtted Piibli juurde.
Näitust Salemis saab vaadata kiriku lahtioleku aegadel või eelnevalt administraatorile helistades – 7343664.