Otsing

05/2015 19 holy trinity-1
Kirikukalendri keerdkäigud
Ain Riistan, Uue Testamendi õppejõud

Kirikuaasta kalendris tähistame läänekristluse traditsioone järgides nelipühale järgneval pühapäeval kolmainupüha. Idakirikus tähistatakse nelipüha ja kolmainupüha samal päeval, seejuures on kasutusel ka erinev kalender ja nii ongi juhtunud, et käesoleval 2015. a langeb kolmainupüha samale 31. mai päevale nii õigeusu kui läänekirikutes. Kolmainupüha tähistamise läänemaine praktika pärineb keskajast, 14. saj, ja see on jäänud kasutusele ka reformatsioonijärgsel ajal.

Vabakogudustes, kus kirikukalendrist järgitakse ainult suuremaid usupühi, asi sellega ka piirdub, ent vanemates sõsarkirikutes seostuvad kolmainupühaga veel muudki aspektid. Läänekristluse põhjamaise traditsiooni kohaselt tähistati näiteks luterlikus kirikus järgnevaid pühapäevi „pühapäevadena pärast Kolmainu Jumala püha" – sellise jaotuse leiame muide vanadest piiblitrükkidest, kus teksti sees on ära märgitud ka pühapäevased lektsioonid. Nii kõige esimene eestikeelne täispiibel, P1739, kui ka 200 aastat hiljem välja antud suur juubelipiibel SP sisaldavad näiteks Lk 16:19 ees sulgudesse asetatud märkust: „Evangeelium esimesel pühapäeval pärast kolmainujumalapüha". Sama süsteemi leiame veel 1991. a välja antud EELK „Kiriku laulu- ja palveraamatust". Mõned aastad hiljem ühtlustati nimetused oikumeeniliselt vanakirikliku katoliku ja anglikaani tavaga loetleda pühapäevi pärast nelipühi. Nii on praeguses EELK kalendris endine esimene pühapäev pärast kolmainupüha hoopis teine pühapäev pärast nelipüha (koos muutunud lektsioonidega). Sarnast asjakorraldust järgivad ka õigeusklikud, ent kuna nende jaoks nelipüha ongi ühtlasi kolmainupüha, siis loevad nad oma pühapäevi „pühapäevadena pärast kolmainupüha". Kokkuvõtteks võib tõdeda, et kuna pühapäevased piiblikohtade lugemised varieeruvad nii kirikuti kui ajas ja ruumis, siis on ainult mõistlik, et tänapäeval on lektsioonide piibliteksti vahele trükkimisest loobutud.

Kolmainsus ja Piibli tekst

Kui lektsioonide Piiblisse sissekirjutamise tava kõrvale jätta, siis sõna „kolmainsus" Piiblist ei leia. Mõneti on see loomulik, sest sõna ise markeerib teoloogilist doktriini, mille sisu üle arutleti varases kristluses sajandeid ning mille sõnastus formuleeriti esmalt Apostlikus usutunnistuses ja siis täpsemalt Nikaia-Konstantinoopoli usutunnistuses alles 4. saj. Mõnedes piibliväljaannetes sisaldub küll niinimetatud Comma Johanneum (1Jh 5:7j): "Sest kolm on, kes tunnistavad taevas: Isa, Sõna ja Püha Vaim, ja need kolm on üks; ja kolm on, kes tunnistavad maa peal: Vaim, vesi ja veri," ent Uue Testamendi tekstiloolased kinnitavad üksmeelselt, et tegu on keskaegse lisaga. Bruce Metzger (The Text of the New Testament, 1992) kirjutab, et tõenäoliselt pärineb see salm Jh 5 tõlgendavast allegoorilisest eksegeesist, mis kirjutati muude materjalide puudusel piiblikäsikirja servale ja sealt siis ümberkirjutamise käigus juba järgmise käsikirja sisse – ning nii veel mõnesse hilisemasse käsikirja. Teisisõnu siis umbes samamoodi, nagu kolmainupüha jõudis vanadesse trükipiiblitesse.

Kolmainsus ja koguduse kuulutus

Algse piibliteksti formuleeringud nii selgejoonelised ei ole. Evangelikaalne teoloog Stanley Grenz (Theology for the Community of God, 2000, lk 53) tsiteerib neis seostes Emil Brunnerit: „Koguduslik triniteediõpetus, mille kindlustas varase kiriku dogma, ei ole piibellik kerügma (kuulutus). Seetõttu ei ole see ka kiriku kerügma. Aga see on teoloogiline doktriin, mis kaitseb Piibli ja kiriku keskset usku." Grenz lisab: „Triniteediõpetus, nagu me seda praegu tunneme, formuleeriti kiriku poolt patristlikul ajajärgul. Järelikult ei olnud see Uue Testamendi kogukonna poolt kuulutatud evangeeliumi selgejooneline osa. Kuid sellest hoolimata jõudis kirik korrektsele järeldusele, et Jumala mõistmine kolmainu Jumalana on lahutamatu osa evangeeliumist. Kolmainsuse idee asub kristliku jumalamõiste südames ja seetõttu on see Piibli keskse sõnumi alleshoidmiseks paratamatult vajalik." Ehk teisisõnu: me ei kuuluta kolmainsust. Me usume kolmainu Jumalat, ent kuulutame evangeeliumi Jeesusest Kristusest.

Kolmainsuse mõiste markeerib piiblilugemise viisi

Asjaolu, et kolmainsuse mõistet Piiblis selgejooneliselt ei ole, on mitmeid kristliku taustaga usuliikumisi ajendanud seda doktriini eitama. See, mis neid peajoone kristlusest ja selle piiblilugemise praktikast eristab, on suhtumine traditsiooni, täpsemalt selle hülgamine. Traditsioon on teoloogias mitmetähenduslik mõiste, ent selle üheks kõige olulisemaks tunnusjooneks on tõdemus, et kristliku kogukonna liige ei loe Piiblit lahus ajaloost, vaid tunneb enda ühtekuuluvust aastatuhandetesse tagasi ulatuva Jumala rahvaga isegi siis, kui see ühtekuuluvus kohati problemaatiline on. Vanades kirikutes näitlikustab seda asjaolu, et Piibel on elavas kasutuses põhiliselt just jumalateenistuslikus liturgias, mille juured ulatuvad otsapidi kristluse väga varastesse sajanditesse. Vabakogudusis tekib see ühtekuuluvustunne selles, mida baptisti teoloog James Wm McClendon Jr (Doctrine, 1994) on nimetanud „baptistlikuks printsiibiks" – hoiakuks, mille kohaselt piiblilugeja samastab end Uue Testamendi algkogudusega ja loeb tekste nii, nagu need oleksid kirjutatud just vahetult talle, ent samas tunneb end osana Jumala rahva tervikust koos selle mitmekesiste esinemisvormidega.

Kolmainuõpetus on elava piiblitraditsiooni väljendus

Võib isegi väita, et kolmainuõpetus kujuneski välja just kokkukuuluvustundel põhineva traditsiooni najal. Meenutagem, et olukord, kus üksik inimene uurib oma Piiblit, on suhteliselt hiline nähtus, mis sai võimalikuks alles trükikunsti levikuga uusajal. Kuni selle ajani (ja väga paljude inimeste jaoks veel kaua aega hiljemgi) oli piiblilugemise põhiliseks kohaks koguduse jumalateenistus, st Jumala rahva osadus. Toon näiteks, et juudi monoteism ei ole lihtsalt intellektuaalne doktriin, vaid isegi tänapäeval on sel esmajoones oluline just sotsiaalne ja identiteeti loov funktsioon: sabatipäeva jumalateenistusel avatakse sünagoogi otsaseinas olev seaduselaegas ja sealt võetakse välja Toorarull. Seejuures ütleb kogudus rabi juhtimisel šema: „Kuule, Iisrael! Issand, meie Jumal Issand, on ainus" (5Ms 6:4). Rõhk ei ole siin lihtsalt Jumala ainulisusel, vaid Iisraeli kokkukuuluvusel. Kogu palveteenistus rõhutab seda: Jumal on meid kutsunud ja meie kohus on teda teenida.

Samasugune kokkukuuluvustunne väljendub apostel Pauluse sõnades, kui ta 1Kr 8:5–6 kirjutab: „Jah, kui olekski nõndanimetatud jumalaid, olgu taevas või maa peal, nõnda nagu inimeste meelest on jumalaid palju ja isandaid palju, siis meie jaoks on ometi ainult üks Jumal, Isa, kellest on kõik asjad, ja meie tema juurde teel, ning üks Issand, Jeesus Kristus, kelle läbi on kõik, ja ka meie tema läbi." N.T. Wright (Paul and the Faithfulness of God, 2013) kinnitab, et siinkohal kasutab Paulus šema'd. See tekst funktsioneerib analoogselt, ainult et ühe olulise erinevusega: Jeesus Kristus on asetatud selle monoteistliku usutunnistuse sisse! Paulus säilitab ristikoguduse juurdumise Iisraelis ega loobu monoteismist, ainult et Kristuse ilmutuse valguses on see uuesti mõistetud: Jumal Isa tegutseb oma Poja kaudu. Ja see mõistmine sai teoks kogudust ühteliitva Püha Vaimu vahendusel. Kõige selgemini väljendub viimane tõdemus 2Kr 13:13 lõpuõnnistuses: „Issanda Jeesuse Kristuse arm, Jumala armastus ja Püha Vaimu osadus olgu teie kõikidega!"

Pangem tähele, et need tekstid kasvavad välja koguduse vahetust jumalateenistuslikust elust, kus kogudus luges Pühakirja, vastates oma palvete ja eluga neid kõnetanud Jumala ilmutusele. Pühakiri ja elav usutraditsioon käisid käsikäes. Just samalt pinnalt arendati hiljem välja kolmainsuse doktriin, millega jumalateenistuslikes usutunnistustes kinnitati usku ainujumalasse, kes on end ilmutanud Isa, Poja ja Püha Vaimuna. Juba 2. saj on teada katseid sellest traditsioonist loobuda – nii kinnitasid gnostikud, et Vana Testamendi Jumal ei olegi Jeesuse Kristuse Isa, vaid hoopis demiurg, kelle loodud maailmast Jeesus inimesi vabastama tuli. Lahutus varasemast usutraditsioonist oli seega tehtud üsna analoogselt tänapäevastele antitrinitaarsetele usuliikumistele. Seetõttu ei ole imekspandav, et koos kolmainuõpetuse väljakujunemisega leidis aset ortodoksia määratlemine ja selle eristamine teistest usuvooludest – printsiip, mis paneb peajoone kristluse piirid tänini paika.

Uudised

Taevane Isa

26 Märts 2024

Linda Sool, Elva baptistikogudus Valan välja oma südame Su ette,Sinu ees ei ole varjul minu hing.Oma saladused usaldan Su kätte,teades – iialgi ei reeda Sina mind. Kui ma vahel vajan...

Oleviste kahe pastori ordineerimine

28 Detsember 2023
Oleviste kahe pastori ordineerimine

Detsember 2023  Kaks aastat tagasi, 1. advendipühapäeval seati Oleviste koguduses pastoriteks Teet Uuemõis (56) ja Rait Tõnnori (35), kelle kõrval seisavad ustavad abikaasad Külli ja Hanna-Emilia. Ordineerimine toimus samuti 1. advendil, 3. detsembril 2023. Jumalateenistusel jutlustasid EKB...

Rohi mure wastu

28 Detsember 2023

Detsember 2023Andres Tettermann, Teekäija asutaja 120 aastat tagasi Kui waikib ilma kära,Öö wõtab hõlma sind,Siis algab muremüraJa peletab su und.

2023-7-detsember

28 Detsember 2023
2023-7-detsember

SISUKORD EKB Liidu tööharude jõulutervitusedRainis tõusis sõltuvuste küüsist Jumala kuningriigi kuulutajaks! Mari-Vivian EllamJeesus alustab kuulutamist Mt 4:12–17Jõulud juhatavad teed päriskoju Ermo JürmaValtrik ja Marlen kutsuvad võõraid oma jõululauda Hele-Maria KangroJõulude fenomen...

Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

28 Detsember 2023
Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

Detsember 2023  Kolmainu Jumal, kes sa oled maailma ja inimkonna oma Poja kaudu lepitanud, halasta oma loodute peale, kes jälle sõdivad ja surma külvavad.Taas on tsiviilelanikud väheste võimuahnete juhtide poolt...

Palve Lähis-Ida inimeste eest

28 Detsember 2023
Palve Lähis-Ida inimeste eest

Detsember 2023  Oktoobri alguse sündmused Lähis-Idas on väga murettekitavad. Kõigis neis maades – Iisraelis, Palestiinas, Gazas ja Liibanonis – on ka meie baptistikogudused. Euroopa Baptistiföderatsioon on neil päevadel olnud kontaktis...

Eesti Piibliseltsi jõulumargid 2023

28 Detsember 2023
Eesti Piibliseltsi jõulumargid 2023

Detsember 2023 Jaan Bärenson, Eesti Piibliseltsi peasekretär Eesti Piibliselts tähistas lõppeval aastal oma asutamise 210. aastapäeva.Piibliselts on kutsutud Jumala sõna tõlkima, tõlgendama, trükkima, ette lugema ja välja jagama. Paljude maade piibliseltsid...

EKB Liidu koguduste osadusvõrgustik 2024

28 Detsember 2023
EKB Liidu koguduste osadusvõrgustik 2024

Detsember 2023 Kaisa Tamme, EKB Liidu sekretär 1. 3D Kogudus ‒ Tallinna Piibli Kogudus2. Antsla EKB Kogudus ‒ Võru Baptisti Kogudus3. Avispea Vabakogudus ‒ Vormsi Rälby Baptistikogudus4. Eikla Priikogudus ‒ Viljandi...

Et lapsed teaksid jõulude tõelist tähendust

28 Detsember 2023

Detsember 2023Eliisa Ladva, LNK lastetöö Küünlaleegid heidavad akendele säravat valgushelki, ahjus küpseb jõulupraad ja kaminas praksub tuli – kogu kodu on täis jõuluhõngu, lapsed ja lapselapsed on peagi külla tulemas....

Jõulupalve

28 Detsember 2023

Detsember 2023 Jumal!Sina oled see, keda ma ootan;see, kes võid minu elu headuse teele pöörata.See, kes teed mind elavaks.see, kes sünnid mu südames uuesti ja nii võid teha jõulud minus...

Linke