Otsing

August 2022 21 missioonikandja
Indrek Luide, saate „Missioonikandja“ autor

Pereraadios 2003. aastal alanud „Missioonikandja“ stuudioks oli esmalt Viimsi Vabakoguduse lava. Koos Argo Buinevitšiga tehtud esimese saate teemaks sai „Koguduse loomulik kasv“.
Saatesarjad täienevad ja nii on viimasel kümnel aastal olnud igas kuus „teoloogiline“ saade, milles oleme käsitlenud Piibli keskseid tõdesid ja eluolu teemasid Pühakirja valgel.
Vähestes kogudustes toimuvad veel iganädalased piiblitunnid. Et ilmset lünka veidi leevendada, tegin Kõrgema Usuteadusliku Seminari juhtidele ettepaneku tulla mikrofoni ette koguduste tööd oluliselt mõjutavaid teemasid käsitlema. Kõigil ei ole ju võimalik teoloogilistes koolides õppida. Osale meist sobib paremini raadio (järel)kuulamine, paljud teevad seda ka autos sõites või kodus hilisõhtustel tundidel. Nimetan ise reede öösel vastu laupäeva toimuvaid saateid – „saade unetutele“.

Teemade leidmisel oleme püüdnud hoida kõrvad lahti ja kuulata, millest usurahvas räägib ja kui hästi mõistetakse Piibli põhitõdesid?

Esimene teoloogia-teemaline „Missioonikandja“ oli eetris 19. aprillil 2011 ja see on tänini jätkunud kuu viimase nädala saatena. Meie esimesed kümme teemat olid: pühaõhtusöömaaeg, ristimine, diakonid ja diakonissid, abielu, kogudus, Pühakiri, kümnis, paastumine, pühitsus, Püha Vaimu annid.
Peaaegu iga kord olid vestlusringis Peeter Roosimaa, Margus Kask (2/3 saadetest), Ermo Jürma, Peeter Tamm. Osalenud on veel Harli Jürgenson, Siim Nigulas ja Leho Paldre.
Teemade leidmisel olen püüdnud kõrvad lahti hoida ja kuulata, millest usurahvas räägib ja kuidas mõistetakse Piibli põhitõdesid? Kristlikus raadios oleme soovinud avada võimalikult täpset Pühakirjast lähtuvat tõlgendust ega ole rõhutanud konfessionaalseid külgi. Oma armsate traditsioonide keskel kasvame kõik, aga alati on mõistlik neid aeg-ajalt Pühakirja valgel üle vaadata. Piiblis öeldakse, et lõpuajal uurivad seda paljud ja äratundmine süveneb (Tn 12:4).


Paljud teemad on üles korjatud kirikukalendrist ja ühiskonnas esile kerkinud küsimustest. Kas kristlane peab sõdima, kui suur tähtsus on uskliku riietusel, mida tuleks teada tänapäeva maailmas moodi läinud tätoveeringute tegemisest jne.
Meie raamatupoed on täis eneseabiõpikuid, palju on ka ekstrasentse ja nõidumist. Kuidas peaksid kristlased neisse suhtuma, kui ka seal kasutatakse kristlikke termineid. Tänapäeval räägitakse sageli maailma lõpust, iga uus tehniline vidin loetakse metsalise märgiks jne. Vaja oleks laiemat teadmist, mida Piibel nende kohta ütleb. Alatasa on vaja kõnelda kristlaste elus olulistel teemadel, nagu palvetamine, Pühakirja uurimine, paastumine, kümnise maksmine jne.
Olen püüdnud saatejuhina ennast asetada kõhkleja ja teemast otsekui väheteadja rolli (olgugi, et olen ka ise KUSi lõpetanud). Üks saatekülaline on maininud, et vestluse alguses ei tea kunagi, kuhu me tunni aja pärast jõuame. Mu sooviks on olnud, et saate kuulajale ei antaks ainult absoluutseid vastuseid, vaid tal oleks võimalus ka kaasa mõelda.
Tagasisidena olen kuulnud, et nii teemapüstitused kui ka nende arendamine on olnud hästi jälgitavad ja nendele saadetele mõeldi kaasa.
Lindistused on tehtud Tartu Pereraadio suurepärases stuudios, koroona ajal kasutasime ka Zoomi keskkonda. Kõik saated on toimetatud Ilmar Sirkeli poolt, kes on üldjuhul valinud muusika.
Peaaegu kõigis saadetes olen teada andnud, et praegu on võimalik õppida Pühakirja ja ennast teoloogiliselt harida erinevates koolides (KUS, UI, EMKTS, piiblikoolid). Rõõm on teada, et teoloogilised õppeasutused on täitunud õppuritega.
Tänaseks on teoloogia sisuga saatesarja kogunenud 100 saadet. Pereraadio kodulehel saab peaaegu kõiki saateid järele kuulata. „Missioonikandja“ rubriigis tulevad meie saated esile aastate kaupa. Peagi lisan teemade loetellu ka saatekülaliste nimed. Alati on võimalik saatesse kirjutada ja pakkuda välja omapoolseid teemasid (need peaksid ka ristirahva enamikku huvitama). Samuti täname väärtusliku tagasiside eest!
Kui Jumal tervist ja vabadust kingib, soovin pärast suvepausi saatesarjaga edasi minna (tänaseks on „Missioonikandja“ salves kokku 722 saadet)!
Õnnistatud kuulamist!

Uudised

2023-2-veebruar

07 Märts 2023
2023-2-veebruar

SISUKORD  Sõbralt Sõbrale meeskond rõõmustab Jumalas Merle Kotiesen Paranda meelt juba täna! Mihkel Nõlvak Igatsus olla ehtne Ermo Jürma Hanna Kaptein – naine täis usku ja armastust Mari-Vivian Ellam Orus...

Kõige andekam on Jeesus

07 Märts 2023
Kõige andekam on Jeesus

Veebruar 2023 Kaarel B. Väljamäe, Allika koguduse pastor Tema on see, kes on pannud mõned apostleiks ja mõned prohveteiks ja mõned evangelistideks, mõned karjaseiks ja õpetajaiks, et pühi inimesi valmistada abistamistööle...

Jumala käekiri Samaaria Hiiumaa osakonnas

07 Märts 2023
Jumala käekiri Samaaria Hiiumaa osakonnas

Veebruar 2023 Ülo Kikas, Hiiumaa osakonna juhataja Samaaria Eesti Misjon alustas Jumala kutsel tööd augustis 1991. Soome vendade Krister Lindbergi ja Rynar Nylundi initsiatiivil asutati koos Jüri ja Toomas Nõlvakuga (tolleaegse...

Mõtisklus rahust muusikas

07 Märts 2023
Mõtisklus rahust muusikas

Veebruar 2023 Marek Talts, Viljandi baptistikogudus Lõuna-Eesti palvushommikusöögi keskmes olid suhted, mis ühendavad erinevate elualade juhte üldinimlikus ja üleinimlikus tähenduses. Kujutan neid suhteid horisontaalsel ja vertikaalsel teljel, millest lähtuvalt avasin mõtteid...

Pastor Rando Kangro ametisseseadmine Moostes

07 Märts 2023
Pastor Rando Kangro ametisseseadmine Moostes

Veebruar 2023 Hele-Maria Kangro, Mooste kogudus Liidu ainus kogudus Põlvamaal sai endale noore pastori.Veebruari esimesel pühapäeval oli Mooste koguduses meeleolukas pidupäev. Palvela saal oli puupüsti rahvast täis, nende seas üle kümne...

„Tartu rahu oli õiglane rahu.“

07 Märts 2023
„Tartu rahu oli õiglane rahu.“

Veebruar 2023 Meego Remmel, 3D koguduse õpetuspastor Sõnad „Tartu rahu oli õiglane rahu“ kõlasid Tartu linnapea Urmas Klaasi Lõuna-Eesti palvushommikusöögi tervituskõnes. Küünlapäeva eel vahetult enne Tartu rahu aastapäeva toimunud kokkusaamine leidis...

Ebajumalad või elav Jumal? Künkad või Siioni mägi?

07 Märts 2023
Ebajumalad või elav Jumal? Künkad või Siioni mägi?

Veebruar 2023 Joosep Tammo, EKB Liidu vanematekogu esimees Käesoleval kuul tähistame Eesti Vabariigi 105. ja Eesti baptismi 139. aastapäeva. Pidasin 2018. aasta veebruaris Kõrgemas Usuteaduslikus Seminaris ettekande „Quo vadis, vaba kogudus?“Selle...

Viis isamaalist fuugat

07 Märts 2023
Viis isamaalist fuugat

Veebruar 2023 Marten Meibaum, 3D kogudus Fuuga on muusikaline mõtisklus, kus valitud meloodiat (nt neli esimest takti mõnest isamaalisest laulust) kindlate reeglite järgi esitatakse, arendatakse ja illustreeritakse. Fuuga võib olla nii...

Diakonite ülesannetest vabakogudustes

07 Märts 2023
Diakonite ülesannetest vabakogudustes

Veebruar 2023 Toivo Pilli, Tartu Salemi koguduse pastor Diakon on kristlikus koguduses kaastööline ja teenija. Diakonite ülesanded on eri kirikutes erinevad. Mõnes kirikus ordineeritakse diakonid teenimistöösse ja edaspidi võidakse neid seada...

Ristija Johannese meeleparandusristimine

07 Märts 2023
Ristija Johannese meeleparandusristimine

Veebruar 2023 Peeter Roosimaa, Uue Testamendi õppejõud See on midagi imelist, mida Jeesus ütles Ristija Johannese kohta: Tõesti, ma ütlen teile, naisest sündinute seast ei ole tõusnud suuremat Ristija Johannesest (Mt...

Linke