Otsing

August 2022 21 missioonikandja
Indrek Luide, saate „Missioonikandja“ autor

Pereraadios 2003. aastal alanud „Missioonikandja“ stuudioks oli esmalt Viimsi Vabakoguduse lava. Koos Argo Buinevitšiga tehtud esimese saate teemaks sai „Koguduse loomulik kasv“.
Saatesarjad täienevad ja nii on viimasel kümnel aastal olnud igas kuus „teoloogiline“ saade, milles oleme käsitlenud Piibli keskseid tõdesid ja eluolu teemasid Pühakirja valgel.
Vähestes kogudustes toimuvad veel iganädalased piiblitunnid. Et ilmset lünka veidi leevendada, tegin Kõrgema Usuteadusliku Seminari juhtidele ettepaneku tulla mikrofoni ette koguduste tööd oluliselt mõjutavaid teemasid käsitlema. Kõigil ei ole ju võimalik teoloogilistes koolides õppida. Osale meist sobib paremini raadio (järel)kuulamine, paljud teevad seda ka autos sõites või kodus hilisõhtustel tundidel. Nimetan ise reede öösel vastu laupäeva toimuvaid saateid – „saade unetutele“.

Teemade leidmisel oleme püüdnud hoida kõrvad lahti ja kuulata, millest usurahvas räägib ja kui hästi mõistetakse Piibli põhitõdesid?

Esimene teoloogia-teemaline „Missioonikandja“ oli eetris 19. aprillil 2011 ja see on tänini jätkunud kuu viimase nädala saatena. Meie esimesed kümme teemat olid: pühaõhtusöömaaeg, ristimine, diakonid ja diakonissid, abielu, kogudus, Pühakiri, kümnis, paastumine, pühitsus, Püha Vaimu annid.
Peaaegu iga kord olid vestlusringis Peeter Roosimaa, Margus Kask (2/3 saadetest), Ermo Jürma, Peeter Tamm. Osalenud on veel Harli Jürgenson, Siim Nigulas ja Leho Paldre.
Teemade leidmisel olen püüdnud kõrvad lahti hoida ja kuulata, millest usurahvas räägib ja kuidas mõistetakse Piibli põhitõdesid? Kristlikus raadios oleme soovinud avada võimalikult täpset Pühakirjast lähtuvat tõlgendust ega ole rõhutanud konfessionaalseid külgi. Oma armsate traditsioonide keskel kasvame kõik, aga alati on mõistlik neid aeg-ajalt Pühakirja valgel üle vaadata. Piiblis öeldakse, et lõpuajal uurivad seda paljud ja äratundmine süveneb (Tn 12:4).


Paljud teemad on üles korjatud kirikukalendrist ja ühiskonnas esile kerkinud küsimustest. Kas kristlane peab sõdima, kui suur tähtsus on uskliku riietusel, mida tuleks teada tänapäeva maailmas moodi läinud tätoveeringute tegemisest jne.
Meie raamatupoed on täis eneseabiõpikuid, palju on ka ekstrasentse ja nõidumist. Kuidas peaksid kristlased neisse suhtuma, kui ka seal kasutatakse kristlikke termineid. Tänapäeval räägitakse sageli maailma lõpust, iga uus tehniline vidin loetakse metsalise märgiks jne. Vaja oleks laiemat teadmist, mida Piibel nende kohta ütleb. Alatasa on vaja kõnelda kristlaste elus olulistel teemadel, nagu palvetamine, Pühakirja uurimine, paastumine, kümnise maksmine jne.
Olen püüdnud saatejuhina ennast asetada kõhkleja ja teemast otsekui väheteadja rolli (olgugi, et olen ka ise KUSi lõpetanud). Üks saatekülaline on maininud, et vestluse alguses ei tea kunagi, kuhu me tunni aja pärast jõuame. Mu sooviks on olnud, et saate kuulajale ei antaks ainult absoluutseid vastuseid, vaid tal oleks võimalus ka kaasa mõelda.
Tagasisidena olen kuulnud, et nii teemapüstitused kui ka nende arendamine on olnud hästi jälgitavad ja nendele saadetele mõeldi kaasa.
Lindistused on tehtud Tartu Pereraadio suurepärases stuudios, koroona ajal kasutasime ka Zoomi keskkonda. Kõik saated on toimetatud Ilmar Sirkeli poolt, kes on üldjuhul valinud muusika.
Peaaegu kõigis saadetes olen teada andnud, et praegu on võimalik õppida Pühakirja ja ennast teoloogiliselt harida erinevates koolides (KUS, UI, EMKTS, piiblikoolid). Rõõm on teada, et teoloogilised õppeasutused on täitunud õppuritega.
Tänaseks on teoloogia sisuga saatesarja kogunenud 100 saadet. Pereraadio kodulehel saab peaaegu kõiki saateid järele kuulata. „Missioonikandja“ rubriigis tulevad meie saated esile aastate kaupa. Peagi lisan teemade loetellu ka saatekülaliste nimed. Alati on võimalik saatesse kirjutada ja pakkuda välja omapoolseid teemasid (need peaksid ka ristirahva enamikku huvitama). Samuti täname väärtusliku tagasiside eest!
Kui Jumal tervist ja vabadust kingib, soovin pärast suvepausi saatesarjaga edasi minna (tänaseks on „Missioonikandja“ salves kokku 722 saadet)!
Õnnistatud kuulamist!

Uudised

Mida sa tahad, et ma sulle teeksin?

05 November 2023
Mida sa tahad, et ma sulle teeksin?

Oktoober 2023 Rait Tõnnori, Oleviste koguduse pastor Ja Jeerikost välja minnes läks Jeesusega kaasa suur rahvahulk. Ja vaata, kaks pimedat istus tee ääres. Kui nad kuulsid, et Jeesus möödub, kisendasid nad:...

2023-6-oktoober

05 November 2023
2023-6-oktoober

SISUKORD  Tervikliku Tervenemise Teenistus Veikko Võsu Viljandi ja Valkla koguduste ühisteenistused Ave Saarva Eesti Metodisti Kirik lahkus Ühinenud Metodisti Kirikust Robert Tšerenkov Pöördumise järel tuleb edasi minna Ermo Jürma Vaike...

Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

05 November 2023
Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

Oktoober 2023  Kolmainu Jumal, kes sa oled maailma ja inimkonna oma Poja kaudu lepitanud, halasta oma loodute peale, kes jälle sõdivad ja surma külvavad.Taas on tsiviilelanikud väheste võimuahnete juhtide poolt...

Palve Lähis-Ida inimeste eest

05 November 2023
Palve Lähis-Ida inimeste eest

Oktoober 2023  Oktoobri alguse sündmused Lähis-Idas on väga murettekitavad. Kõigis neis maades – Iisraelis, Palestiinas, Gazas ja Liibanonis – on ka meie baptistikogudused. Euroopa Baptistiföderatsioon on neil päevadel olnud kontaktis...

Ühiskoolitus „Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul“

05 November 2023
Ühiskoolitus „Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul“

Oktoober 2023 Johanna Rosenvald, Tartu Kolgata kogudus, tekst ja fotod Meie kaasaja ühed suured väljakutsed on ärevus ja sõltuvused, aina enam ka just nutisõltuvus. Kiirete muutuste ja murettekitavate sündmuste aegadel on...

Usu jõud

05 November 2023

Oktoober 2023 Usk annab mulle rahu hingeja pühib palgelt silmavee.Usk võtab ära mure, pingening rõõmsaks teeb mu südame. Usk, lootus, armastus on vägi,mis naeratuse näole toob.Saan neist ma ikka hingeabi,mis...

In memoriam Aamo-Haarand-Meego Remmel

05 November 2023
In memoriam Aamo-Haarand-Meego Remmel

Oktoober 2023 20.12.1936–20.09.2023 Septembri viimasel päeval saadeti Oleviste kirikust viimsele teekonnale ja sängitati Tallinna Metsakalmistu mulda pastor Aamo Remmeli põrm.Aamo-Haarand-Meego sündis 1936. aasta 20. detsembril Pärnus koos kaksikõe Siiri-Eo-Kalliga ema elu...

Margo Meri on Tõrva uus pastor

05 November 2023
Margo Meri on Tõrva uus pastor

Oktoober 2023 Erki Tamm, EKB Liidu president Tõrva Immanueli Koguduses oli 1. oktoobril rõõmus päev – palusime õnnistust uuele pastorile Margo Merile, kes koos abikaasa Leaga asuvad kogudust teenima. Keilast...

Ordineeriti Leisi koguduse pastor Janek Järveots

05 November 2023
Ordineeriti Leisi koguduse pastor Janek Järveots

Oktoober 2023 Erki Tamm, EKB Liidu president Keset väga tormist lõikustänupüha palusime Saaremaal ordineerimispalve Janek Järveotsa üle, kes töötab karjasena Leisi baptistikoguduses ja kogukonnas ning samuti kaitseliidu kaplanina. Juba aastal 2017,...

Keila kogudus uue pastori Hans-Kristen Sapasega

05 November 2023
Keila kogudus uue pastori Hans-Kristen Sapasega

Oktoober 2023 Merit Lassmann, Loksa baptistikogudus „Kõik, kõik on uus septembrikuus,“ öeldakse Olivia Saare tuntukssaanud luulereas. Eriti hästi sobis see Keila baptistikoguduse konteksti 24. septembril – ümmargune aastanumber 120 juhatas sisse...

Linke