Nii heas kui halvas

Kui sul on küsimusi artikli või suhete teemal üldisemalt, siis neile on valmis vastama psühholoog ja üks suhtematerjali "Tahan Sind hoida" autoritest Karita Kibuspuu. Oma küsimused palun saata aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Vastustest teeb Karita Kibuspuu kokkuvõtte järgmistes Teekäija numbrites. Küsijate anonüümsus on tagatud.

2013/02

12 shutterstock 97614038-1Mis juhtub, kui tegelikkus purustab sinu ootused?

Domeniek L. Harris on vabakutseline kirjanik, koolitaja ja kõneleja, kes on seotud pastorite abikaasadele suunatud organisatsiooniga By His Side Ministries (Tema kõrval).

Pühendumine tähendab otsust, et me ei jäta oma kaaslast kunagi maha, andestame teineteisele kiiresti ja tihti.

Kas mäletad veel oma pulmapäeva? Kas mäletad, kuidas uskusid, et abiellud oma unistuste printsiga? Sa olid täiesti kindel, et sinu elu saab olema täiuslik – olid leidnud oma hingesugulase. Te olite taevas kokku pandud paar – teil olid olemas kõik eeldused õnnistatud abieluks.
Mis juhtub, kui tegelikkus purustab meie ootused? Kui taevas sõlmitud liit seisab silmitsi põrgutulega?

Meie ootused

Tuleb tunnistada, et mitmed ootused abielu suhtes erinevad suuresti tegelikkusest. Eriti selles osas, mis puudutab Jumala ootusi. Jumala teed ja mõtted erinevad sageli meie omadest. Kui meie ootused põrkuvad Jumala omadega, varisevad meie kuningriigid põrmu.

Me eeldame, et meie abikaasad kuulavad meid alati ära, peavad meeles olulisi tähtpäevi, armastavad meid tingimusteta, on meile truud ega jäta meid iialgi maha. Kristlastena arvame, et meil õnnestub katsumusi, saatuselööke või kõige hullemat vältida. Me loodame ka, et kui midagi siiski juhtub, suudame andestada ja tänuga edasi minna. Me arvame, et me ei sea Jumalat kunagi kahtluse alla, sest me oleme head kristlased. Tegelikult on rasked katsumused mõeldud selleks, et kontrollida vundamenti, millele meie abielu rajaneb. Vastupidiselt levinud arvamusele laseb kõiketeadev Jumal oma tarkuses neid meile sageli osaks saada.
Pastori naisena eeldasin, et kui ma kuuletun kõikidele käskudele, on minu abielu suurepärane. Olin ju palvetanud, et leiaksin endale jumalakartliku abikaasa, kes palvetaks, paastuks ja armastaks oma naist ning elaks puhast elu. Mul oli nimekiri omadustest, mida soovisin oma abikaasas näha. Et muuta oma nägemus konkreetseks, kirjutasin selle üles. Minu ootused olid nii kõrged, et need oleksid isegi Jeesuse kukalt kratsima pannud.

Minu ootused olid nii kõrged, et need oleksid isegi Jeesuse kukalt kratsima pannud.

Kuna ma olin teinud kõiki õigeid asju, siis eeldasin, et need tagavad mulle priipääsme püsivalt õnnelikku ellu. Tagantjärele võin öelda, et ma ei olnud kunagi mõistnud, et Jumal annab mulle kaaslase, kes aitab mul oma eesmärki ellu viia. Hämmastav, et abieluaastad, lapsed ja katsumused on õpetanud mulle seda, mida ma enda arvates vajalikuks ei pidanud.

Oma täpse tulevikuvisiooniga kutsusin eneselegi teadmata Jumala meie abielu partneriks. Kuna ma abiellusin jumalakartliku mehega, siis arvasin, et minu tunded ei saa kunagi riivatud. Aga said. Ma mõtlesin, et ma ei nuta kunagi, aga see juhtus. Ma eeldasin kuulavaid kõrvu ja mõistmist – kuid iga kord ma seda ei saanud. Ma lootsin, et mu abikaasa teeb kõik selleks, et mind õnnelikuks teha. Ometi ta ei teinud. Me olime mõlemad haritud ja kummalgi oli suurepärane karjäär, seega arvasin, et meil ei teki kunagi rahalisi probleeme. Need tekkisid siiski. Tegelikult kaotasime kogu oma vara rohkem kui ühel korral. Ma ei oodanud, et kahtleme teineteise suhtes Jumalas. Aga me tegime seda. Kuna olime seotud kogudusetööga, siis arvasin, et suhet lõhkuvad, vinduvad ja sõna otseses mõttes valjuhäälsed tülid meid ei puuduta. See polnud nii. On tõeline kingitus, kui lõpuks mõistad, et ootad teistelt inimestelt rohkem, kui ise pakkuda suudad.

Jumala ootused

Jumala selgesõnalised ootused abielule on kirjas Piiblis. Jumal nägi, et mehel pole hea üksi olla, ja ta lõi naise. „Ja Issand Jumal ütles: „Inimesel ei ole hea üksi olla; ma tahan teha temale abi, kes tema kohane on"" (1Ms 2:18). Jumal tahtis, et Aadam ja Eeva oleksid oma abielus viljakad, saaksid lapsi, alistaksid enestele maa ja valitseksid loodu üle. Jumalal olid üsna suured ootused ja need kehtivad ka praegu. Jumalale kuuletumiseks oli vaja Aadama ja Eeva üksmeelt. Usu või mitte, kuigi nende üksmeel pandi proovile ja nad põrusid ning pidid selle tagajärgedega leppima, õnnistas Jumal neid ikkagi.

Kuidas täidame meie Jumala abielukava? Meie ootused ja isiklikud kuningriigid tuleb esmalt maatasa teha. Jumal lubab ootamatutel külalistel neid vallutada ja maani maha põletada. Kuid kui jääme tules püsima, ootab meid tasu Jumalalt. „Kord saab igaühe töö avalikuks. Issanda päev teeb selle teatavaks, sest see ilmub tules, ja tuli katsub läbi igaühe töö, missugune see on. Kui kellegi töö, mis ta on ehitanud, jääb püsima, siis ta saab palga" (1Kr 3:13j). Jumal soovib, et tules läbikatsutuna jääksid meie abielud püsima ja meie pühendumine tugevneks.

Et ellu jääda, toetun püsivalt palveväele, paastule ja Jumala Sõnale.

Rasketest aegadest läbi

Abielu on Jumala poolt loodud liit. Kuid selleks, et abielust rõõmu tunda, tuleb vaeva näha. Me peame mõistma, et meie ootused abielule ei haaku paljuski Jumala omadega. Jumalal on isegi rasketel aegadel oma plaan. Ma pole kunagi pidanud elama üle lapse kaotust − nagu minu mentor. Lapse surm tõi tema perele kaasa tohutu stressi ja pinge, kuid koos jäid nad katsumustes püsima. See tragöödia tugevdas nende abielu ja sidet pere teiste lastega.

Pastoriga abielludes ei arvanud ma kunagi, et võiksin kogeda ka põrgut. Tegelikkus on vastupidine. Me oleme põrgust läbi käinud, kuid püsime ühtsena. Et ellu jääda, toetun püsivalt palveväele, paastule ja Jumala Sõnale.

Raskustest ülesaamiseks tuleb loobuda isekusest ja uhkusest. Need kaks süüdlast on võimelised sind tulemöllus alla neelama. Kui kõik läheb hästi, on abikaasat kerge armastada ja julgustada. Kuid hätta sattudes on raske oma valutavast hingest sobivaid sõnu leida. Selleks et võidelda teie vastu suunatud tulenooltega, tuleb teil teineteist toetada.

Teie abielus on jätkuvalt vajadusi, mida kumbki teist Jumala abita täita ei suuda. Mind on aidanud rasketest aegadest läbi minna palve, paastumine ja Jumala Sõna.

Jäädes kindlaks nii heas kui halvas

Täieliku pühendumise puudumine on kristlaste abieludes laialt levinud ja see on äärmiselt kurb. Meie osa on olla oma abieludega eeskujuks. Meil on selleks jumalikud juhised. Kahjuks järgime selle asemel sageli meie endi loodud juhiseid. Meie mõtted ja teod oleksid hoopis teistsugused, kui me tuletaksime meelde, kui oluline on abieluleping, mille me Jumala ja paljude tunnistajate ees sõlmisime. „Parem on, et sa ei tõota, kui et sa tõotad ega täida" (Kg 5:4). Lubadus „nii heas kui halvas" koos olla on mõeldud täitmiseks.

Kõik kogevad oma abielus katsumusi ja muresid, kuid Jumal kannab meid raskustest läbi. Kui me usaldame Jumalat ja kuuletume talle nii heas kui halvas, ootab meid tasu temalt. Pühendumine tähendab otsust, et me ei jäta oma kaaslast kunagi maha, andestame teineteisele kiiresti ja tihti, oleme pühendunud probleemidest ja raskustest ülesaamisele ning armastame oma abikaasat tingimusteta. Jumala abiga on kõik võimalik.