Otsing

05/2013
Mida õppisime oma keerulistest kogemustest
Tammy Darling, vabakutseline kirjanik

Soov oli mõistetav. Ootused mitte. Kui ma 23 aastat tagasi oma lapsepõlvekallimaga abiellusin, oli mõistetav, et soovisin elukestvat abieluõndsust, kuid minu ootus, et abikaasa selle minu jaoks teoks teeb, oli ebareaalne.

Sellise mõtteviisi tagajärjeks oli see, et meie abielu kuus esimest aastat olid maapealne põrgu. Ma tahtsin teda sõna otseses mõttes tappa; minu kallim oli mu enda silme ees kibestunuks muutunud. Jahedad päevad muutusid kuumadeks öödeks – ja mitte sellepärast, et meie vahel lõõmas kireleek. Kuigi see oli kurnav, ei kaalunud me kunagi lahutust. Meie meelest polnud lahutus valik. Enne abielutõotuse andmist olime kokku leppinud, et hoolimata kõigest, lahutust meie kodus ei mainita.

Lõpuks viisime ennast ja teineteist nii kaugele, et meil tuli midagi ette võtta, et oma abielu lahutuskindlaks muuta − või meil ei jätkunuks enam jaksu oma tõotusest kinni pidada.

Kuna meie abielu oli nii katki, otsustasime minna kristliku nõustaja juurde. Kui meie kodu oleks tornaado läbi kahju kannatanud, oleksime samamoodi professionaalidelt abi otsinud ja me teadsime, et meie abielu ei olnud sugugi vähem kahjustatud kui tornaadost räsitud maja. Õppisime abikaasaga, et abielu ei ole ühekordne „jah" sõna andmine, millele järgneb igavesti õnnelik elu. Abielu nõuab tööd ja igapäevaste valikute tegemist. Me elame ajal, kus kohustustesse suhtutakse kergekäeliselt, kus lahutuse saab allkirja vastu. Kirjuta paberitele alla ja mine oma teed. Abielutõotust ei võeta enam nii tõsiselt kui varem. Aga see ei tohiks nii olla.

Kuna Jumal on see, kes abielu lõi, siis on loogiline, et tema on ka see, kelle käes on püsiva abielusuhte võtmed. Jumal on andnud meile vaimulikud juhised, millel on head või halvad tagajärjed, sõltuvalt meie poolt tehtavatest valikutest. Alljärgnevalt toon mõned valikutest, mida me abikaasaga tegime, et oma abiellu muudatust tuua. Need valikud võivad ka sind aidata. Ja kui sa pead oma abielu heaks, siis võid seda nende valikute abil veelgi paremaks muuta.

Ole lepitaja. Iga lahing peab millalgi lõppema, lõppegu see siis juba täna. Lepituse pakkumine nõuab alandlikkust – omadus, mida me ei taha kergesti omaks võtta. Kuid need, kelle abielu on õnnelik, mõistavad, et alandlikkus peab esikohal olema. Mul on raske oma eksimust tunnistada, seega on mul siiani aeg-ajalt raske lepitust pakkuda ja alla anda. Kuid ma olen õppinud, et kui ma eksin, siis on kõige parem seda ausalt tunnistada, vajadusel vabandada ja edasi liikuda. Suhtesse saabub rahu, kui üks pooltest alandab ennast tasakaalu taastamiseks. „Niipalju kui oleneb teist, pidage rahu kõigi inimestega!" (Rm 12:18).

Teeni oma abikaasat. Sageli ootame oma kaasalt hoopis rohkem, kui ise oleme valmis andma! Meil on võimalus isekalt oma tahtmist nõuda või sellest isetult loobuda ja õnnistada oma kaasat igal võimalikul moel. Pole raske taibata, kumb valik toob kaasa püsivama ja rõõmsama abielu.
Ei ole lihtne käituda oma abikaasa suhtes alati õigesti ja hoolivalt. Kuid Piibel ei käskinud abikaasadel üksteisele alluda ja teineteist armastada ainult siis, kui kumbki teeb oma osa. Me teeme oma osa hoolimata sellest, mida teine pool teeb. Samas, kui mõlemad pooled teineteist teenivad, toob see kaasa abielu, mida on õnnistatud pikkade õnnelike aastatega.
„Ega tee midagi kiusu ega auahnuse pärast, vaid peate alandlikkuses üksteist ülemaks kui iseennast, nii et ükski ei pea silmas mitte ainult oma, vaid ka teiste kasu" (Fl 2:3-4).

Ära püüa oma abikaasat muuta. Paarid, kes on aastaid õnnelikult abielus, on need, kes aktsepteerivad teineteise puudusi või erinevusi ja õpivad lahendama tekkivaid probleeme. Nad keelduvad mutimullahunnikutest mägesid tegemast.
Kui midagi vajab muutmist, siis on see Püha Vaimu, mitte sinu töö. Meie abielu algusaastatel püüdsin liigagi sageli oma abikaasat muuta. Alles siis, kui ma järele andsin ja hakkasin oma abielu eest palvetama, hakkasid asjad muutuma – meis mõlemas.
„Aga miks näed pindu oma venna silmas, palki iseenese silmas aga ei märka?" (Mt 7:3).

Alistuge üksteisele. Pühakiri rõhutab vastastikust alistumist, käskides olla igal võimalusel üksteise suhtes järeleandlikud. Paulus räägib üksteisele alistumisest Kristuse kartuses (Ef 5:21). 1Pt 3:7 käsib Peetrus abielumehi osutada naistele austust ja elada naistega mõistvalt.
Jumal on alistumise looja. Mees ja naine, kes vastastikku teineteisele alistuvad, teevad seda Jumala juhtimisel. Sellisele suhtumisele ei saagi järgneda midagi muud kui parem abielu.
Alistumise vastand on vastasseis, see, mida me abikaasaga esimesed kuus aastat oma abielus tegimegi, võideldes pidevalt oma „õiguste" eest. Kui õppisime selgeks alistumise – loobudes oma õigusest teise kasuks – paranes meie abielu tohutult.
„Aga ma tahan, et te teaksite: Kristus on iga mehe pea, aga mees on naise pea, ja Jumal on Kristuse pea" (1Kr 11:3).

Aseta Jumal oma elus ja abielus esikohale. See võib meile kristlastena iseenesestmõistetavana tunduda, kuid selle elluviimine tegelikkuses nõuab teadlikku, tahtlikku otsust. Jumal ootab, et abielupaarid oleksid tema kaudu teineteisele pühendunud. Jumala esikohale asetamine tagab selle, et abikaasad asetavad abielus oma kaaslase endast ettepoole. Siin puudub võistlusmoment – nii Jumal kui meie partnerid on austatud, kui Jumal on meie elude ja abielude juht.
„Aga otsige esmalt Jumala riiki ja tema õigust, siis seda kõike antakse teile pealegi!" (Mt 6:33).
Meie abielu tugevuse määratlevad ära meie igapäevased otsused, kuid me ei ole selles üksinda jäetud. Jumala sõna annab meile kõike, mida vajame lahutuskindla abielu rajamiseks.


Kui sul on küsimusi artikli või suhete teemal üldisemalt, on neile valmis vastama psühholoog ja üks suhtematerjali „Tahan Sind hoida" autoritest Karita Kibuspuu. Oma küsimused palun saata aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Vastustest teeb Karita Kibuspuu kokkuvõtte järgmistes Teekäija numbrites. Küsijate anonüümsus on tagatud.

Uudised

2021-8-detsember

17 Detsember 2021
2021-8-detsember

SISUKORD  EKB Liidu tööharude jõulutervitusedMuusikaline jõulumõtisklus Liina Rahuoja Jumal kohtub meiega lapses Ermo Jürma Ines Kerikmäe: ma olen palju andeks saanud Daire Tiigivee Inglite kuulutus Petlemma väljal Teet Uuemõis 35...

Muusikaline jõulumõtisklus

17 Detsember 2021
Muusikaline jõulumõtisklus

Detsember 2021 Liina Rahuoja, Oleviste kogudus Kuigi kõik muu võib tunduda pinnapealne ja eemaletõukav, on isegi väikseim ülesanne muusikas nii haarav ja viib meid linnast, maalt, maast ja kõigest maisest nii...

Jumal kohtub meiega lapses

17 Detsember 2021
Jumal kohtub meiega lapses

Detsember 2021 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja Igal aastal toovad jõulud meid Petlemma sõime ette ja lubavad kohtuda Jumalaga, kes tuli maailma lapsena. Nad juhatavad lapse juurde ka meis endas. Jõulukirik, -laulud...

Ines Kerikmäe: ma olen palju andeks saanud

17 Detsember 2021
Ines Kerikmäe: ma olen palju andeks saanud

Detsember 2021 Daire Tiigivee, Tartu Kolgata kogudus Ehkki Ines Kerikmäe tundub esmapilgul pigem vaoshoitud, on ta oma väljenduslaadilt emotsionaalne ning räägib oma elust ja lähedastest ülivõrdeliste sõnadega. Kes Inest lähedalt tunnevad,...

Inglite kuulutus Petlemma väljal

17 Detsember 2021
Inglite kuulutus Petlemma väljal

Detsember 2021 Teet Uuemõis, Oleviste koguduse pastor Aga ingel ütles neile: „Ärge kartke! Sest vaata, ma kuulutan teile suurt rõõmu, mis saab osaks kogu rahvale“ (Lk 2:10).Kui Jeesuslapse sünd ja inglite...

35 aastaga lahenenud jõululugu

17 Detsember 2021
35 aastaga lahenenud jõululugu

Detsember 2021 Hans-Joachim Berg, NDR See algas jõuluõhtul 1940, kuid oleks võinud juhtuda ka mõnel teisel päeval. Vastus saabus aga 35 aastat hiljem.Hans-Joachim Berg jutustab, et 1940. aasta jõuludel oli ta...

Hingehoidjana hooldekodus

17 Detsember 2021
Hingehoidjana hooldekodus

Detsember 2021 Innar Kruglov, hingehoidja Sotsiaalministeeriumi pilootprojekti raames on viimase pooleteise aasta jooksul Eesti suuremates hooldekodudes tegutsenud hingehoidjad. Ka minul avanes võimalus selles töös oma panus anda ja töötada Hellenurmes ‒...

PP-festival 2021 – usukindel ka veebis?!

17 Detsember 2021
PP-festival 2021 – usukindel ka veebis?!

Detsember 2021 Kreete Kristiine Kotiesen, Rakvere Karmeli kogudus Piiblipäevad „Usu Läbi“ toimusid 29.–30. oktoobril ‒ juba 43. korda. Selle aasta teema valiti, et virgutada kristlasnoori olema julged ja usukindlad selles, kelleks...

Nii on alati olnud?

17 Detsember 2021
Nii on alati olnud?

Detsember 2021 Toivo Pilli, kirikuloolaneEttekanne konverentsil „Väike kogudus ja suur maailm“, 2. oktoobril 2021, Tallinnas „Ärge tuletage meelde endisi asju ja ärge pange tähele, mis muiste on sündinud. Vaata, mina teen...

Impulsse Kolgata koguduse laagritest

17 Detsember 2021
Impulsse Kolgata koguduse laagritest

Detsember 2021 Tõnu Lehtsaar, Kolgata koguduse diakon Hiljuti jõudis vaatajateni Ermo Ripsi kaheosaline film "Mälestusi Kolgata koguduse laagritest". Film on kõigile kättesaadav Youtube’is. Filmi põhisisuks on ülevaade koguduse laagritest kolmekümne aasta...

Linke