Mida teha siis, kui abielu on muutunud elutuks?

08/2014

Vastab Karita Kibuspuu
Mida teha siis, kui abielu on muutunud elutuks? Kristlasena ei tohiks abielu lahutada, aga kui abielus puuduvad igasugused abielu tunnused, siis kuidas jätkata sellist abielu?

Abielusuhe on justnagu potitaim, mis vajab kasvamiseks ja õitsemiseks pidevat tähelepanu ja hoolt. Selleks, et elus püsida, vajab potilill vahel sortsukese vett, kuid selleks, et lill kasvaks ja õitseks, tuleb kastmisvette regulaarselt lisada ka väetist, vahetada aeg-ajalt mulda, lehti tolmust puhtaks pühkida ning jälgida, et valgust oleks piisavalt.

Abielu tervisega on nii nagu ihu ja hinge tervisegagi: mida vähem sellest hoolida ja selle eest hoolt kanda, seda kindlam võib olla, et ühel hetkel on asjad käest läinud.

Kuigi sageli võtavad argipäevased kohustused ja toimetused kogu meie aja ja jõu ning tundub, et abielusuhe on justkui see kõige viimane, millega eraldi tegeleda jaksaks, tasub oma kõige lähedasema suhte nimel pingutada. Seda eriti ajal, mil suhe toimib ja kõik näib korras olevat. Kui abielupaar jõuab seisu, kus tunnetatakse oma suhte elutuks muutumist, tähendab tagasitee suurt ja tihti vaevarikast ühist panustamist läheduse taastamise nimel.

Esimese olulise sammuna tuleks rahulikus keskkonnas maha istuda ja abikaasaga vastastikku avameelselt jagada oma mõtetest, tunnetest ning kindlasti ka ootustest abielu suhtes. Ülimalt tähtis on kuulda ära mõlema poole tunded, seisukohad ja ootused. Mis on see, millest kumbki kaasadest on suhtes kõige enam puudust tundnud? Mis on see, mida suhte algusaegadest taga igatsetakse? Kas vastastikused ootused on realistlikud ja jõukohased? Vahel võib tunduda selle esimese sammu astumine vaid kahekesi ülejõu käiv, eriti siis, kui paar pole enam ammu siiralt südamest südamesse vestelnud. Siis võib ühiselt pöörduda pastori, koguduse hingehoidja, perenõustaja või, miks ka mitte, mõne peretöö anniga usaldusväärse sõbra poole, kelle neutraalne juuresolek ja peegeldamisoskused aitavad raskel kõnelusel teoks saada.

Kui ootused on selgeks räägitud, tuleb koostada ühine tegevusplaan. Millised on vajalikud muutused, millised on esimesed sammud muutuse suunas? Siin on oluline mõlemal abikaasal mõista oma rolli ja vastutust ning seda ka sõnadega välja öelda.

Kindlasti võtab abielusuhte elluäratamine omajagu aega. Tempo läheduse taastamisel ei tohi olla väga kiire ja jõuline – lähedus tärkab, juurdub ja kasvab tasapisi. Liiga intensiivne ja jõuline „rututamine" võib õrna taime hoopiski lämmatada. Kui abielusuhtesse pole aastaid investeeritud, ei saa eeldada, et suhte kvaliteet paraneb paari päevaga.

Ja veel. Kui näib, et abielu elustamisest on huvitatud vaid üks abikaasadest, tasub ikkagi proovida. Süsteemse pereteraapia esindajad julgustavad, et ka kõige väiksem muutus (abielu)süsteemis – muutus ühe abikaasa hoiakutes, mõtteviisis, käitumismustrites – toob kaasa mingisuguse muutuse kogu (abielu)süsteemis tervikuna. Sellisel puhul tasub abikaasal, kes valutab südant oma abielu pärast ja soovib midagi muuta, pöörduda mõne kompetentse paarinõustaja või pereterapeudi poole, kelle kaasabil edasi tegutseda.

Kui sul on küsimusi artikli või suhete teemal üldisemalt, on neile valmis vastama psühholoog ja üks suhtematerjali „Tahan Sind hoida" autoritest Karita Kibuspuu. Oma küsimused palun saata aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Küsijate anonüümsus on tagatud.