Mis teha, kui seksuaalelu on jõudnud justkui ummikusse?

05/2015
Vastab Karita Kibuspuu

Hoolime teineteisest, kuid oleme abielupaarina kaotanud seksuaalse läheduse ja vahel tundub, et aja möödudes võib sellest kujuneda seksuaalne tõrjutus. Kas kristlasele sobib minna nõu küsima mittekristliku seksuoloogi juurde?

Sellele küsimusele on kirja teel väga raske vastata, sest seksuaalsust ja abikaasade lähedust mõjutavad mitmed faktorid (nt üldine stressitase, perekonna arengufaas, liigne koormus, väsimus, füüsiline ja psüühiline tervis). Ka mitmetel ravimitel võib olla hormonaalset tasakaalu mõjutav kõrvaltoime, mis omakorda mõjutab huvi seksi vastu.

Suures plaanis on seksuaalne lähedus siiski osa üldisest lähedusest abielusuhtes, mistõttu on väga sageli koos seksuaalse läheduse kadumisega toimunud muutus ka abikaasadevahelises üldises läheduse tasemes. Mis on selle põhjuseks ja kuidas lähedust taastada, on parim selgitada individuaalsel nõustamisel. Ka abikaasade nägemus seksuaalsest lähedusest võib olla erinev: mõne jaoks väljendub seksuaalne lähedus juba abikaasaga külg-külje kõrval diivanil raamatut lugedes või käsikäes päikeseloojangule vastu jalutades, teine tunneb erilist lähedust vaid seksuaalakti ajal. Siin mängivad rolli ka soolised erinevused. Üldiselt võib abielu üheks klassikaliseks läheduse kuldreegliks pidada põhimõtet: „Naised vajavad esmalt emotsionaalset lähedust, et olla valmis seksiks, ja mehed leiavad läbi seksi emotsionaalse läheduse oma abikaasaga". Kuid kindlasti ei tohiks abikaasat enne temaga vestlemata meelevaldselt stereotüpiseerida („mehed tahavad seksi ja naised õrnutseda") – mõned paarid toimivad täiesti vastupidiselt.

Vahel piisab ka seksuaalelu probleemide puhul aja mahavõtmisest ja abikaasaga rahulikus keskkonnas vestlemisest. Kõigest sellest, mis muret teeb ja mille järele igatsust tuntakse. Kui probleemide juured lähevad tagasi paari üleüldise läheduse ja suhtega rahulolemise teemade juurde, võib suhte kvaliteedi nimel töötamine tuua iseenesest kaasa positiivse muutuse seksuaalsuhtesse.

Kahjuks kammitseb sageli paare valehäbi ja intiimsetel teemadel on raske rääkida isegi oma kõige lähedasema inimesega. Sellisel juhul võib olla lihtsam külastada neutraalset spetsialisti. Muidugi oleks tore, kui iga mure puhul saaks pöörduda just kristlasest spetsialisti poole. Samas – perearsti, kirurgi või hambaarsti me külastame ja usaldame neid usutunnistust uurimata. Kompetentne spetsialist austab oma patsientide maailmavaadet ja väärtushinnanguid ning talle saab alati märku anda, kui konkreetne lähenemine võõras või vastumeelne tundub. Igal juhul on häda korral mõistlikum abi otsida, kui, hambad ristis, vaikselt kannatada ja läheduse kadumist leinata.


Kui sul on küsimusi artikli või suhete teemal üldisemalt, on neile valmis vastama psühholoog ja üks suhtematerjali „Tahan Sind hoida" autoritest Karita Kibuspuu. Oma küsimused palun saata aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Küsijate anonüümsus on tagatud.