Kuidas leida tasakaal oma hobide ja pere vajaduste vahel?

06/2015
Vastas Meelis Kibuspuu

Tunnen, et regulaarselt oma hobiga tegeledes olen värskem, rõõmsam ja märkavam. Samas tajun, et teen seda sageli justkui abikaasa aja arvelt ja vahel ka kogu pere rahakoti arvelt.

Meil kõigil on huvisid või tegevusi, mida me nimetame oma hobideks. Need võivad olla väga erinevad, aga kõigi hobide ühisnimetaja on meeldiv ajaveetmine. Hobidega tegeledes tunneme tavaliselt, et see aitab taastada meie vaimset ja füüsilist jõuvaru. Hobidega tegeledes lülitame ennast nii mentaalselt kui füüsiliselt muust elust välja ja selline eraldumine kiirest argielust on vahel hädavajalik.

Kiire elutempo juures on aga küllalt raske leida aega oma isiklike hobide jaoks. Seda enam, kui ka pereelus on periood, mil meil tuleb rohkem panustada ühistesse tegevustesse või näiteks hoopis laste hobidesse. Ometi tuleb meil nii endale kui ka oma lähikondsetele teadvustada oma vajadust aeg-ajalt midagi enda heaks teha. Mingis mõttes on ka meie hobid osa sellest, kes me oleme. Kui me aga oma hobidele üldse aega ei leia, siis justkui kaotame tasapisi midagi väärtuslikku iseendast. Eriti oluline on pöörata tähelepanu hobidele, millest sõltub ka meie tervislik seisund. Treeningud ei ole vaid mõnus ajaveetmine, vaid ka vajalikud meie hea tervise säilitamiseks.

Kui meie päevad mööduvad üksnes pingelist ajagraafikut järgides ja ennast teistele pühendades, siis tuleb sellesse ajagraafikusse kirjutada, nii nagu ka muid ülesandeid planeerides, treeningu ajad. Kui me seda ei tee, siis kipume olema närvilisemad, ärritume kergemini ja oleme rahutud. Kui siis ka meie tervislik olukord halveneb või kehakaal hakkab suurenema, lisab see vaid pinget meie enda sisse ja mis on meie sees, tuleb sealt ka välja meie suhetesse. Seega, tehes head endale oma hobidega tegeledes, teeme tegelikult ka head oma kaasinimestele, kes saavad nautida meiega suheldes oluliselt paremat seltskonda.

Loomulikult on vaja leida meie hobide ja pereelu vahel sobiv tasakaal. Ilmselt ei ole mõeldav, et töötav pereisa iga päev peale tööd tundide viisi vaid oma hobidega tegeleb, eriti, kui lapsed veel suhteliselt väikesed on. Selleks et saaksime oma hobidega tegeleda ilma väärtuslikku pereaega sellele kulutades, tuleb ehk olla valmis hommikul varem üles tõusma või näpistama aega mingi muu tegevuse arvelt. Ehk soodustab meie tööandja seda, et näiteks paar korda nädalas tööajast trenni teha saame, või veel parem, vahel koos töökaaslastega treenime. Samuti tasub püüda koos perega või vähemalt mõne pereliikmega oma hobisid jagada. Naljaga pooleks võiks öelda, et lastele hobisid valides tasuks mõelda, kas naudime tulevikus ka ise nendega koos seda huviala.

Seega lühike kokkuvõte ja üleskutse on, et leidkem oma hobidele aega, nii nagu leiame aega päeva jooksul süüa või kohvi juua. Hobid annavad meile parema tuju ja vormi, mida vajame igapäevases pere- ja tööelus. Kui võimalik, siis püüdkem aga oma hobidesse kaasata ka teisi pereliikmeid, et niimoodi üheskoos väärtuslikku aega veeta.


Kui sul on küsimusi artikli või suhete teemal üldisemalt, on neile valmis vastama psühholoog ja üks suhtematerjali „Tahan Sind hoida" autoritest Karita Kibuspuu. Oma küsimused palun saata aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Küsijate anonüümsus on tagatud.