Eleri ja Valdur vastavad III

12/2016 13 psyhholoogid

Möödunud suvel oli Pereraadio eetris esmaskordselt saatesari „Suvepsühholoog”, kus kaks noort psühholoogi, Eleri Viinalass ja Valdur Rosenvald, vastasid avameelsetele küsimustele. Järgnevalt avaldame taas 2 küsimust, mis neile on laekunud viimase kuu jooksul Teekäija vahendusel. Loodame, et Eleri ja Valduri vastused võivad kinnitada mingil viisil veel paljusid lugejaid!

Inimestel on hea öelda „Rahulikke ja rõõmsaid jõule!“, aga mida teha, kui mul on hoopis lein ja masendus?

ELERI: Võiksime hetkeks peatuda ja mõelda, mis on rahulike ja rõõmsate jõulusoovide taga. Miks me üldse tähistame jõule ja miks peaksime selle üle rõõmu tundma?
Tähistame Jeesuse sündi. Jeesus on sündinud siia maailma, et keegi ei saaks hukka, vaid meil võiks olla igavene elu (Jh 3:16). Ja mitte lihtsalt elu, vaid Jeesus ütleb ,,Mina olen tulnud, et neil oleks elu, ja oleks seda ülirohkesti”(Jh 10:10). Ka leinas ja masenduses inimene võib tunda rõõmu Jeesuse üle ja selle armastuse ning lootuse üle, mida temasse uskumine annab. Teoorias on see kindlasti lihtsam kui praktiliselt, aga mitte võimatu.

Jeesus kutsus Püha Vaimu ka „Tõe Vaimuks” ja „Lohutajaks”. Käisin eelmisel aastal Rakveres naistekonverentsil „Jumalik naine”, kus räägiti hinge aastaaegadest. Nii nagu meie kliimavöötmes on neli aastaaega, kogeme tihtipeale ka emotsionaalselt erinevaid perioode. On kevad, kus uus on tärkamas ja leiame ka endas uut energiat. On suvi, mil võime tähistada ja rõõmsad olla selle üle, mis ja kes meie elus on. On sügis, mil tunneme, et justkui elu hakkaks närbuma ning kõik tore ja hea kuivab kokku. Talv võib mõne jaoks olla väga pikk, raske ja masendav periood. Positiivne on see, et nagu aastaajad ei kesta igavesti ja vahelduvad, ei kesta ka lein ning masendus igavesti. Tuleb see periood, millal võid end taas tunda rõõmsalt ja saada rahu südamesse.
Ka mina soovin sulle rõõmsaid jõule, mille taga peitub südamlik soov, et võiksid märgata, kui palju on su elus, mille eest tänulik olla ning mis on hästi! Usume sellesse, et Püha Vaim võib pakkuda lohutust ja et Jeesus on toonud lootuse oma sünni läbi jõuluajal!

Milline on kõige parem kingitus, mida kellelegi teha? Palun mitte vastata „armastus”.

VALDUR: Kõige parem kingitus on armastus ilma jutumärkideta. Arvan, et kingituste tegemise peamine eesmärk on ju tegelikult hoolimise ja armastuse väljendamine kingi saaja vastu. Universumi ajaloo tipp-kingitus ja ühtlasi suurim armastuse väljendus oli see, kui Jumal kinkis andestuse meie pattude eest. Piibel ütleb: „Tema, kes oma Poegagi ei säästnud, vaid loovutas tema meie kõikide eest, kuidas ta ei peaks siis koos Pojaga meile kõike muud kinkima?” (Rm 8:32). See kingitus on universaalselt vajalik kõigile inimestele.

Teisele inimesele kingitust valides peaksime jälgima tema armastuse keelt, et ei tekiks ebameeldivad pettumusi. Armastuse keelte kohta võid rohkem lugeda Gary Chapmani raamatust „Armastuse viis keelt”. Mõne jaoks on parim kingitus kvaliteetaeg, teise jaoks tunnustavad sõnad või hoopis klassikalised põdrapildiga sokid.

Praktilise poole pealt on kingituste tegemise juures mind aidanud kingiideede nimekiri telefonis. Iga kord, kui kellegagi vesteldes märkan, et ta midagi soovib või mainib, siis panen selle kohe kirja. Näiteks emme all on „korralik purgiavaja” ja Tõnise kohta on kirjas, et talle meeldivad Mercedes'ed. Kui siis jõulud või mõni muu tähtpäev on käes, siis on juba lihtne kingitust teha. Emmele purgiavaja ja Tõnisele siis näiteks mõni S-klassi mersu. Tõeline kingitus sisaldab alati meie hoolimist ja tähelepanu ning see peab olema väljendatud armastuse keeles, mida saaja kõneleb.

Kui teil on küsimusi, millele soovite samamoodi vastust, siis saatke need julgelt aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. ja need saavad omakorda juba jumalakartlikele psühholoogidele edasi saadetud – ehk isegi järgmises Teekäija numbris vastatud!