Lahendused algavad algusest

06/2016 05 ermoj
Ermo Jürma, Teekäija toimetaja

Paljud küsimused leiavad lahenduse siis, kui pöörata pilk algusesse. Vast igaüks meist on elus puid lõhkunud-saaginud. Seal torkab silma puupaku südamik, terviku keskkoht. See tähistab puu ajalist algust. Mõned tüved on nii jämedad, et käed ümber ei ulatu. Aga iga puu lugu on alanud väikese südamikuga. Sealt on järgnenud aastaring aastaringi järel. Vahel on ring paksem, sest heal aastal oli kasv kiirem; siis on see õhem, kuna aastagi oli raskem. Muidugi on puid, näiteks mõni igivana õunapuu, kus südamik võib olla päris ära mädanenud või teisel poleks nagu kuskil koort ümber, aga ta õitseb.

Me märkame mõnd probleemi, kuid ei oska kõigi kaasnevate nähtustega toime tulla.

See pildike peegeldab midagi põhimõttelist: kui me tahame midagi mõista, taibata, selgitada, tuleks vaadata asja algusesse. Algus aitab kogu lugu-protsessi-nähtust mõista – olgu selleks siis suur maailm või meie isiklik elu. Pika perspektiivi vaade pakub orientatsiooni.

Aktuaalsetes küsimustes oleme sageli kahjuks lühinägelikud. Esmalt näeme ju vaid hetkeolukorda ja võtame seda nii, nagu ta paistab. Me märkame mõnd probleemi, kuid ei oska kõigi kaasnevate nähtustega toime tulla.

Alles ülistati elektriautot kui saastevaba transpordivahendit? Hiljuti tõestas aga üks uurimus, et elektriauto saastavat tänaval keskkonda sama palju kui bensiini- ja diiselauto (mis on omas klassis juba üsna head). Elektriauto vajab tänu oma aku suurele massile võimsamad pidurid, ka kuluvat raskuse tõttu rehvid kiiremini – nii tulevad just kummipuru ja pidurite pahn veel võikamalt esile kui heitgaaside saast. On muidugi aimata, et see uurimus oli tellitud sisepõlemismootorite ja bensiinitootjate poolt.
Sageli olemegi nõutud ja ilma perspektiivita. Eriti siis, kui meil pole algust silma ees. Selline alguse pilt kehtib ülekantud tähenduses samuti teistele seostele – ka maailma suurtele küsimustele. „Alguses lõi Jumal taeva ja maa” (1Ms 1:1). Algus oli Jumala tegu, aga mitte mõni juhus. See vaade määratleb ka minu vaate sellele maailmale.

Alguse pilt kehtib samuti minu usuelu küsimustele: alguses seisab Jumal ja tema pääste pakkumine, mitte minu tegutsemine. See võtab mult ära asjatu surve ja avab tänu. Pilt algusest sobib paljudesse paikadesse. Seepärast: ärgem kaotagem algust silma eest!