Otsing

12/2009 Leho Paldre, Tartu Kolgata koguduse pastor

Tartu Rocki korvpallimeeskonna mängujuht Todd Abernethy (25) perekonna jõulutraditsioonide juurde kuulus korvpalliturniir oma vanemate vendadega jõulupüha pärastlõunal. Nüüd on korvpall Toddi elukutse. Kristlasena on tema elu eesmärgiks tuua kõigega au Jumalale, ka korvpalli mängides.

Jõululauast korvpallisaali

"Pärast seda, kui jõulupüha hommikul oli meie perekond söönud hommikusöögi ja kingipakid lahti teinud, hüppasime koos vendade ja isaga autosse ning sõitsime minu isale kuuluvasse korvpallisaali. Me pidasime 1:1 turniiri," meenutab Abernethy oma pere jõulutraditsiooni. See algas üheksa aastat tagasi, kui Todd oli 14aastane. Pole siis ime, et Toddist sai professionaalne korvpallur. "Kuna mu vennad on minust viis aastat vanemad, siis alguses tegid nad mulle jõulupühal pika puuga ära, mina võitsin väga harva. Hiljem, ülikooli ajal, kui mina olin kasvanud suuremaks ja mu vennad enam nii palju korvpalli ei mänginud, suutsin neist jagu saada ja võita meie iga-aastast turniiri."

Möödunud jõulude ajal mängis Abernethy Riia Baronsi meeskonnas. Ka Tartus pole jõulu ajal käepärast vanemaid vendi, kellega korvpalli mängida. Kojusõit ei tule ka kõne alla, sest enne jõulu on viimane Rocki mäng 22. detsembril ja pärast jõulu juba taas 28. detsembril.

Riias veetis Todd ja tema abikaasa Micah jõulud koos mõnede Riia ameeriklastega. "Jõulupühal oli ühe pere juures tohutusuur jõulupidu. Milline õnnistus oli tähistada Jeesuse sündi koos teiste usklikega!"

Kristuse vastuvõtmine muutis elu

Abernethy meenutab, et suur elumuutus tuli ta ellu 16aastaselt, kui ta otsustas järgida Jeesust Kristust. "Kristuse järgimine muutis kogu mu elustiili. Ma ei elanud enam iseendale, vaid temale. Kristus andis mulle väe ja rõõmu öelda ei patule ja teha kõike Jumala auks."

Esimest korda puutus Todd usuga tõsisemalt kokku juba aastaid varem, siis kui tema vanemad 35aastaselt kristlaseks said. Sellest peale püüdsid nad anda endast parima, et ka lapsed õpiksid Jeesust varakult tundma. "Käisin kristlikus koolis ja sain palju Piibli kohta teada. Esimest korda palusin Jeesuse oma ellu 10aastaselt, aga tol ajal ma ei teadnud, mida tegelikult tähendab Jeesuse järgimine."

"Teismelisena elasin ma kahepalgelist elu," meenutab Todd. Tema eeskujudeks olid vanemad vennad, kes aga ei arvestanud oma elus Jeesusega. Nii läks ka Toddi elutee Jeesusest kaugemale, tema ellu tuli alkohol, suitsetamine ja arusaam, et elus olen kõige tähtsam mina ise. "Ma ütlesin, et ma olen kristlane, aga mu elu ei peegeldanud seda kuidagi." Muutus tuli aga siis, kui Todd nägi, mis tagajärgi patt tema vendade ellu tõi. "Ma ei tahtnud, et minu elu muutuks samasuguseks kui nendel. 16aastaselt pühendasin ma oma elu taas Kristusele. Mind pani sügavalt järele mõtlema Piibli mõte: "Kas me peaksime püsima patus, et arm suureneks? Ei, mitte sugugi. Meie, kes oleme patule surnud, kuidas saaksime selles veel elada?""

Mängin korvpalli Jumala austuseks

Abernethy on veendunud selles, et kui olla kristlane, siis see mõjutab iga osa inimese elust. Ka oskus korvpalli mängida on Jumalast antud: "Kui ma mängin, siis ma teenin Jumala riiki – toon esile Jumala au."

Enne iga mängu Todd palvetab. Tal on päevik, millesse ta kirjutab enne iga mängu, mida Jumal on tema heaks teinud ja lisab mõned mõtted eesoleva mängu kohta. "Ma palvetan alati vabaduse eest mänguväljakul: et ma oleks vaba hirmust; et ma oleks vaba soovist mängida fännide aplausi pärast; ja et ma oleks vaba mängima kindlalt ja kasutama mulle Jumalast antud ande. Ma palvetan selle eest, et kõigil oleks väljakul turvaline, alandlikkuse pärast ja et Jumala au tuleks esile!"

Ma palvetan alati enne mängu vabaduse eest mänguväljakul

Todd tunnistab, et üheks kõige suuremaks heitluseks on mängida ainult Issandale ja mitte publikule. "Ma tean, et Jeesus pole kutsunud mind mitte selleks, et publikule meeldida, vaid et Jeesust järgida. Mind on aidanud asju õiges perspektiivis hoida mõte Piiblist: "Mida te iial teete, seda tehke kogu hingest, nõnda nagu Issandale ja mitte nagu inimestele, teades, et te saate Issandalt palgaks pärisosa.""

Niisiis on korvpall mitte ainult füüsiline treening, vaid ka võrratu elukool. "Trennis ja võistlustel tuleb ette palju olukordi, mille kaudu ma võin saada rohkem Jeesuse sarnaseks: kuidas ma reageerin ebaõnnestumistele, edule, kuidas ma käitun ootamatutes olukordades – korvpall annab palju võimalusi Kristuses kasvamiseks." Avalikult kristlik elustiil annab võimalusi tunnistada Kristusest paljudele inimestele kogu maailmas.

Abielus on Kristus esikohal

Eestis on Abernethy koos abikaasa Micah'ga. Ka oma abielus soovib Todd, et Kristus oleks esikohal. "See, et ma olen kristlane, mõjutab iga valdkonda mu elus: kuidas ma käitun oma naisega, kuidas ma mängin korvpalli, kuidas ma pesen nõusid..." Todd tsiteerib jälle Piiblit, kust ta teab mitmeid kohti peast: "Kas te nüüd sööte või joote või teete midagi muud – tehke seda Jumala austamiseks!"

"See, et ma olen kristlane, ei tähenda, et ma oleksin täiuslik. Te vaid küsige mu naise käest!!" naerab Todd. "Aga asja ilu on selles, et meie puuduste jaoks on olemas andestus. Jumal on püha, meie oleme patused. Kristus suri meie eest ja võttis enda peale Jumala viha, ja meile on andestatud."

Todd rõhutab, et Jeesus mitte ainult ei andesta, vaid tahab ja suudab inimese elu muuta: "Muutused algavad inimese südamest. Kui inimene sünnib uuesti, siis Jumal annab inimese sisse oma Vaimu ja annab väe ja igatsuse elada temale."

Eestis on vähem kogudusi ja tarbimismeelt

Ka Tartusse tulek on Toddi jaoks osa Jeesuse järgimisest: "Ma palvetan, et see aeg, mis ma siin olen, ei läheks raisku. Seepärast ma usaldan Jumala kätte nii oma mängimised kui ka need suhted, mis mul ja mu abikaasal tekivad siin olles."

See, et ma olen kristlane, mõjutab iga valdkonda mu elus

Eestis on mitmeid asju teistmoodi kui Ameerikas: seal on palju rohkem kogudusi ja võimalusi liituda mõne piibligrupiga vms. Palju rohkem ameeriklasi on juba lapsest saadik kirikus käinud. "Aga tarbimismeel on Ameerikas palju suurem. Igal pool, kuhu lähed, on reklaamid – see ajab lausa hulluks. Eestis seda nii palju ei ole."

Meie jaoks ehk ootamatuna nimetab Todd esimese asjana, mis teda Eestis üllatas, inimeste sõbralikkust. "Kõik, kellega me oleme kohtunud, on meid hästi ja sõbralikult vastu võtnud. Meil on olnud Tartus väga kerge koduneda."

 

Todd Abernethy

Tartu Rocki korvpallimeeskonna mängujuht 2009/2010

Sündinud 24. juuli 1984

Pikkus 185 cm

Kaal 80 kg

Abielus

Statistika 2009/2010

(Keskmiselt, 7 mängu kohta)

Punkte 12,9

Lauapallid 3,3

Söödud 3,9

Varem mänginud

2008/2009 Barons LMT, Riia

2006/2007 NCAA I divisjon, Ole Miss

Uudised

2023-2-veebruar

07 Märts 2023
2023-2-veebruar

SISUKORD  Sõbralt Sõbrale meeskond rõõmustab Jumalas Merle Kotiesen Paranda meelt juba täna! Mihkel Nõlvak Igatsus olla ehtne Ermo Jürma Hanna Kaptein – naine täis usku ja armastust Mari-Vivian Ellam Orus...

Kõige andekam on Jeesus

07 Märts 2023
Kõige andekam on Jeesus

Veebruar 2023 Kaarel B. Väljamäe, Allika koguduse pastor Tema on see, kes on pannud mõned apostleiks ja mõned prohveteiks ja mõned evangelistideks, mõned karjaseiks ja õpetajaiks, et pühi inimesi valmistada abistamistööle...

Jumala käekiri Samaaria Hiiumaa osakonnas

07 Märts 2023
Jumala käekiri Samaaria Hiiumaa osakonnas

Veebruar 2023 Ülo Kikas, Hiiumaa osakonna juhataja Samaaria Eesti Misjon alustas Jumala kutsel tööd augustis 1991. Soome vendade Krister Lindbergi ja Rynar Nylundi initsiatiivil asutati koos Jüri ja Toomas Nõlvakuga (tolleaegse...

Mõtisklus rahust muusikas

07 Märts 2023
Mõtisklus rahust muusikas

Veebruar 2023 Marek Talts, Viljandi baptistikogudus Lõuna-Eesti palvushommikusöögi keskmes olid suhted, mis ühendavad erinevate elualade juhte üldinimlikus ja üleinimlikus tähenduses. Kujutan neid suhteid horisontaalsel ja vertikaalsel teljel, millest lähtuvalt avasin mõtteid...

Pastor Rando Kangro ametisseseadmine Moostes

07 Märts 2023
Pastor Rando Kangro ametisseseadmine Moostes

Veebruar 2023 Hele-Maria Kangro, Mooste kogudus Liidu ainus kogudus Põlvamaal sai endale noore pastori.Veebruari esimesel pühapäeval oli Mooste koguduses meeleolukas pidupäev. Palvela saal oli puupüsti rahvast täis, nende seas üle kümne...

„Tartu rahu oli õiglane rahu.“

07 Märts 2023
„Tartu rahu oli õiglane rahu.“

Veebruar 2023 Meego Remmel, 3D koguduse õpetuspastor Sõnad „Tartu rahu oli õiglane rahu“ kõlasid Tartu linnapea Urmas Klaasi Lõuna-Eesti palvushommikusöögi tervituskõnes. Küünlapäeva eel vahetult enne Tartu rahu aastapäeva toimunud kokkusaamine leidis...

Ebajumalad või elav Jumal? Künkad või Siioni mägi?

07 Märts 2023
Ebajumalad või elav Jumal? Künkad või Siioni mägi?

Veebruar 2023 Joosep Tammo, EKB Liidu vanematekogu esimees Käesoleval kuul tähistame Eesti Vabariigi 105. ja Eesti baptismi 139. aastapäeva. Pidasin 2018. aasta veebruaris Kõrgemas Usuteaduslikus Seminaris ettekande „Quo vadis, vaba kogudus?“Selle...

Viis isamaalist fuugat

07 Märts 2023
Viis isamaalist fuugat

Veebruar 2023 Marten Meibaum, 3D kogudus Fuuga on muusikaline mõtisklus, kus valitud meloodiat (nt neli esimest takti mõnest isamaalisest laulust) kindlate reeglite järgi esitatakse, arendatakse ja illustreeritakse. Fuuga võib olla nii...

Diakonite ülesannetest vabakogudustes

07 Märts 2023
Diakonite ülesannetest vabakogudustes

Veebruar 2023 Toivo Pilli, Tartu Salemi koguduse pastor Diakon on kristlikus koguduses kaastööline ja teenija. Diakonite ülesanded on eri kirikutes erinevad. Mõnes kirikus ordineeritakse diakonid teenimistöösse ja edaspidi võidakse neid seada...

Ristija Johannese meeleparandusristimine

07 Märts 2023
Ristija Johannese meeleparandusristimine

Veebruar 2023 Peeter Roosimaa, Uue Testamendi õppejõud See on midagi imelist, mida Jeesus ütles Ristija Johannese kohta: Tõesti, ma ütlen teile, naisest sündinute seast ei ole tõusnud suuremat Ristija Johannesest (Mt...

Linke