Oleviste tornis Jumala lähedal

11/2011 Jüri KochMargus Einlo, Vormsi pastor

Tallinna Linnavalitsus on kord otsustanud, et Eesti pealinnas ei tohi olla kõrgemat ehitist kui Oleviste kirik. Kohtun selle pühakoja valvuri Jüri Kochiga kiriku käärkambris.

Mida tähendab valvata Tallinna kõige kõrgemat hoonet?

Kirikuvalvuri amet on väga põnev. Alati, kui vaatan üles, tuleb vastu Jumal.

Nii vana ehitise juurde käib raudselt mingi saladus; kas kusagilt keldri sügavusest läheb käik Soome või vähemalt Piritale, Vello Salo juurde?

Mõnigi turist on mulle rääkinud, et siin olla mingisuguseid katakombe või midagi üleloomulikku ja lasku ma temal uuesti vaadata. Kui me tõesti kaevaks siit läbi Piritale, siis midagi kindlasti ka leiaks. (Muigab)

.

Oleviste pole su esimene töökoht?

Mul oli täitsa tavaline elu. Aga inimesel on huvi ka üleloomuliku vastu. Kui vene võim siit ära kadus, kerkis korraga esile nähtusi, millest seni ei räägitud. Minagi hakkasin uurima igasuguseid imelikke asju, ühesõnaga: ma sattusin nõidade kooli.

Kas nagu Harry Potter, kes tundis inglise kasupere maailmas üksildust, kuni sattus Sigatüüka võlurite kooli.

Kui olin 12-aastane, küsis naabrinaine, kas ma tahan nõiaks hakata? Ta palus minu ja isa käest luba, et panna mulle käsi peale. Tagantjärele pean seda väga ebaeetiliseks, selles vanuses pole inimesel veel mingit arusaamist. Hiljem küsisin oma õpetajatelt mitmeid kordi, kas see ikka on minu jaoks – sain vastuseks: „Maksa raha ära, küll sa nõidade koolis näed." Nüüd ilmnesid mul nende võimed, ma hakkasin ette nägema halbu asju. Esimeseks surigi seesama nõiast naabrinaine ja hiljem ta abikaasa.

Võib-olla sa soovisid nende inimeste surma, nagu Potter oma kasuvennale?

Vaata, mõnda halba asja, mida ma olen ette teadnud, olen püüdnud ära hoida. Näiteks kohtasin üht taksojuhti ja nägin vaimusilmas, kuidas ta linnast välja sõites saab mitu noahoopi. Ma palusin teda järgmise vahetuse jooksul maale sõitu vältida, aga ta ikka läks...

Kui kaugele sinu arvates nõidus võib minna? Kas Sigatüüka kool on vaid inglise kooliõpetaja fantaasia?

Maailma eksortsistide assotsiatsiooni esimees ütleb, et nähtus on muutunud epideemiliseks. Samas hoiatab ta ka Potteri raamatusarja ja filmide eest, kus propageeritakse nõidust. Mul oli kunagi ülemus, kes vaatas telekast neid filme. Korraga läks samas ruumis viibiv koer kellegi nähtamatu juuresolekut tajudes pöördesse. Järgnes vägagi rahutu öö.

Novembris on tavaks mõelda nii lahkunud hingedele kui müstikale. Ameerikast on tulnud komme lõigata kõrvitsasse nägu ja panna sinna küünal. Nõidadeks riietunud lapsed käivad majast majja, sama teevad firmapidudel täiskasvanud. Vaevalt meenub kellelegi, et see oli iidne traditsioon surnute jumala auks.

Vaata, kui sa oled selle asja sees, siis see ei ole nali. Ma olen puutunud kokku mitme nõidade koolkonnaga. Ühed ütlevad, et saavad oma jõu kas puudelt või tähtedelt, teised, et alt, otse põrgust. Kui keegi arvab ära, kui palju ja millistes kupüürides sul rahakotis raha on – ning ta ei eksi – siis selleks on vaja juba kurjavaimu abi. Ütleme, et inimesel on näpp kõver ja ta läheb nõia juurde. Sõrm saab küll sirgeks, aga mis sealt kaasa tuleb! (elavneb märgatavalt). Asjad hakkavad viltu vedama, perekond laguneb või leiad endalt vähktõve. Aga kui me anname end Jumala meelevalla alla, siis needus ei täitu.

Mis sa arvad mustkunstnike, mõõganeelajate, mõtetelugejate jne heategevuslikest festivalidest?

Inimesed lasevad end neil etendustel illusionistide poolt kergesti mõjutada. II maailmasõja ajal oli Briti lennuvägi võidukas Saksa Luftwaffe üle. Londonit ei vallutatud. Vähesed teavad koguduste ja piiblikoolide ühispalvetest Briti saarte eest. Briti õhujõudude komandör lord Dowling on öelnud, et Jumala sekkumine muutis põhjalikult sündmuste käiku. Sõja ajal kogunesid ka inglise nõiad ühisrituaalile, et posida Briti lõvi võidu eest Saksa allveelaevade üle ja Hitleri merevägi kandiski suuri kaotusi. Ometi on kristlaste ja nõidade allikad täiesti erinevad.

Täna oled sa Oleviste kirikus valvur, oled läinud rinde teisele poolele üle.

Mida kõrgem kutse inimesel on, seda suuremad pakkumised talle tulevad. Nõiatohtritel ringlevad väga suured rahad, mõni omab 3-4 korterit. Oli aeg, kui mind külastasid UFO-d ja ma olin nii rõhutud, et tahtsin ringist välja saada. Läksin siis ühe teadmamehe juurde abi küsima. Ta tegigi midagi ega võtnud teenuse eest isegi raha. Seejärel valdas mind tohutu deemonlik mõju. Viimases hädas hakkasin ööde kaupa õigeusu kirikust saadud pühitsetud küünlaid põletama. Kui mind ristiti, siis tundsin taeva puudutust. Jumala lähedalolu oli sedavõrd reaalne, et ütleme – see oli lausa valus. Pärast nägin ka nägemuse: taevast tuli punane kardin, mis eraldas mind minevikust.

Maffia perekonnast ei saa lahkuda, kas nõidusega on sama lugu?

Selle väitega ma nõus ei ole. Jumala Vaim on ikka tugevam. Kui inimene tahab vabaks saada, siis ta ka saab. Minul läks selleks 25 aastat.

Nüüd pead valvuriametit Oleviste kirikus, juhatad inimesi nii kõrgele kirikutorni kui Jumala lähedusse.

Jumal ei ole mitte ainult õiglane, vaid ka armuline. Kui ta oleks ainult õiglane, siis oleks tsivilisatsioon juba sumerite ajastul hävinud. Vaatamata vana mao sisinale üle maa, võime koos Jumalaga olla kindlad enda ja Eesti tulevikule.