01/2015
Meego Remmel, EKB Liidu president
Alanud aasta teema meie koguduste liidus on ÜKS TERVIK. „Nii nagu ihu on üks tervik ja sel on palju liikmeid, aga kõik selle ihu liikmed, kuigi neid on palju, on üks ihu, nõnda on ka Kristus" (1Kr 12:12).
Kuidas käsi käib?
Vahel küsime: kuidas käsi käib? Vastates ei räägi me tavaliselt käelisest tegevusest, vaid elust tervikuna. Siiski võib seegi, kuidas käsi käib, peegeldada, kuidas elu tervikuna käib.
Kätt vaadeldes näeme, et meile loodud viis sõrme on igaüks ise liikmed, samas kättpidi omavahel seotud. Näppude olemasolu saab „tegeliku tähenduse" läbi „üksteise teenimise" ja „kaasateenimise" terves käelises tegevuses. Sõrmed on ju loodud suurema terviku pärast kui neist igaüks ise. Üksik näpp ei ole paljuks võimeline, samamoodi käed ilma sõrmedeta. Haarata saame vaid siis, kui kaks või enam näppu „kuulavad sõna" ja „teevad teoks" pea poolt antud käskluse. Tööd tehakse enamasti korraga kahel käel. Klaveril võib ette kanda muusikat tänu kümne sõrme koordineeritud tegevusele, rääkimata koostööst pedaalivate jalgade, kaasatöötava keha ja vaimus heliloome tervikule mõtleva peaga.
Looja harmooniliste järgnevuste esitamine eeldab Kristuse ihu liikmetelt tegutsemist ühes Vaimus. Et see paremini meelde jääks ja ellu rakenduks, võiksime tähistada iga sõrmega teatud eluvaldkonda.
Pöial
Pöial on loodud nii, et ta võib vabalt puudutada kõiki näppe. Kujundlikult võiks pöial tähistada seda, kuidas terve isiksus puudutab kõike, millega me seotud oleme. Nii peame õppima elama terviklikku isiklikku elu.
Terviseedenduses räägitakse mitte niivõrd haiguste ravist või ennetamisest, kuivõrd tervislikult ja kvaliteetselt elatud aastatest. Selleks tuleb aga järjekestvalt panustada, läbi aasta(te), vastasel juhul pikemas plaanis elukvaliteet langeb. Piibel õpetab lisaks füüsilisele ja hingelisele elukvaliteedile silmas pidama ka vaimulikku elukvaliteeti. Terve elu on terviklik elu suhtes elava Jumalaga. Paulus kinnitab: „Rahu Jumal ise pühitsegu teid läbinisti ning teie vaim ja hing ja ihu olgu tervikuna hoitud laitmatuna!" (1Ts 5:23).
Nimetissõrm
Nimetissõrm on pöidlale lähim partner. Kahekesi saavad need näpud juba üht-teist ära teha. Sümboolselt võib öelda, et sama lähedaselt peaksid olema omavahel seotud meie isikliku ja perekonnaelu tervis. Lähisuhetes tähendab see elutervet armastust, abielu ja perekonda. Peetrus, kes järgis koos abikaasaga Jeesust nii elus kui märtrisurmas, ütles koduelust rääkides: „Õnnistage – sest õnnistamiseks te olete kutsutud –, et ka teie võiksite pärida õnnistuse" (1Pt 3:9).
Kolmas sõrm
Kolmas sõrm on tavaliselt pikim. Inimelu kooslustest on pikima perspektiiviga kogudus. Piibli järgi on kogudus igavene suurus ning koguduslikku elu tuleb elada ja hoida tervena Issanda Jeesuse valitsuse all. Johannes edastab meile ilmutuse tervikorganismina elavast kogudusest ja koguduste liidust. Oluline on ka koguduste ühine vaimukuulmine: „Kellel kõrv on, see kuulgu, mida Vaim ütleb kogudustele!" (Ilm 2:7,11,17,29; 3:6,13,22).
Neljas sõrm
Neljas sõrm võiks sümboliseerida ühiskonnaelu. Tervet elu tuleb nii või teisiti näha sotsiaalses kontekstis, olgu kohalikus või kogu riiki haaravas kultuuriruumis. Kristlastena oleme pandud ühiskonnale valguseks ja vastutavaks selle eest, kui tervelt ühiskond elab. Jeesuse misjoniläkitus oli teha jüngriks terveid rahvaid, mitte pelgalt üksikinimesi: „Minge siis, tehke jüngriteks kõik rahvad!" (Mt 28:19).
Väike näpp
Viimane, viies sõrm on pisim ja võib vahel tunduda suhteliselt tähtsusetu. Siiski saab kõrgemaid noote viiulil mängida just väikese näpuga. Samamoodi aitab kõrgemaid elunoote ja üle aegade ulatuvat elunägemust kanda vaid globaalselt kõikehaarav ja jumalariiklikult igavene aja- ja eluloo perspektiiv. Ilma jumaliku kõrguseta jääb elu madalaks ja piiratuks. Suurima missiooniga elu eeskuju näitas Jeesus ise: „Inimese Poeg ei ole tulnud, et lasta ennast teenida, vaid et ise teenida ja anda oma elu lunaks paljude eest!" (Mk 10:45).
Kui me oleme Kristuse koguduseihu ja igaüks omast kohast tema liikmed, siis ei saa me elada omasoodu, vaid peame kehastama Jeesuse Vaimus sarnast elu, kus kõik on üks tervik. Innustagu ja õnnistagu meid Issanda armastus läbi eeloleva aasta tema tahte elluviimisel!