Otsing

6/2009 Franklin Graham, Lootuse festivalil Saku Suurhallis, 30. mail 2009, tõlkis pastor Leho Paldre

Külastasin Tallinnat koos isaga 25 aastat tagasi, kui Eestis olid väga rasked ajad. Me saime koos jutlustada Oleviste kirikus. Täna võime austada ja ülistada Jumalat vabaduses – 25 aastat tagasi poleks selline festival olnud lubatud. Vaadake, mida Jumal on teinud!

Piiblis on lugu noorest mehest, kes oli pärit heast kodust. Tal olid armastavad vanemad, tal oli vend. Aga midagi oli valesti. Lugu ise on järgmine.

„Ühel inimesel oli kaks poega. Ja noorem neist ütles isale: "Isa, anna mulle kätte see osa varandusest, mis saab minule!" Ja isa jagaski varanduse nende vahel. Ja juba mõne päeva pärast kogus noorem poeg kõik kokku ning reisis kaugele maale, ja seal pillas ta ära oma vara, elades ohjeldamatult. Aga kui ta oli kõik ära kulutanud, tuli sellele maale kange nälg, ja puudus hakkas temalegi kätte tulema. Ja ta läks ja poetas enda ühe sealtmaa kodaniku juurde ning see saatis ta oma väljadele sigu hoidma. Ja ta püüdis oma kõhtu täita kõtradest, mida sead sõid, ja ükski ei andnud talle. Aga kui ta mõttesse jäi, siis ta ütles: „Kui palju palgalisi on mu isal ja neil on leiba küllalt, aga mina suren siin nälga! Ma tõusen ja lähen oma isa juurde ja ütlen talle: „Isa, ma olen pattu teinud taeva vastu ja sinu ees, ma ei ole enam väärt, et mind su pojaks hüütaks! Pea mind nagu üht oma palgalistest!"" Ja ta tõusis ja asus teele oma isa juurde. Aga kui ta alles kaugel oli, nägi isa teda ja tal hakkas hale ning ta jooksis ja langes poja kaela ja andis talle suud. Aga poeg ütles isale: "Isa, ma olen pattu teinud taeva vastu ja sinu ees, ma ei ole enam väärt, et mind su pojaks hüütaks!" Ent isa ütles oma sulastele: „Tooge kiiresti kõige kallim kuub ja pange talle selga ja andke talle sõrmus sõrme ja jalatsid jalga ja tooge nuumvasikas, tapke see ja söögem ning olgem rõõmsad, sest see mu poeg oli surnud, ja on jälle saanud elavaks, ta oli kadunud, ja on leitud!" Ja nad hakkasid rõõmsasti pidutsema" (Lk 15:11jj).

Inimene on läinud Jumala juurest ära

Selles noores mehes oli rahutus. Ta tahtis oma pärandit kätte saada. Mul on kolm poega, tütar ja kuus lapselast. Kui üks mu lastest ütleks: „Ma tahaksin praegu oma pärandit kätte saada," siis ma naeraksin ta välja ja ütleksin: „Ma kavatsen kõik raha ära kulutada, mis mul üldse on, ja ma ei ole kindel, kas sulle üldse midagi järele jääb!" On üsna ebatavaline küsida oma pärand ette kätte. Mina oleksin oma lastele „ei" öelnud. See mees Piiblis andis oma pojale, mida ta küsis.

Noor mees ei viitsinud oodata. Ta tahtis minna vaatama linna tulesid, tahtis pidutseda, ei viitsinud töötada. See kujutab ka tänapäeva põlvkonda. Piibel ütleb: „Me kõik eksisime nagu lambad, igaüks meist pöördus oma teed." Igaüks otsib õnne. Inimesed täidavad oma elu asjadega, millest nad loodavad leida õnne. Kui mul oleks vaid uus auto – küll ma oleks õnnelik! Kui ma saaksin viimase moe järgi riided – küll ma oleksin õnnelik! Kui ma saaksin uue lameekraaniga teleka või natuke alkoholi ja narkotsi – see teeks head! Me otsime õnne ja me loodame, et materiaalsed asjad toovad meile õnne. Me otsime rahu, elu mõtet, aga midagi on valesti. Ei ole sisemist rahu su elus.

Me otsime rahu, elu mõtet, aga midagi on valesti.

Inimese sees on tühjus, mida suudab täita vaid Jumal. Jumal lõi meid selleks, et meil oleks osadus Temaga, aga meie probleemiks on, et meil ei ole seda osadust. Me ei koge Jumala ligiolu oma elus. Mis on lahti? – See, mis on valesti, selle nimi on patt. Jumal tahab anda sulle rahu, rõõmu, tahab anda täisväärtusliku elu, igavese elu. Aga Jumal ei saa oma plaani sinu elus ellu viia patu pärast. „Kõik on pattu teinud." Jumal ei saa pattu lihtsalt ignoreerida.

Patt lahutab meid Jumalast

Mis on patt, kust see tuleb? – Patt on Jumala seaduste rikkumine. Sa ütled: Franklin, me oleme juba kolmandas aastatuhandes, maailm on muutunud. Vaata, mis kõik on 25 aasta jooksul muutunud! Kui palju rohkem on meil vabadust! Inimesed on palju tolerantsemad kui mõni aasta tagasi. Mida sa mõtled, kui sa räägid Jumala standarditest, mis see tähendab?

Jumala seadused on needsamad eile, Tema seadused on needsamad täna ja Tema seadused on needsamad ka tuhande aasta pärast. Jumala seadused ja standardid ei muutu. Me kõik, kes me oleme täna siin, oleme süüdi, sest me oleme rikkunud Jumala seadusi.

Mõni nädal tagasi sõitsin Ameerikas kusagil Lääne pool, kus on laiad maanteed, mootorrattaga – ja päris kiiresti. Järsku vilkusid selja taga politsei tuled. Ma rikkusin seadust, ma liikusin liiga kiiresti.

Me kõik oleme rikkunud mitte ainult inimlikke seadusi, vaid Jumala seadusi. Jumala seaduste rikkumise eest on karistus. Piibel ütleb, et „patu palk on surm". Nii ongi: patu palk on surm. Aga ikkagi, Franklin, mida sa mõtled patu all?

Kui me valetame, siis see on patt. Oled sa kunagi valetanud? – No muidugi, aga need on väikesed valed! Pole vahet kas väike või suur vale: vale on vale. Sa oled rikkunud Jumala seadusi, sa oled patune, sa oled paratamatult surmakaristust väärt. Varastamine on patt Jumala vastu. Sa ütled: Franklin, meil Eestis on see ka seadusevastane. Jah, aga see on ka Jumala seaduse vastane. Sa oled samamoodi patu karistuse all.

Himustamine. Kas sa oled kunagi himustanud midagi, mis kuulub teisele? See on patt Jumala vastu. Sa oled süüdi. Kui sa ei austa oma ema ja isa, siis see on patt Jumala vastu. Me kõik oleme patused. Kas sa oled rikkunud ühte, kahte või kõiki – me kõik oleme Jumala karistuse all. Abielurikkumine on patt Jumala vastu. Mistahes seksuaalsuhe väljaspool abielu mehe ja naise vahel on patt Jumala vastu. Paljud, kes täna siin olete, olete süüdi seksuaalses patus.

Jeesus on valmis patu andeks andma

Aga kuulake: Jumal on valmis täna andeks andma iga patu, mida sa kunagi oled toime pannud. Sa pead olema valmis tunnistama Jumalale, olema valmis meelt parandama, pöörduma ära oma pattudest. Kui sa kunagi varem pole oma elu Jumalale andnud, siis tee seda täna. Jumal armastas maailma nii palju, et Ta andis oma ainusündinud Poja, et kes iganes usub Temasse, ei saaks hukka, vaid et tal oleks igavene elu. Mõne aja pärast ole valmis palvetama.

See noor mees, kellest me lugesime, põgenes jooksuga Jumala eest. Mõned teie hulgast, te olete põgenenud Jumala eest. Minagi põgenesin. Ma olin 22aastane, kui ühel õhtul ma põlvitasin. Ma olin seest tühi. Ma otsisin. Ma arvasin, et pidutsemine, öised väljaskäimised – see teeb mind õnnelikuks, aga minu sees oli tühjus. Sel õhtul ma panin oma põlved maha ja tunnistasin Jumalale oma patud. Ma ütlesin, et ma kahetsen, aga ma tahan ära pöörduda oma pattudest ja ma palusin Jumalalt andestust. Tol õhtul ma palusin, et Jumala Poeg Jeesus Kristus tuleks mu südamesse. Tol õhtul Jumal andis Franklin Grahamile andeks.

Franklin Graham on patune. Ma vääriksin Jumala karistust. Ma vääriksin Jumala kohtu alla minekut. Ma olen süüdi, sest ma olen pattu teinud. Aga Jumal on mulle andestanud, sest ma võtsin usu kaudu Jumala Poja Jeesuse Kristuse oma ellu vastu. Jumal armastas nii palju seda maailma, et Ta andis oma ainusündinud Poja, ja kes iganes usub Temasse, ei lähe hukka, vaid tal on igavene elu. Jumal on andnud kingituse. Aga see kingitus tuleb vastu võtta.

Mõni päev tagasi oli mul esimene kohtumine peapiiskopiga. Selles ruumis, kus me kohtusime, andis ta mulle kingituse. Kui ma oleksin oma käed taskus hoidnud, siis ma poleks saanud kingitust vastu võtta. Ma ulatasin käe ja võtsin kingituse vastu. Ma tänasin teda. Samamoodi pakub Jumal meile kingitust. Ta pakub sulle päästet, pakub sulle andestust. Aga sul on tarvis see usu läbi vastu võtta.

Jumala juurde pääseb ainult Kristuse kaudu

Jeesus ütles: „Mina olen tee, tõde ja elu. Ükski ei saa minna Isa juurde muidu kui minu kaudu." – Ei ole mitte ühtegi teist teed, ainult Kristuse kaudu. Kogu inimkonna ajaloo jooksul on Jeesus Kristus ainus, kes on võtnud ära sinu patu. Ta suri, valas oma vere risti peal Kolgatal. Ta viis sinu patud ristile, Ta viis sinu patud hauda. Aga kolmandal päeval Jumal äratas oma Poja üles. Jeesus Kristus ei ole hauas, Ta ei ripu jätkuvalt ristil. Jeesus Kristus elab ja täna õhtul Ta tuleb sinu südamesse, et muuta sinu elu, anda sulle uus elu. Aga sa pead olema valmis seda usus vastu võtma.

Kogu inimkonna ajaloo jooksul on Jeesus Kristus ainus, kes on võtnud ära sinu patu.

Kelle eest sa põgened praegu? See noor mees võttis isa varanduse. Piibel ei ütle, et ta läks lihtsalt järgmisesse linna, vaid et ta läks kaugele maale – nii kaugele kodunt eemale, kui sai. Piibel kirjeldab, et ta pillas kogu oma vara ära. Piibel ei kirjelda, mismoodi ta pillas. Aga ma kujutan ette, et seal võis olla alkoholi, narkootikume, tal oli tüdrukuid, ta käis pidutsemas – ja kulutas kogu oma raha. Mõne aja pärast ei olnud tal midagi järel. Täna on paljud teie hulgast sellised, kes te olete oma elu ära raisanud. Ei ole hilja tulla koju! Täna võid sa tulla koju. Sa võid tulla koju oma taevase Isa juurde.

See poeg kulutas ära kõik, mis tal oli. Siis tuli maale nälg. Võib-olla oli sealgi majanduskriis. Ta kaotas oma töö. Ta pidi sigadega koos seatoitu sööma. Ja kui ta seal sigu hoidis, siis ta mõtles: Mu isa sulased söövad ka paremini kui sead. Ma ei vääri, et ma oleksin enam oma isa poeg, ma olen kõik ära raisanud. Aga ma lähen koju ja ütlen: Ma olen eksinud taeva vastu ja sinu ees. Ma lähen ja palun andestust. Ja ma palun, et äkki isa võtab mind oma sulaseks.

Kas sina tahad täna koju tulla? See noor mees tõusis ja läks koju. Kas sa tahad seda täna teha? Piibel ütleb: „Inimese Poeg on tulnud otsima ja päästma kadunut." See noor mees oli kadunud, aga ta teadis, kus on kodu. Ta tõusis püsti ja läks isa juurde. Piiblis on kirjas: „Kui ta alles kaugel oli, nägi isa teda." Ta jooksis oma poja juurde, ta kallistas oma poega. Poeg ütles nüüd isale needsamad sõnad, mis ta oli plaaninud ütelda: „Isa, ma olen eksinud taeva vastu ja sinu ees. Ma kahetsen, anna mulle andeks! Kas ma võin tulla koju, olla su sulane? Ma ei vääri enam, et ma su poeg oleksin." Isa aga kutsus teised sulased: Mu poeg on kodus, tooge talle kuub selga! Selle kuuega kaeti kogu räpasus, mis oli selle poja seljas.

See on pilt sellest, mis juhtub, kui me tuleme Jumala juurde Kristuse kaudu. Meile pannakse selga Kristuse õigus. Jumal ei näe meie pattu enam. Ta andestab meile me patud. Tänu Kristusele on meil õige suhe Jumalaga. Jeesus Kristus maksis sinu võla, maksis selle täielikult. Kas sa tahad täna õhtul koju tulla? Kas sa lõpetad põgenemise? Kas sa võtad Jeesuse vastu usu läbi? Piibel ütleb: „Otsige Issandat, kui Ta on leitav, hüüdke Teda, kui Ta on ligidal." Piibel ütleb: „Issand ei viivita tõotust täitmast, nii nagu mõned peavad seda viivitamiseks, vaid Tema on teie vastu pikameelne, sest Ta ei taha, et keegi hukkuks, vaid et kõik jõuaksid meeleparandusele." Täna pead sa olema valmis meelt parandama, pöörduma ära oma pattudest.

See noor mees oli alandlik. Ta pöördus oma pattudest ja läks tagasi koju isa juurde. Kas sa tuleksid täna koju? Jeesus ütleb: „Mina olen tee, tõde ja elu. Ükski ei saa minna Isa juurde muidu kui minu kaudu." Ei ole teist teed Jumala juurde: ainult risti kaudu, sest Jeesus Kristus maksis sinu võla.

Vaja on kogu oma elu Jeesusele anda

Sa ütled võib-olla: ma olen religioosne inimene. Ma olen, näiteks, õigeusu kirikust või baptistikogudusest või nelipühi kogudusest või luteri kirikust – ma tean neid kiriku asju, ma olen kirikus heas kirjas. Usukombed ei päästa sind! Paljud inimesed arvavad, et see, kui ma paar korda aastas kirikus käin, teeb see Jumala õnnelikuks. Jumal tahab sinu südant, ta tahab sind tervenisti! Aga Jumal ei saa sinuga osaduses olla, kui su elus on pattu. Kui sa ei ole kunagi tunnistanud oma pattu Jumalale ja palunud andestust Temalt, kui sa ei ole kunagi Kristust oma ellu, oma südamesse kutsunud, siis sa võid seda teha täna õhtul.

Jumal armastab sind! Kui sulle peaks tänasest õhtust meelde jääma ainult üks asi, siis pea meeles: Jumal armastab sind! Jumal armastas maailma nii palju, et Ta andis oma ainusündinud Poja. Kas sa täna tuleksid Jumala juurde usu läbi Jeesusesse Kristusesse? Täna võivad sinu patud saada andestatud ja sa lahkud siit saalist uue elu, uue algusega. Täna võid sa saada täieliku kindluse, et sinu hing on Jumala käes igavesti. Jumal on andnud kingituse, aga see tuleb vastu võtta usu läbi Jeesusesse Kristusesse.

Kui sulle peaks tänasest õhtust meelde jääma ainult üks asi, siis pea meeles: Jumal armastab sind!

Kui sa oled täna siin ja sa kunagi ei ole varem Jeesust Kristust oma südamesse kutsunud, kui sa pole kunagi tunnistanud oma patte ja öelnud Jumalale: Ma kahetsen – siis sa võid seda teha siin ja praegu. Ma ütlen täna palvesõnad ette, et sa võiksid tunnistada oma patud Jumalale, paluda Jumala andestust ja kutsuda Kristuse oma ellu. Sa ei tule Franklin Grahami juurde, sa tuled koju, taevase Isa juurde usu läbi Jeesusesse Kristusesse. Tule täna koju! Sa võid saada vabaks patu väest, saada uue alguse, uue elu. See on sinu elu kõige tähtsam otsus.

Jumal armastab sind, Ta hoolib sinust. Kui sa täna palvetad seda palvet, siis sellega sa väljendad: „Jah, Jumal, ma olen patune. Ma kahetsen pattu." Sa väljendad oma usku: „Ma usun, et Jeesus Kristus on Jumala Poeg. Ta suri minu pattude pärast. Sa äratasid Jeesuse üles. Ja ma tahan paluda, et Jeesus valitseks minu elu üle."

Palve on lihtsalt rääkimine Jumalaga nii nagu mina teiega praegu räägin. Kui sa palvetad minuga kaasa ja ka mõtled neid sõnu, siis Jumal kuuleb seda ja vastab sellele. Ma palun, et sa kogu oma südamega palvetaksid neid sõnu. Pea meeles, et palvetades sa räägid Jumalaga. Palveta järgmiste sõnadega.

Palve Jumala lapseks saamiseks

„Armas Jumal, ma olen patune. Ma kahetsen oma patte. Anna mulle andeks! Ma tahan pöörduda ära oma pattudest. Ma kutsun Jeesuse oma ellu, et Ta valitseks mu elus. Ma tahan usaldada Jeesust kui oma Päästjat. Ma tahan järgida Jeesust kui oma Issandat. Ma palun seda Jeesuse Kristuse nimel. Aamen."

Kui sa palusid seda palvet südamega kaasa, siis ma kinnitan üht asja: sulle on andeks antud. Praegu on Jumal kuulnud sinu palvet.

Uudised

Töötegijate kokkusaamine zoom'is

26 Märts 2021
Töötegijate kokkusaamine zoom'is

Märts 2021Erki Tamm, EKB Liidu president Füüsilistel kokkusaamistel on oma piirid ees, kuid zoomi keskkonnas neid piiranguid pole. 1. märtsi õhtutundidel kohtusid „näost näkku“ üle 60 vaimuliku töötegija umbes 45...

2021-2-märts

26 Märts 2021
2021-2-märts

SISUKORD Hoiame sõna silme ees! Tiina AltSündeemia mõtlus Euroopa Baptistiföderatsiooni ainetel Meego RemmelKindel lootus lõpuajas Ermo JürmaIlmar Tomusk pühendub lastele ja eesti keelele Mari-Vivian EllamHalb evangeelium Timo LigeTegevuste väärtustamisest väärtuspõhise tegutsemise...

Tänumeelses eestpalves

26 Märts 2021
Tänumeelses eestpalves

Märts 2021 Paul Gill, Viru Vangla kaplan ja Mustvee Betaania koguduse pastor Ajal, kus kirjutan neid ridu, on Eesti Vabariigi koroonaviiruse näitajad Euroopa Liidus teisel kohal. Meist eespool on vaid Tšehhi...

Kahesuunaline jüngerlus ehk seminari uus veebikursus kogudustele

26 Märts 2021
Kahesuunaline jüngerlus ehk seminari uus veebikursus kogudustele

Märts 2021 Einike Pilli, KUSi rektorRagne Kivimets, Mission Estonia Worship misjonär Meile kui kristlastele on tuttav Jeesuse Misjonikäsk „Minge tehke jüngriteks kõik rahvad...“, aga kui paljud teavad, mida me jüngrite tegemise...

Avo Rosenvald töötab 300 inimesega maheaias

26 Märts 2021
Avo Rosenvald töötab 300 inimesega maheaias

Märts 2021 Kerli Valk, Tartu Kolgata baptistikogudus Kuidas sai Tartu Maheaed alguse ja mis motiveerib Sind sellega jätkuvalt tegelema?Tosin aastat tagasi märkasin, et Tartu kortermajades elavatel inimestel pole võimalust endale ise...

Eksimine on inimlik, andeksandmine jumalik

26 Märts 2021
Eksimine on inimlik, andeksandmine jumalik

Märts 2021 Peeter Roosimaa, Uue Testamendi õppejõud Luuka evangeeliumi 17. peatükis on toodud Jeesuse ja tema jüngrite vaheline vestlus: „Jeesus ütles oma jüngritele: „On võimatu, et ei tuleks ahvatlusi patule, aga...

Teistmoodi lockdown

26 Märts 2021

Märts 2021Joosep Tammo, EKB Liidu vanematekogu esimees Aasta on möödunud ja meil tuleb taas elada lukkupandud ühiskonnas. Kuid vähem teatakse ühest teistsugusest lockdownist. Monoteistlikele religioonidele omastest elu pausile paneku aegadest:...

Avan juubelialbumi Oleviste 70

26 Märts 2021
Avan juubelialbumi Oleviste 70

Märts 2021 Rait Tõnnori, Oleviste kogudusIlmunud on Oleviste 70. aastapäevale pühendatud album, mis annab ülevaate koguduse elust kõrge kirikutorni all nende aastakümnete kestel. Väärikatel verstapostidel on ikka olnud kombeks teha tagasivaateid...

Ühenduslülid ja keed

26 Märts 2021

Märts 2021Monika Lige, Toronto baptistikogudus Oleme lülidühenduslülidja keedja sillad olemeüle aegade veeja sambad olemesadamakaid oleme kaja kodusadama tuledmu isa- ning emamaasind ma tunnen

1700 aastat riikliku kaitse all olnud pühapäeva

26 Märts 2021
1700 aastat riikliku kaitse all olnud pühapäeva

Märts 2021 Joosep Tammo, emeriitpastor Pärnust 3. märtsil 321. aastal kuulutas keiser Konstantinus „päikese päeva“ (dies solis) „riiklikuks pühaks“. Edikt ütleb: „Kõik kohtumõistjad, linnaelanikud ja käsitöölised peavad austusväärsel päikese päeval puhkama.“...

Linke