Märts 2020
Henri Lehtsaar, Eluringikeskuse projektijuht
Mis saab Kõrgema Usuteadusliku Seminari hoonest Tartus? Seda küsimust oleme esitanud rohketes aruteludes juba aastaid. Tänane hoone ilmutab väsimuse märke ja vajab lähiajal suuremaid investeeringuid. Seoses KUSi kolimisega Tallinna oli edasiste plaanide osas mitmeid mõtteid – müüa maja mõnele koolile või arendajale korterelamuks, hakata ise tegelema korteriarendusega või müüa hoone mõnele hooldekoduoperaatorile? Erinevaid variante vaagides pidasime silmas, et meie koguduste liidu ühistöös püstitatud hoone peab jätkuvalt teenima inimesi ja Annemõisa 2 sobiks hästi hooldekoduks.
Meie koguduste liidu ühistöös püstitatud hoone peab jätkuvalt teenima inimesi!
2018. aasta sügisel alustasime ettevalmistusi selle plaani realiseerimiseks. Joonistasime läbi hoone funktsionaalsuse vastavalt potentsiaalsele ruumilahendusele ja pidasime Tartu linnavalitsusega läbirääkimisi kõrvalasuva krundi eraldamiseks hooldekodu laienduse tarvis. 2019. aasta oktoobris andis Tartu linna volikogu Annemõisa 4 krundi hoonestusõiguse 25+25 aastaks otsustuskorras EKB Liidule. Üldjuhul korraldatakse selleks avalikud konkursid ja enampakkumised, kuid otsustuskorra rakendamine oli meile üheks kinnituseks, et oleme liikumas Jumala plaanis.
Tänaseks oleme astunud jõudsalt edasi ehitustegevuse planeerimisega ja valmistame ette ehitushanget. Kõige optimistlikumate kavade kohaselt loodame ehitamisega alustada sügisel ja avada hooldekodu järgmisel sügisel. Olemasolevast hoonest jäävad alles sisuliselt ainult seinad ja praegune ruumilahendus, aga kogu kütte- ja elektrisüsteem läheb väljavahetamisele. Terve hoone rekonstrueerimine ja juurdeehituse rajamine läheb esialgsete prognooside järgi maksma suurusjärgus 6 miljonit eurot, millest poole ulatuses soovime kaasata erainvestoreid.
Meie soov on, et rajatav hooldekodu kannaks edasi kristlikke väärtusi. Moodustatud on „Sisu projektimeeskond“, kuhu kuuluvad Henri Lehtsaar, Monika Lige, Sirli Reinhaus, Dagmar Narusson, Jana Tamm, Teisi Remmel, Meelis Kibuspuu, Tarmo Lige ja Terje Roose. Esimesel kogunemisel veebruaris olid meie päevakorras ettepanekud hoonele, järgmistel kordadel panustame kogu teenuse kontseptsiooni väljatöötamisse. Hetkel nimetame loodavat hooldekodu Tartu Eluringikeskuseks. Lisaks eakatele jätkab majas lasteaed ja me soovime pakkuda siin ka kogudusliku kooskäimise võimalust.
Maja vanasse osasse jääksid nii lasteaed, köök, administratsiooni ruumid, erinevate teenuste- ja abiruumid ning suurusjärgus 50 voodikohta. Hoone kolmandale korrusele soovime rajada toetatud elamisega kortereid, kus vanurid (sh abielupaarid) saavad iseseisvalt elada ja tarbida majas pakutavaid erinevaid teenuseid. Juurdeehitusse oleme planeerimas 85 voodikohta, seega kokku 135. Eriliseks lisaväärtuseks on kahtlemata suur ja päikseline sisehoov, kuhu planeerime mänguväljakuid lastele ja kasvuhooneid ning ajaveetmise võimalusi eakatele. Senise raamatukogu vastu, mis on kõige valgusküllasem osa hoonest, tahame rajada suure talveaia.
Kui hetkel on käimas aktiivne projekteerimisprotsess, siis aasta teises pooles soovime hakata uue hooldekodu tarvis personali kaasama. Võtmetähtsusega küsimus on suuremas osas kristlastest töötajate leidmine. Lood erinevatest hooldekodudest kõnelevad, et paljud eakad inimesed on Jumala sõnale väga avatud. See ongi peamine põhjus, miks kogu projekti ette võtta. Aastakümneid on see hoone olnud kohaks, kus nooremad inimesed on võinud kohtuda Jeesusega ja usus kasvada. Kuigi sihtgrupp veidi muutub, soovime luua keskkonna, kus inimesed saavad jätkuvalt Jeesusega kohtuda.