03/2015
Erki Tamm, mentorite grupi liige
Raamatu „Numbritega efektiivseks" autor William Hoyt tutvustas mullu meie pastoritele koguduse arengu hindamise metoodikat, mida ta on lähtuvalt oma pastoritöö ja konfessioonijuhtimise kogemustest välja arendanud ning süvendatult uurinud oma doktoritöös. Seekordse külastuse eesmärgiks oli õpetada välja koguduste arengu hindamise mentorgrupp ja osaleda selle meetodi esmakordsel kasutamisel Eestis.
Rapla Vabakoguduse soovil toimus nende arengu hindamine märtsi keskel. Selleks viidi kahe nädala jooksul läbi kirjalik küsitlus, kus kõik liikmed said vastata koguduseelu küsimustele. Tulemusi analüüsiti viie kriteeriumi alusel: ettevõtlikkus, organisatsioonilisus, tõhus toimimine, institutsionaliseeritus, väljasuremine. Iga kriteeriumi taga on küsimused, mille vastustest ilmneb, kuivõrd on kogudus orienteeritud ühtsele visioonile, kuidas toimivad koguduse programmid, juhtimine ja kommunikatsioon, kuivõrd altid ollakse uutele algatustele. Väljasuremise faasis on kogudus kaotanud visiooni, oluliseks peetakse suhteid, kaua aega töötanud programme ja stabiilset juhtimist.
Pastor Matt Edminster ütleb, et ta oli näinud selle programmi kasutamist Läti kogudustes ja enam ei kartnud, et Rapla kujuneks justkui esimeseks „ohvriks". Pigem soovis ta olla esimene õnnistatute seast. „Ma näen, et meil on indu kasvada usus ja soov seda julgemini välja jagada. Sageli ei tunnista me aga seda head, mida Jumal on tegemas meie keskel," ütleb Matt. Tema sõnul toob Hoyt'i programm esile koguduse tugevusi ja valgustab pimedaid nurkasid eelkõige selleks, et kogudus võiks paremini järgida Jumalalt saadud kutsumust. „Tahtsime saada selles osas selgust ja saimegi," võtab Edminster hindamisprotsessi kokku. Ta julgustab ka teisi kogudusi seda programmi testima.
Rapla koguduse juhatuse esimees Riivo Pikner tunnistab, et varasemad püüded koguduse ehk usuinimeste potentsiaali mõõta ja analüüsida olid kahjuks ebaõnnestunud. „Ootasin juhiseid, mis aitaksid kogudusel täita oma eesmärki, selmet lihtsalt elus püsida," ütleb Pikner. Teda üllatas hindamistulemustes, kui palju on Rapla koguduses positiivset, mille eest Jumalat ei tänata. Suurimat väljakutset näeb ta eelseisvas töös, et koguduseliikmed võiksid elada ja liikuda ühises nägemuses, ühiselt mõistetud missioonis ja visioonis. Ta tunnustab dr William Hoyt'i: „Millise hoole ja armastusega ta meie kogudusse suhtus ja kui palju vaeva nägi kogu meeskond, et pakkuda mõnepunktilist retsepti muutuste saavutamiseks. Ma loodan väga, et see äratab liikmeid, annab jõudu neile, kes on väsinud, et võiksime kogudusena hingata Jumalas ja paista majakana päästeks paljudele."