01/2016
Erki Tamm, Teekäija peatoimetaja
Fotod Heldur Kajaste
Satalini-aegsele hirmuvalitsusele järgnenud aastatel leidis Eestimaa eri paigus aset paljude noorte usklikukssaamine. Seda on hakatud nimetama ka usklikvanemate laste ärkamiseks. Selle alguseks peetakse 1955. aastat, mil Oleviste koguduses sai Jumala lapseks üle viiekümne noore. Sarnaseid ärkamisi toimus hiljem Pärnus, Haapsalus, Tapal, Hiiumaal jm. Oleviste ärkamises sai usklikuks vähemalt kümme hilisemas elus pastorina teeninud venda.
13. detsembril Oleviste kiriku Maarja kabeli pilgeni täis toonud ettevõtmise hingeks oli Aili Niilo, Valkla koguduse kauaaegse pastori Tiit Niilo abikaasa.
Aare Tingas meenutab, et Tapal toimus noorte usklikukssaamine kodudes. „Vend Arpad Arder oli öömajale jäänud koju, kus olid koos mitmed noored, sh mina ja Arvo Kajaste. Vend Arder küsis, kas me tahame elu Jumale anda? Ja siis me põlvitasime.“ Ristimisest mäletab Aare, et see toimus Valgejõel südaöö paiku. Vend Robert Presfreund aga kogus usklikukssaanud noored kokku ja õpetas neid muusikaga tegelema. Paraku riiklike regulatsioonide tõttu pühapäevahommikustel teenistustel esineda ei saanud, aga laupäevaõhtustel palvekoosolekutel küll.
Aastaid Viljandi ja Suure-Jaani kogudust pastorina teeninud Johannes Saard sai 1955. aastal usklikuks Pärnu Immaanueli palvelas. Ka koolis sai see kohe teatavaks. Paar kuud hiljem toimus koolis õppenõukogu, kus tema personaalküsimust arutati. Kohal oli ka Pärnu rajooni parteikomitee ideoloogiainstruktor. Emaga koos oodati õpetajatetoa ukse taga kaks tundi. Lõpuks tuli direktor ja teatas: „Meie otsustasime, et kuna see usk teda nii palju on parandanud, siis me jätame talle tema usu.“ J. Saardi abikaasal Hellel õnnetustus aga sisse saada nii Tallinna kui seejärel ka Viljandi meditsiinikooli. Paari nädala pärast teatati aga, et ideoloogilistel põhjustel õpinguid jätkata ei saa. Viljandis anti isegi kaaluda – kas kool või usk? Helle jäi kindlaks usule.
Ühislaulu saatsid Siiri Ratas klaveril ja Riho Pihlak saksofonil.
Pärnu I Keskkooli 9. klassi õpilasena läks praegune riigikogu liige Rein Ratas kaasa Immaanueli koguduse noortega Oleviste 5. aastapäevale. Peale vestlust Evald Timmasega otsustas ta oma elu Jumalale anda. Sellele järgnes Pärnu Immaanueli ja Oleviste noorte sõprus.
Peeter Valk, pikaaegne Loksa koguduse pastor, oli 60 aastat tagasi noor Oleviste poiss. „Ühel pühapäeva õhtul, kui jumalateenistus oli lõppenud, tuli minu juurde onu Tuisk ja küsis: „Kas sa tahad Jumala lapseks saada?“ „Mina ütlesin, et tahan küll,“ meenutab ta.
Oleviste koguduse pastor Ülo Meriloo (vasakul) koos ärkamise ajal usklikuks saanud tänase Toronto koguduse pastor Jüri Puusaagiga, kes ütles: „Minu südames on olnud eluaeg parandada baptistiimagot – kuidas teised meie sõnumile ja käitumisele reageerivad.“ Seepärast kutsus ta üles ka tunnistama, kui midagi on valesti läinud.