05/2018
Ermo Jürma, Teekäija toimetaja
Vaimulike töötegijate kevadised õppepäevad tõid Nuutsaku keskusesse õdesid-vendi EKB Liidu 18 kogudusest. Oodatud nädalalalõpp oli selleks, et võtta osa üksteise elust ja otsida ühiselt Jumalat.
Esmalt ootas saabujaid kaetud laud armsa uuenduskuuri läbi teinud söögitoas.
Seejärel astus kaminaruumis esile KUSi ülistusansambel, kellega koos terve saal rõõmsalt kaasa laulis.
Töötegijatena saime mõelda, kas minu kodukoguduse elu rajaneb rohkem kohalikule traditsioonile või Piiblile.
Siis juhtis asepresident Gunnar Kotiesen kõiki kogudust imetlema. Ta kirjeldas, kuidas ta ise oli 24. veebruaril võtnud ette, et kogu sellel päeval tänab ta Eesti Vabariigi eest ilma ühegi „aga“-ta. See polnud sugugi lihtne, sest nurisemine on jumalarahvale omane juba Moosese ajast alates.
Nüüd seadis ta kokkutulnute ette sama küsimuse: „Mis meeldib mulle minu kodukoguduses 100% (seekord ilma ühegi „aga“-ta)?“ Ülesanne oli individuaalne, aga kirjalikud vastused seati kõigi silme ette.
Päikese loojudes suunduti saunalavale, kus kuumad teemad üle räägiti ja jahutuseks tähistaeva all järves lühikesi ujumisringe tehti.
Laupäeva hommikul oli väljapuhanud kuulajaskonna ees KUSi kevadsessioonil õpetanud Fred Hansen TCMIIst Austriast (loe: lk 26). Eri kultuuridest kokku tulles on nimelt eelis, et me saame läbi kaaluda, kas me rajaneme vaid oma (eesti) kultuurile või Piiblile?
Hansenil oli palutud avada Uue Testamendi õpetust koguduse olemuse, organisatsiooni ja misjoni kohta. Juba Vana Testament (selle esimene tõlge kreeka keelde) kasutab koguduse kohta sõna ekklesia, mis peab silmas tervet kokkukutsutud Jumala rahvast. Muidugi seostas Iisrael ennast oma maaga ja templiga, aga kogudusest rääkides mõeldakse terves Pühakirjas siiski esmalt inimesi.
Uues Testamendis on koguduse kohta 96 pilti/võrdumit, nagu Kristuse ihu, tema täius jne. Pea igaüks neist viitab ka Kristuse autoriteedile. Kristus on delegeerinud praegu osa sellest autoriteedist koguduste karjastele. Seega tuleb just vaimulikel töötegijatel küsida, kas me kanname selle vastutuse välja?
Hansen juhtis tähelepanu salmile: „Sest kus kaks või kolm on minu nimel koos, seal olen mina nende keskel“ (Mt 18:20). Sageli võtame seda ühispalve suure tõotusena, aga Matteuse evangeeliumi kontekst on rohkem õigusemõistmine. Seega, kokku tulles ja probleemidega kohtudes, peab Kristuse kogudus suutma ka oma probleemid lahendada.
Päeva mõttetalgu pühendati praktilistele probleemidele. Meelde jäi pilt tänapäeva inimese elust, mis möödub kolmes kohas: kodus, tööl ja hobide juures (trenn, margiklubi jne). Paljude inimeste puhul me vaevalt pääseme kahte esimesse, kuid kolmandas on sagedasem või isegi ainus võimalus nendega kokku saada ja evangeeliumi tunnistada. Sinna jõudmiseks on vaja uut aktiivsust.
Jeesus julgustas: „Mina ehitan oma koguduse!“