August 2021
Timo Lige, Toronto Eesti Baptistikoguduse pastor
Elame ajas, kus internetimaailma väljakutsed koputavad aina intensiivsemalt koguduse uksele ja meil on valik. Kas me nuriseme taustamüra üle või avame ukse?
Torontos oleme 2020/2021. hooajal kogunenud live-teenistusteks vaid 11 korral. Koguduse elu ja minu pastoritöö keskmeks on saanud iganädalased virtuaalteenistused, mida otsustasime kvaliteedi ja sisulise mitmekesisuse tõstmiseks ette salvestada. See võimaldab kaasata nii sõnaliselt kui muusikaliselt inimesi, sõltumata nende geograafilisest asukohast või ajavööndist.
Meie töönädal algab esmaspäeval, kui lindistan oma jutluse ja saadan selle esimesel võimalusel tõlkijatele. Kolmapäeval salvestame enamasti muusika ja algussõna. Nädala teine pool kulub materjali töötlemisele, subtiitrite lisamisele ja terviku kokkupanemisele. Laupäevaks on salvestus laetud üles YouTube’i kanalile, link jagatud Facebooki gruppi ja kodulehele ning pühapäeviti kell 11 koguneb kogudus arvutite ja televiisorite ette. Tavateenistusi jälgib igal nädalal reaalajas 20–30 seadet (paljude ekraanide taga on perekonnad). Kokku koguneb vaatamisi 200 ringis. Erinevate tähtpäevade teenistusi vaadatakse kordades rohkem. Isegi matuste ja pulmade juures, mis on peetud väikeses pereringis, on oluline koht videosalvestusel, mis võimaldab tseremooniat järele vaadata ning osa saada suuremal ringil lähedastel ja sõpradel.
Toronto ei ole päris tavaline kogudus. Meie visiooniks on jõuda välismaal elavate eestlaste ja nende peredeni, kes on erinevatel põhjustel liikunud kogudusest geograafiliselt või muul moel eemale. Selleks on internet peaaegu asendamatu tööriist. Tagasiside on väga positiivne ja nii on meid, sõltumata Covid-19 näitajatest, ees ootamas omamoodi virtuaal- ja reaalteenistuste hübriidaasta, kus jätkub virtuaalne töö, mida „toodan“ Eestist ning mille sisu valmib osaliselt Kanadas. Live-teenistusteks saame kokku kolm korda aastas: advendiajal, ülestõusmispühadel ja hooaja lõpus.
Loomulikult püüame kasutada palgest palgesse kohtumisi nii palju kui võimalik, kuid samas pole meil põhjust virtuaalsust üleliia karta. Jumala Vaim on meid imeliselt juhtinud ja õnnistanud ning oleme jõudnud inimesteni, kellega me poleks kiriku seinte vahele jäädes kohtunud. Me ei oska iial aimata, kelle jaoks ja millal saab Jumal kasutada neid teenistusi, mis on internetis 24/7 kõigile kättesaadavad ja leitavad.
On vähetõenäoline, et kogudus suudaks haarata interneti virrvarris juhuslike inimeste püsivat tähelepanu. Torontos oleme suunanud oma sihiku nendele, kellel on mingi varasem seos koguduse looga. Ja neid, kellel tekivad mälestused ja emotsioonid, kui nad näevad tuttavat kirikut, kuulevad lugusid, millega nad osakavad suhestuda ning kuulevad rääkimas tuttavaid inimesi, on palju. Erinevatel kiriku või eestlusega seotud pühadel jõuame vastavalt koguduse etnilisele eripärale loomulikult rohkem ka kohaliku laiema kogukonnani.
Selles osas ei erine virtuaalteenistused reaalteenistustest. Oluline on mõista, kes on sihtgrupp, ja vastavalt sellele on vaja kujundada ka teenistus. Kõiges selles vajame Püha Vaimu juhtimist ja võidmist ning kasuks tuleb ka loovuse kasutamine, mille Jumal on meile kinkinud.