Avati Pähklimäe Puhkekeskuse kiigeplats

7-8/2011 Margus Mäemets, Kuressaare Siioni koguduse pastor

Saaremaal, Vätta poolsaarel, Vanamõisa külas leidis laupäeval, 25. juunil aset Pähklimäe Puhkekeskuse kiigeplatsi pidulik sisseõnnistamine.

Kuressaare Siioni koguduse eestvõttel on endise Vanamõisa (Roose) palvela taga asuv võsastunud maatükk tundmatuseni muutunud. Nüüd on sinna kujundatud ala, millel asuvad külakiik, palliplatsid, vabaõhulava, lipuvarras, lõkkease, grillmaja, ronimisatraktsioonid lastele jne. Taastatud on 150 meetrit kiviaeda ja talustiilis väravad. Rajatud on oma juurdepääs ja parkimisala paarikümnele sõidukile. Abisummad selle platsi korrastamiseks eraldati LEADER-meetme kaudu. Tähelepanuväärne on olnud ka kogudusepoolne omaosalus.

Avamisel osales EKB Koguduste Liidu asepresident Viljar Liht, kes ütles vaimuliku sõna ja pidas pühitsemispalve. Allakirjutanu osaks oli teha lühiülevaade nimetatud paiga saamisloost ja Vanamõisa koguduse minevikust ning tervituse ütles Pihtla vallavanem Jüri Saar. Tänati ehitajaid ja teisi tublisid abilisi, kes olid andnud oma hinnatava panuse.

Pärast jaaniõhtule sobilikke mänge ja jõukatsumisi süüdati jaanilõke. Koguduse poolt lõigati lahti neli suurt torti, millest sai palvela vanas saalis osa ligi 200 inimest. Lisaks koguduserahvale oli inimesi ka päris paljudest külaperedest, kes heal meelel olid vastanud isiklikule kutsele ja tulnud kohale. Noorem rahvas grillis ja chillis rõõmsalt kuni keskööni.

Lisaks platsile on valmis saanud ka palvela juurdeehitus, mida võiks nimetada puhkekeskuseks, kus on olemas peaaegu kõik kaasaegsed võimalused laagrite, koosviibimiste jms korraldamiseks. Kui varem ei olnud kohapeal isegi mitte joogiveekaevu, siis vaatamata sellele peeti seal kolmkümmend aastat noorte suvelaagreid. Tänase päeva seisuga on kitsaskohad kõrvaldatud ja lisaks pesemisruumidele on majas ka nõuetekohaselt sisustatud köök. Teisel ja kolmandal korrusel on mõned külalistetoad neile, kes ei taha nautida telgis magamist. Palvela suur saal on küll veel „vanas kuues ja natuke väsinud moega", aga see ei sega mõnusat kodutunnet, mis õhkub peaaegu sajandivanustest palkseintest.

Linnulennult kilomeetri kaugusel asub tehisjärv, mis kujuneb tulevikus maaliliseks puhkekohaks. Nii on karastav supluskoht ka laagerdajatele parajal kaugusel.

Vanamõisas oli aastakümneid omaette kogudus, mis lõpetas tegevuse 1998. aastal. Kuna liikumisvõimalused kedagi enam ei takistanud ja linnas äsja valmissaanud uus Siioni kirik asub piisavalt lähedal (12 km), siis ühinesid järelejäänud liikmed Siioni kogudusega. Saare ruumikaim palvela Vanamõisas sai aga algusest peale planeeritud koguduse suviseks puhkamispaigaks. Samas oleme otsustanud olla külalislahked ka teistele soovijatele. Saaremaale ei pea inimesi meelitama, vastupidi, siia tullakse hea meelega. Nüüd on aga ka kogudusel pakkuda kaunis koht, kus ööbida ja laagreid pidada. Käesolev suvi nelja-viie laagriga on Pähklimäel sisseelamise aeg. Järgmisel hooajal oleme valmis võõrustama palju rohkem soovijaid.

Olgu see paik nii lastele/noortele kui kõigile teistele mõtestatud vaba aja veetmise kohaks ja saagu kõik sealolijad kogeda Jumala armu ja ligimesearmastust!