Otsing

6/2009

Teekäija küsimustele vastasid ühiskoori üldjuht Merle Lend ja muusikasekretär Tähti Lehtsaar.

Mida andis sulle (tervele koorile) eesti- ja venekeelne laulmine?

(Merle) Festivali kooris oli lauljaid nii eesti kui vene rahvusest. Paljudele oli teises keeles laulmine uus kogemus. Aga töö kandis vilja. Isegi kui kogu tekstist sõna-sõnalt aru ei saanud, siis laul tuli südamest. Kakskeelne laulmine ühendas nii lauljad kui ka kuulajad ühtseks pereks.

(Tähti) Erinevates keeltes laulmine on alati hariv. Paljudele eesti noortele oli see esmatutvus vene keelega. Loodan, et sõnum oli kuulajatele arusaadav.

Kuidas täitusid sinu ootused muusikaliselt?

(Merle) Ootused ja lootused täitusid. Oli võrratu näha lauljate pühendumist ning valmisolu töötada ühiselt Jumala riigis. Festivalile eelnesid mitmed kooriproovid, samuti sai tehtud abistavad materjalid laulude õppimiseks. Suur tänu igale lauljale! Väga olulist rolli festivali kordaminekul täitis palve!

(Tähti) Võimsalt! Laulda suures kooris koos orkestriga vaimulikke laule Jumalale kiituseks – seda võimalust pole meil kahjuks mitte sageli. Imetlen Merle ja Lehari organiseerimisvõimet ja olen Jumalale tänulik iga laulja eest.

Iseloomusta palun repertuaarivalikut?

(Merle) Ühiskoori repertuaaris oli erinevat stiili muusikat – klassikalist ja kaasaegsemat helikeelt. Repertuaar oli kaunikõlaline ning kaasahaarav. Lauljatelt on tagasisidet, et need teosed leidsid koha südameis ning mitmed palad kõlavad veel pärast festivali nende meeltes.

(Tähti) Laulud olid väga erinevad ja täiendasid üksteist suurepäraselt. Mõne laulu puhul tuli konkreetse seade võlu esile alles Saku Suurhallis koos orkestriga. Samas oleme enamust laule laulnud oma väikese kooriga ka kodus.

Kas põhjamaa koorilt mažoorse laulu puhul rõõmsat nägu saada oli raske?

(Merle) Mäletan Saku Suurhalli esimesest ühisproovist mitmeid väsinud ning tuimasid nägusid, kuid festivalil see enam nii ei olnud. Oli tore näha, kuidas lauljad andsid muusikas olevat sõnumit edasi kogu hingest. Jumala armastus peegeldus vastu nii lauljate silmadest kui ka südametest.

(Tähti) Kui laulja kogu südamega "kuulutab, et Jumala riik on siin" ja laulab austust Jumalale, siis lähevad ka silmad särama.

Algkoolis õpitud Krõlovi valm rääkis kvartetiliikmete (ümber)istumisest – kas festivalikoori harjumatu asetus õigustas end / kuidas te selleni jõudsite?

(Merle) Festivalil olnud kooriasetus õigustas end. See oli küll traditsioonilisest mõnevõrra erinev, aga tuli kasuks erinevate häälerühmade võimendamisel. Sellise paigutuse põhjustasid ka mitmed tehnilised vajadused.

(Tähti) Paraku jäävad eesti koorides mehed arvuliselt naistele alla, seega peab neid ju esile tõstma. Kuigi kaasaegse helivõimenduse puhul pole eriti vahet, kus häälerühmad asetsevad, usun siiski, et koorijuhtidel oli kogu koorist heakõlaline ülevaade.

Millisena näed sina koorilaulu tulevikku Eestimaa kogudustes?

(Merle) Festivali koori kokku pannes sain ma selgema pildi koguduste kooridest. Meil on nii 40-50-liikmelisi koore kui ka väikseid ansambleid. Arvan, et koorilaulul Eestimaa kogudustes on tulevikku ning julgustan kõiki koguduse muusikuid rohkem üksteisega koostööd tegema.

(Tähti) Nii kaua, kui on innustunud koorijuhte, on ka lauljaid ja seega koorilaulul tulevikku. Murekoht on ehk see, et oleks vaja kirikunoori, kes lähevad õppima koorijuhtimist. Niisama on ka tore koos laulda, aga koorilaulu arenemiseks on vaja kõrgharidusega koorijuhte.

Kas ühiskoori lauljad ise ootavad mõnd järellaulmist? Vahest CD tegemist?

(Merle) Tagasiside lauljatelt on olnud väga innustav. Minuni on jõudnud soove, et 500-liikmeline ühendkoor võiks lähiajal taas laulda. Küll Jumal juhib meie samme, mõtteid ja tegusid.

(Tähti) Tehniliselt on ehk võimalik Lootuse festivali koori esinemistest CD teha. Sama koosseisu kokku saada on raske, aga kindlasti on mitmetel kooridel plaanis aeg-ajal oma jõude ühendada, et midagi suuremat ette kanda. Juba 11.-13. juunil 2010 on Tartus Vaimulik laulupidu.

Mis köitis sind festivali välismuusikute puhul?

(Merle) Arvan, et iga osaleja koges endale südamelähedast muusikat. Väga emotsionaalne ning südamlik oli John ja Anne Barbouri esitus. Ühendkooril oli hea meel teha koostööd suurepärase pianisti Huntly Browniga. Rõõm oli taas kohtuda sõpradega Soomest – ansambel Exit. Loomulikult oli imeline kohtuda Michael W. Smithiga, kellega koos laulis kogu Saku Suurhall. Festivalil oli palju muusikuid nii Eestist kui ka välisriikidest, aga tore oli tunda ühist osadust Jumala teenimisel ning Jumala perekonda kuulumist.

(Tähti) Väga innustav oli näha-kuulda, kuidas muusikud on oma anded Jumalale pühendanud ja seda nii hingestatult ja sütitavalt edasi annavad. Võõrkeelse teksti puhul läheb ju osa sõnumist kaduma. Parem side tekkis siis, kui sai kaasa laulda neid laule, mis eesti koguduste repertuaaris juba kasutusel on. Koorilauljana sain päris lähedalt kaasa elada jazzpianisti uskumatule sõrmeväledusele. Samas nautisin ka tema teenimisvalmidust koori klaverisaatjana.

.

Uudised

2022-8-detsember

22 Detsember 2022
2022-8-detsember

SISUKORDEKB Liidu tööharude jõulutervitusedKuidas aidata siis, kui ei tea, kuidas aidata? Sõbralt Sõbrale Kolm sammu jõuluime südamesse Ermo Jürma Heldur Aas – pehme südame, suure usu ja teotahtega mees Mari-Vivian...

Piibliseltsi Jõulumargid 2022

22 Detsember 2022
Piibliseltsi Jõulumargid 2022

Detsember 2022 Jaan Bärenson, Eesti Piibliseltsi peasekretär Mööduva aasta hõimunädala teemaks oli „Sild üle aegade“. Jumala rahvana mõistame seda mõtet tõeliselt. Meie Jumal on igavene. Piibliselts on püüdnud jagada Piibli sõnumit...

Nelly Polli toimekad jõulud Eluringikeskuses

22 Detsember 2022
Nelly Polli toimekad jõulud Eluringikeskuses

Detsember 2022 Daire Tiigivee, Eluringikeskuse asejuhataja Nelly Poll, Tartu Eluringikeskuse värske elanik, võtab oma 73ndad jõulud vastu vastavatud eakatekodus. Nelly, jaga mõnda eredat jõulumälestust oma elustEesti Vabariigi taassünniga sain ka mina...

Raskete päevade rõõm

22 Detsember 2022
Raskete päevade rõõm

allikakirjastus Detsember 2022  Pastor Osvald Tärgi jutlusi on ilmunud Eestis palju, kuid rohkem on kindlasti veel arhiiviriiulitel. Sellesse kogumikku on valitud kimp jutlusi aastatest 1939–1943, kui ajad olid keerulised ja...

Jõuluime sünnib puhtas südames

22 Detsember 2022
Jõuluime sünnib puhtas südames

Detsember 2022 Ermo Jürma, Mooste koguduse pastor Jõulud toovad inimesi kokku ja õnnestuvad ka rasketes oludes. Nii oli see juba Jeesuse sünni juures. Kas ei võinud Joosep tunda, et teda ei...

Kehra ja Risttee koguduste palvepartnerlus

22 Detsember 2022
Kehra ja Risttee koguduste palvepartnerlus

Detsember 2022 Indrek Luide, Kehra koguduse pastor Tartu Kristlik Risttee Kogudus ja Kehra Kogudus olid 2022. aastal palvepartnerid. Tegutsedes 21 aastat tagasi EKB Liidu misjonisekretärina, oli mu südames palav igatsus ‒...

Ilmatsalus on, mida uudistada

22 Detsember 2022
Ilmatsalus on, mida uudistada

Detsember 2022 Hele-Maria ja Rando Kangro, 3D Kogudus Pärast 20aastast pausi on Liidu kogudused sirutunud Ilmatsalu alevikku. Meie korraldatud Ilmatsalu Alfa lõpetas 10 osalejat!See oli 90ndatel, kui Tartu Kolgata baptistikogudus rajas...

Ühe ööga muutus kõik

22 Detsember 2022

Detsember 2022Heili Meibaumi kogumikust „elumõttelõngakera“ (2022) ühe ööga muutus kõikpaar aastatuhat tagasikui valgus pimeduse keskelpaistis võimsaltsedasiet tulid kummardamatargad idamaaltja tulid rumaladning jätsid mahaisetehtud jumalad

Aastavahetus

22 Detsember 2022

Detsember 2022Linda Sool Hea on lõpetada aastaüheskoos meil Loojaga.Igast päevast kandnud läbiTa meid oma rahuga. Me ei taha nuriseda,kui see aasta möödub nüüd.Hea on hetkeks seisatada.Minna otse – see me...

Üks laul läks lendu

22 Detsember 2022

Timo Lige ÜKS LAUL LÄKS LENDU 1 Üks laul läks lendukeset eestimaist talve.Keset sompus ja halli argipäeva.Üks laul läks lendujõulude lävepakul,et leida südant, mis täis muret ja vaeva.Üks laul läks...

Linke