9/2008 Leho Paldre, Kolgata koguduse pastor
Mustvee koguduse uue palvemaja avamisest on kuu aega möödas. Tundub, et linn ja kogudus on uue hoone omaks võtnud. Ilusas Eesti uusimas pühakojas käib tegus Mustvee Betaania Koguduse argipäev: pühapäeviti jumalateenistused, teisipäeval ja neljapäeval palveõhtud, reedel noortetunnid.
Uus hoone toob uusi inimesi
„Igal pühapäeval on olnud inimesi väljastpoolt, keda pole enne näinud," rõõmustab pastor Paul Gill uue hoone nähtavatest mõjudest. „Väga positiivne on see, et oleme pärast teenistust pakkunud kirikukohvi ja inimesed ei kiirusta ära. Võõrad tulevad ja istuvad, suhtlevad koguduseliikmetega. Enne selleks võimalused täiesti puudusid."
.Kaugemasse tulevikku vaadates loodab pastor kogu südamest, et ka viie aasta pärast on kogudus teotahteline. „Vaimulikult sooviks, et jääksime õigele alusele – mida Mustvee koguduses on aastakümneid kalliks peetud. Et me oleksime piibliliikumine, pühitsusliikumine, teeksime evangeelset tööd."
Üle kolme aasta ehitustöid on Gilli hinnangul kogudust mobiliseerinud ja innustanud, kuid samas ka väsitanud. Nüüd on hea tegeleda taas ainult koguduse põhitegevusega. Ja pastor Gillil endal on võimalus koos abikaasa Avega kasvatada äsja perre sündinud neljandat last Paul Eerikut.
Tõsi küll, oktoobri alguseni käib veel ehitustegevus palvela majahoidja korteris, seejärel võib ehitamisele lõpliku joone alla tõmmata. Ka linn on oma osa lõpule viinud: „Linnavalitus tegi palvela ees oleva autoparkla ära. Heakord on sündinud koostöös. Meie tegime teede aluspõhja, nemad panid katte peale."
Gill on uue majaga rahul. Kõige rohkem on kasutuses peasaal ja abisaal. Tagantjärele tarkusena mõtleb pastor, et hoones võiks lisaks olla mõned panipaigad-abiruumid, kus hoida tööriistu. „Aga vaimulikuks tööks on tegelikult kõik tingimused loodud."
Ehitamisel kehtib õige suhe Jumalaga
Paarkümmend minutit enne Mustvee värske palvemaja avamist 17. augustil 2008 kattis hoonet udu nagu valge lina. Avamise ajaks oli uduloor maja pealt ära tõmmatud ja kõik 300 külalist võisid veenduda, et palvela on valmis, koos haljastusega.
Kolm aastat varem polnud uut hoonet veel kusagil. Nurgakivi panekul 19. augustil 2005 vaatas ehitusfirma juht siiski lootusrikkalt tulevikku: „Kui on suur tahe, veenmisoskus ja pisut õnne, siis pannakse liikuma inimesed, masinad ja materjalikoormad – ning tunduvalt väiksema raha eest kui tavaliselt."
„Lahendamatuid olukordi nagu polnudki," meenutab Gill tagantjärele. „Raske oli see, et ma pidin ise mitmel rindel töötama: raha otsima ja ehitama, koolitöö ja kogudusetöö veel lisaks. Enese jaotus mitme ülesande vahel oli raske."
Palvemaja ehituseks kulunud 4,5 miljonit krooni saadi kokku 98% ulatuses Eestimaalt tulnud annetustest. „See on suur Jumala ime. Peamiselt tuli raha pensionäride ja lihtsate inimeste taskust," täpsustab Gill. Valitsus eraldas palvela lõpuosas 300000 krooni. Gilli üleskutseks oli kolm aastat tagasi, et kui oleks „300 giideoni meest", kes igaüks annetaks 1000 eurot (16000 krooni), siis saaks maja valmis. Giideoni meeste nägemuse järgi annetas kokku 120-140 inimest: „Mõned on topelt või koguni mitu korda topelt annetanud. Paljud lubajad pole toetanud, paljud on toetanud, kes pole lubanud," tõdes Gill.
Kõige rohkem üllatas pastor Gilli see, et ükski arve ei jäänud maksmata ega läinud ka maksetähtajast üle. „See on selgelt Jumala arm ja õnnistus. Praegu on ka kõik arved makstud." Palvela avamisel meenutas Gill ühte ööd, mil koguduse arvel oli 22,77 krooni, aga 10 päeva pärast tuli maksta 210.000 kroonine arve. Muud polnud teha kui palvetada. Nii läkski naabermaja korteris elav pastor öösel ehitatavasse palvelasse palvetama ja sai südamesse kinnituse laulu näol „Mul on nüüd Jeesus, kõik annab ta armust. Ma saan, mida vajan, ei murest ma tea." Järgmisel hommikul tõusis südamesse, et tuleb saata arvutikiri annetamise üleskutsega. Kaheksa päevaga tuli annetusi üle 210000 krooni.
Uurin, et kas kiriku ehitamisel kehtib seesama, mida mõnel pool kurdetakse koolide puhul, et maja ehitamiseks ja korrashoiuks peab õiges erakonnas olema. „Ei kehti," ütleb Gill kindlalt. „Kiriku ehitusel kehtib õige suhe Jumalaga."