9/2008 Eelika Remmel, Raadio 7 reporter
Tere tulemast Eestisse, lugupeetud professor Nancey Murphy! Mis tõi teid meie maale?
Suur tänu tervituse eest! On suur rõõm olla siin Eestis. Tulin Eestisse teie koguduste liidu presidendi pastor Meego Remmeli kutsel, kellega me oleme seotud Euroopa Baptisti Föderatsiooni Rahvusvahelise Baptisti Teoloogilise Seminari kaudu Prahas. Meego on minu juhendatav doktorant.
.Palun, et te tutvustaksite ennast ka Eesti inimestele!
Ma töötan filosoofia professorina Ameerika Ühendriikides Californias, Pasadenas, Fulleri nimelises Teoloogilises Seminaris. See on rahvusvaheline evangelikaalne uskkondadevaheline kristlik seminar. Minu enda hariduslik taust on filosoofias, täpsemalt tegin doktoritöö teadusfilosoofia alal California Ülikoolis Berkeleys ning teoloogias samas Berkeleys asuvas doktorikoolis nimega Graduate Theological Union.
Millised on teie plaanid Eesti külastamisel?
Mu esmaseks plaaniks on natuke tutvust teha teie ilusa maa ja kultuuriga. Aga kohe järgmisel päeval pean ma kaks avalikku loengut Tartu Ülikoolis. Esimene loeng on pealkirjastatud küsimusena: „Miks teadus vajab usuteadust?" Teine loeng toimub Tartu Ülikooli Eetikakeskuses ühe tänapäeva tuntuima kristlasest filosoofi ja eetiku Alasdair MacIntyre'i rollist kaasaegses filosoofilises eetikas.
Tartu Ülikooli loengud pole siiski teie ainsateks loenguteks Tartus.
Tõepoolest. Kahel päeval pean loenguid Kõrgemas Usuteaduslikus Seminaris. Ja nende loengute temaatikaks on seesama, mida ma tavaliselt õpetan ka Prahas asuvas baptistide seminaris, nimelt, kaasaegne anglo-ameerika filosoofia ning selle oluline tähendus teoloogia paremaks mõistmiseks.
Aga teid on kutsutud ettekannet pidama ka 12. septembril Tartus toimuval rahvusvahelisel tudengikonverentsil „Teadus ja elu. Sisu ja siht"?
Jah. See on konverents usu ja teaduse omavahelistest suhetest. See on minu lemmikteemasid. Konverentsil räägin ma sellest, mil määral on näiline konflikt kristluse ja teaduse vahel tegelikult konflikt kristliku maailmakäsituse ning naturalistliku teadusliku maailmavaate vahel.
Millised on teie ootused seoses loengute ja ettekannetega ning teie kuulajaskonnaga?
Oo, tegelikult olen ma tulnud siia ilma eriliste eeldusteta ning seega üsnagi avatud meelega. Üks põhjuseid, miks olen tundnud põnevust selle reisi eel, on tõsiasi, et ma pole varem teie maad külastanud ning olen seni eestlastega tutvust teinud vaid läbi sõprussidemete Praha baptistiseminaris. Nii loodan ma kohata paljugi üllatavat.
Loodame, et need üllatused saavad olema meeldivad. Õnnistusterohket nädalat teile siis meie keskel!