10/2010 Kristi Mänd, Kohila kogudus
12. septembril möödus aasta armastatud religioonipedagoogi ja teadlase Pille Valgu lahkumisest igavikku. Tema mälestuseks korraldasid Religiooniõpetajate Liit, Tartu Ülikooli usuteaduskond ja Kultuuriteooria tippkeskus konverentsi „Spirituaalsus ja kohtumine TEISEGA". Konverentsile olid kutsutud religiooniõpetajad ja Pille kolleegid nii Eestist kui välismaalt.
Kui „Teekäija" Tartu Ülikooli Nõukogu saali jõudis, oli konverents juba alanud. Olgugi, et see avati ametlikult alles kell 17.00, toimusid hommikupoole töötoad mitmel erineval religioonipedagoogikat puudutaval teemal, mida vedasid Inglismaa, Läti, Saksamaa, USA ja Soome religioonipedagoogid.
Peale töötube sai kohvitassi juures diskussiooni edasi arendada ning ka uusi kontakte sõlmida.
Konverentsi avasõnad ütles konverentsi peakorraldaja dr Olga Schihalejev, kes tänas kõiki osalejaid ning andis sõna järgmiseks ettekandeks prof Robert Jacksonile, kes kõneles Pille Valgu panusest Euroopa religiooniõpetuse uuringutesse ja debattidesse. Ta meenutas Pillet kui väga võimekat läbirääkijat ning head oma maa esindajat rahvusvahelisel areenil.
Õhtu viimane ettekanne, mille esitas prof K. H. Ter Avest Uttrechti Ülikoolist, kandis nime „Õpetamine spirituaalseks". See rääkis ettekandja nägemusest laste vaimsuse kasvatamises, sümbolite osast selles ning kontseptsioonist „Õppimine religioossuse jaoks". Värvikalt oli ettekandesse põimitud „Väikese Printsi" igihaljast temaatikat.
Esimese päeva lõpetasid film Pillest, mis oli vändatud TV saatesarja „Ajalik ja ajatu" jaoks ning Tartu Kristliku Noortekodu folklooriansambel „Sireli" esinemine. Selle ansambli liikmete jaoks oli Pille tähtis kui nende esimene usundiõpetaja. Väike kontsert rabas oma siiruse ja omanäolisusega: nimelt kasutavad noored rahvalauluseadetes huvitavalt erinevate maade rahvapille. Pärast kontserti sai jällegi jagada muljeid kohvitassi juures.
Konverentsi teine päev, mida juhtis dr Einike Pilli, algas Peter Schreideri ettekandega „Spirituaalsus inimest tervikuna käsitlevas hariduses". Selles püüti anda vastus küsimusele: mis on terviklik haridus, milleks seda vaja on ning millised autorid on terviklikku haridust oma teostes käsitlenud.
Dr Lea Altnurme tutvustas kahte eestlaste usulist maailmavaadet käsitlevat uuringut, mis on aastatel 2002-2010 läbi viidud firma Saar-Poll poolt. Nendest on selgunud, et eestlased on üsna sekulaarne rahvus: põhiliselt usutakse iseendasse; suurt võidukäiku on viimastel aastatel teinud new age õpetused.
Enne lõunat rääkis veel Toomas Jürgenstein dialoogi arendamise võimalikkusest ja vajadusest religiooniõpetuses. Ettekandes analüüsiti võimalusi panna õpilasi huvituma usunditega seotud teemadest ning probleemidest. 10-aastase religiooniõpetaja kogemusega mehel oli tuua palju praktilisi näiteid, kuidas on tekkinud dialoog nii õpilase ja õpetaja kui ka õpilase ja õpilase vahel. Humoorikas sõnavõtt tekitas palju küsimusi ning elavaid diskussioone, mis jätkusid lõunalauas Hugo Treffneri Gümnaasiumi sööklas.
Peale lõunat jätkus konverents töötubadega. Siinkirjutaja võttis osa töötoast „Kogudus ja kool toetavad üksteist", mida vedasid dr Einike Pilli ja Heino Nurk. Dr Pilli mõtisklus „Sillad toetuvad kallastele" tekitas kohe elava keskustelu. Arutleti selle üle, milliseid karisid seab meile ette tänapäev ning kuidas neid vältida ja vähendada nende mõju lastele. Kuidas aidata lastel „sildu" luua, et nad tutvuksid ka „teistega" – harjumuspärasest erinevate usundite, lugude ja inimestega. Uuringutes on leitud, et tugev etniline identiteet võib anda inimestele paremad sisemised ressursid eelarvamuste ja diskrimineerimisega toimetulekuks, samuti on sellel seos kõrge enesehinnanguga. „Õnnelikud on need, kes seisavad tugevatel ja kõrgetel kallastel ning loovad ärakuulamise ja vahel ka arusaamise sildu teistel kallastel seisjate juurde. Ülejäänud lähevad vooluga kaasa," ütles dr Pilli lõpetuseks.
Heino Nurk pani osalejad kaasa mõtlema teemal „Spirituaalsus ja tervis". Aruteluga sellest, kuidas mõjutavad inimese tervist teadmised ja tõekspidamised ning usk ja usaldus, eriti kaugele ei jõutud, kuna aeg sai lihtsalt otsa.
Ülikooli taga ootas meid juba buss, et sõita Raadi kalmistule Pille hauale. Hauakivi ees oli palju küünlaid; dr Schihalejev rääkis, et ka matusepäeval oli siin küünlaid rohkem kui lilli. Lugesime nii eesti kui inglise keeles psalmi 139 ning austasime Pille mälestust vaikusehetkega. Ka meist jäi kalm küünlasärasse.
Õhtul kella seitsme ajal ootas kõiki Treffneri Gümnaasiumi saal, et meenutada Pillet, kuulata Katrin ja Toomas Valgu muusikat ning jagada teistega mälestusi Pillest. Armas oli kuulata, et nii paljud olid saanud tuge ja valgust selle päikselise inimese ligiolust.
Ilus sügisene pühapäevahommik leidis konverentsilised Tartu Jaani kirikust.
Sel ajal, kui väliskülalisele kirikut tutvustati, kutsus Elke Unt religiooniõpetajad kuulama, kuidas tema on läbi viinud religiooniõpetuse välitunde: algul koostöös erinevate kogudustega Raplast, Kohilast ja Järvakandist; hiljem, Tartu Jaani kirikusse tööle asudes, linna lasteasutustele oma kirikus erinevaid programme pakkudes. Laste usulisele kasvatusele mõeldes nägi ilmavalgust ka lasteraamat „Kirikurott Luteerius ja tema sõbrad", mille tegelastega meiegi tuttavaks saime.
Konverentsi lõpetas tänujumalateenistus, kus jutluse pidas Pille endine juhendatav Urmas Petti.
Kuigi ma päriselus Pille Valku ei tundnud, kuna Pille läks inglite juurde veidi peale minu astumist Tartu Ülikooli usuteaduskonda, oli meil õppekavas e-aine, mille mitmed videoloengud pidas Pille Valk. Need olid ülihuvitavad ning ma kahetsesin kohe, et ma nende esitajat polnud tundnud: niivõrd paelus mind ekraanilt vastu vaatava naise värvikas esinemine ning sügavalt läbitunnetatud professionaalne, kuid samas lihtne ja arusaadav teemakäsitlus. Nüüd, peale talle pühendatud konverentsi, on mul sellest veel enam kahju. Kuid samas: püüd Pille unistusi ellu viia ning lastele parimat võimalikku religioonialast haridust anda teeb talle kindlasti heameelt ka ülalpool pilvi.
Lõpetan Pille meelissooviga: inglid seltsi!
Fotod Erki Mänd
TEKSTIKASTID
Pillet meenutati kui väga võimekat läbirääkijat ning head oma maa esindajat rahvusvahelisel areenil.
Arutleti selle üle, milliseid karisid seab meile ette tänapäev ning kuidas neid vältida ja vähendada nende mõju lastele.
18_1: Pille Valgu õpilane dr Olga Schihalejev konverentsi avamas.
18_2: Raamat „Kirikurott Luteerius ja tema sõbrad" koos selle peategelastega.
18_3: Ansambel „Sireli" värvikas esinemine.
19_1: Kaks doktorit: Lea Altnurme ja Einike Pilli töötoas mõtteid vahetamas.
19_2: Konverentsi peakorraldaja (paremal) ja väliskülalised Tartu Jaani kiriku ukse ees.
19_3: Pille Valgu kalm Raadi kalmistul jäi meist küünlasärasse.
.