12/2017
Jakob Remmel, 3D koguduse pastor
Fotod: Gloria Maria Koppa
Värske National Geographic'u kaanelugu tunnistab, et inimajaloo kõige tähtsam küsimus Jeesuse olemuse kohta on jätkuvalt relevantne. Mina olen Jeesuse jumalikus olemuses veendunud. Kuid juba aastaid tagasi tekkis mul igatsus anda seda veendumust teistele ka visuaalselt edasi. Nii läksimegi oktoobri viimastel päevadel viiekesi Iisraeli, et kõndida sõna otseses mõttes Jeesuse jälgedes ja tuua see kogemus video vahendusel 3D koguduse jõuluteenistuse ning 4-osalise jutlusteseeria kaudu veel paljudele.
Kuigi olen reisinud võrdlemisi palju, polnud Pühale maale minu jalg veel astunud. Ausalt öeldes ei teadnud ma alguses, mida oodata. Õnneks oli meiega kaasas ka minu isa Meego, kes oli varem korduvalt Iisraelis käinud, ja juhtis meid ka hästi selle reisil eesmärgi suunas.
Esimesel päeval keskendusime sisseelamisele, liikudes lihtsalt läbi Jeruusalemma kesklinna, et saada aimu, kus me oleme ning mida ja kuidas võiks filmida. Õlimäe künkalt suurt linna vaadates jõudis juba päris alguses kohale mõte, et me olemegi juba sisenenud Jeesuse jalajälgedesse, sest oli ta ju ise siin liikunud ja tegutsenud. Võimas tunne!
Teist päeva alustasime ühe parima võimaliku ülesvõttekohaga hauast, kuhu Jeesus maeti. Sinna sisse kiigates sain kinnitust ka sildile, mis oli löödud uksele: „Teda ei ole seal, ta on üles tõusnud”. Õhtul jõudsime veel ka Jeesuse sünnilinnas Petlemmas ära käia. See oli seiklus, milleks tasub aega varuda, sest Palestiina-poolne ala on ümbritsetud kõrge kivimüüriga, millest otse läbi ei saa.
Kolmandal päeval sõitsime Naatsaretti, kus möödus suurem osa Jeesuse elust. Seal on ehtsal kujul säilitatud üks tükike algsest külast, mis just autentse filmikeskkonnana meile väga hästi sobis. Nii filmisime seal enamiku jõuluteenistuse materjalist. Tänu Meegole saime ka samal päeval võimaluse kohtuda kohaliku baptistiliidu juhtidega. Meist rohkem kui kuus korda suurema rahvastikuga Iisraeli riigis on evangeelsete kristlike koguduste arv umbes 40 kandis ja liikmeskond jääb 5000 inimese piirimaile. See on isegi väiksem kui meie EKB Liit. See pani mind mõtlema, et isegi sekulaarses Eestis võib inimestes olla Jeesusele rohkem avatust kui maal, mille Jumal valis välja siia maailma sisenemiseks.
Käisime veel Kapernaumas ja Galilea aladel, kus sai proovitud ka järvevett, mis meid kahjuks vee peal ei kandnud, nii nagu Jeesust. Just Galilea kaldal mäe otsas, kus Jeesus pidas oma mäejutluse, kogesime reisi kõige erilisemat Püha Vaimu kohalolu. Mäejutlus muutus justkui must-valgest värviliseks ja Jumal sai lähedaselt tuntavaks.
Järgmistel päevadel saime veel tunnistust ristimisest Jordani jões, Surnumere kirjarullide leiukohast ja veel paljust muustki, millest siin kirjutada ei jõua. Seda enam loodan, et videosse vändatult annab see parema ettekujutuse kui minu tekst.
Meie reisi eesmärk oligi muuta inimeste jaoks Piibli sõnum visuaalsemaks kui seni. Olgu see ka sulle inspiratsiooniks ning tea, et oled oodatud 3D koguduse kõnede seeria „Jeesuse jälgedes” videotest osa saama. Parim on alles ees!