Otsing

3/2010 Erki Tamm, EKB Liidu peasekretär

Ootamatult süllelangenud ja esimene lühireis maale, mis lapsepõlvest saati juba piiblilugudest tuttav, andis võimaluse pühakirja tekstile pilt juurde panna.

Arvan, et iga Iisraelisse reisiva kristlase jaoks saab mingis mõttes "Sõna lihaks". Äärmiselt põnev on tunnetada, kuidas mitme tuhande aastane piiblimaa ajalugu elustub iidse templi müüri ääres palvetades, Kapernauma sünagoogi sammaste vahel jalutades või Galilea merel laevaga loksudes. Seda elustavat tunnet on otsinud palverändurid siin aastasadu. Tuleb tunnistada, et see mõjub isegi usku kinnitavalt. Eriti meie maa inimese tarvis, kes üles kasvanud ühiskonnas, kus õhutati totaalset usaldamatust Piiblis kirjeldatut tõena võtta. Aukartustäratavana mõjuvad Jeruusalemma muuseumis Shrine of the Book (Raamatu pühamu) leiduvad Surnumere käsikirjad, millede vanus ulatub 3 saj eKr – 1 saj pKr. Muuseumi hämara valgustusega südames peitub hästi hoitud pärl – üle kahe tuhande aasta vanune Jesaja raamatu 7 m pikkune kirjarull. Selle avastamine ja võrdlemine seni vanima tekstiga 10. saj pKr tõestas, kuivõrd täpselt Pühakirja tekste ümber kirjutati. See aga annab kindluse meie kasutada oleva Piibli algupärasuses.

.

Läbi sajandite on juudid, kristlased ja hiljem ka moslemid üritanud pühade ehitistega jäädvustada neile olulisi isikuid ja sündmusi. Paljud neist on sajandite jooksul mitmeid kordi ümber ehitatud või ka oma usule vastavaks kohendatud. Enamik neist paikadest pole teadlaste poolt tõestamist leidnud, vaid omavad sümboolset tähendust. Seepärast võib näiteks Jeruusalemmas koguni kaht oletatavat Jeesuse hauda leida, mis loovad samas piisava ettekujutuse 2000 aasta tagusest matmiskultuurist. Muidugi pole kristliku usu seisukohalt oluline see, kuhu Jeesus maeti, vaid tema järgijate tunnistus ning meie veendumus, et ta on surnuist üles tõusnud.

Teekonnal Jeruusalemmast Galileasse saime kogeda hämmastava loodusnähtuse – Surnumere – kandvat vett. Naljakas on istuda meres nagu tugitoolis põhja vajumata. Tulisoolase veekogu rannal on söögikoht, mis nimetab end maailma kõige madalamaks baariks, üle 400 m allpool merepinda.

Jordani jõe org on kivikõrbene, mis vaid vihmaperioodil elustub. Mööda head asfaltteed mägede vahelt läbi sõites paistavad aegajalt silma kentsakad lobudikud, mis kokku klopsitud kättejuhtuvast ehitusmaterjalist. Ümberringi väiksemad ja suuremad loomakarjad. Need on tänapäeva beduiinid.

Õhtu eel jõuame Kapernauma, et hommikul avastada lopsakas ja imekaunis Galilea. Erinevalt Jeruusalemmast ööbime nüüd Ma´agan Holiday Village's, majutusteenusega tegelevas kibutsis, otse Kinnereti järve ehk Galilea mere kaldal.

Pärast edutut kalapüüki küll ühelt ja teiselt poolt paati, külastame Galilea ääres olevat muuseumi (The Yigal Alon Center), kus on eksponeeritud purjepaat, mille kaks kohalikku venda 1986. aastal avastasid. Eriliseks teeb leiu asjaolu, et paadi vanust hinnatakse umbes 2000 aastale. Seesugune paat võis olla Jeesuse ja ta jüngrite käsutuses, kellest mitmed olid ju kalamehed. Keset seda maaelu ilu ja lihtsust tekib mul teoloogiliselt täiesti põhjendamata tunnetus: Peetrusel, Johannesel ja Jakoobusel polnud lihtne koos Jeesusega rahvast ja kaubandusest kirevasse Jeruusalemma minna. Kuigi püha linn ja tempel tekitasid tõenäoliselt aukartust, olid nad ju ikkagi maamehed.

Sellesama Jeesuse-aegset paati säilitava muuseumi ees kohtas meid sõidutanud bussijuht noort tütarlast, keda ta rõõmsalt ka meile oma sugulasena tutvustas. Minu üllatus oli aga suur, kui tüdruk teatas, et on Naatsareti baptistikoguduse liige. Seda noort tumedajuukselist araablannat käteldes mõtlesin, et Jeesus käib endiselt siinseid paiku mööda ja kutsub endale järgijaid. Iisraeli usulises õhustikus on tänagi tunda seda pinget, mis pani ka apostlite hinge veritsema, kui nende oma rahvuskaaslased ei võtnud evangeeliumi vastu ning Jumal pööras oma armupakkumise teiste rahvaste poole.

Kuigi lühikese, siiski äärmiselt sisuka reisi ajal mõistsin, millise usuhüppe jüngrid tegid, asudes evangeeliumi kuulutamise riskantsele teele. Kuid tänu nende alustatule on see jõudnud Juuda- ja Samaaria piiridest ilmamaa äärteni. 30kraadisest soojast ja lopsakast Galilea mere kaldalt 15 külmakraadisesse Maarjamaale jõudes saad isegi aru, et elad ilmamaa ääre peal. Kuid ikkagi Jumala armu all.

Iisrael 1- Autor Janne Kütimaa – panna see foto suurelt! Jüngrite ühine usk kasvas Galilea lainetega võideldes. Eestimaa kirikujuhtidele anti ühtekasvamiseks õnnistatud reis. Pildil (vasakult) Ruudi Leinus, Erki Tamm, Heigo Ritsbek, Tõnu Jugar, Andres Põder, Peeter Võsu ning ees istuvad Taavi Hollmann ja Ago Lilleorg. Pildilt puudub piiskop Eelija.

Iisrael 2- Autor Janne Kütimaa; „Ja igaüks, kes otsib muud religiooni peale Islami, ei saa vastu võetud tema poolt ning saab olema kord kaotaja," seisab plakatil Naatsaretis. Tänapäeva Jeesuse kodulinn on võrreldav Narvaga, kus enamuse moodustavad araablased, kellest osa on kristlased, osa moslemid. Iisraeli ühiskonna rahumeelne areng on suur väljakutse nii valitsusele kui kohalikele rahvastele.

Iisrael3- Iisraeli turismiminister Stas Miseshnikov annab palveränduri tunnistuse isa Heigo Ritsbekile.

 

Iisraeli minister võttis vastu Eesti kirikujuhid

Iisraeli turismiministeeriumi kutsel viibis 15.-19. veebruarini Eesti kirikujuhtide rühmaga Pühal Maal Eesti EKB Liidu peasekretär Erki Tamm.

Suurepärase reisi korraldanud Iisraeli Keskuse esimees Peeter Võsu sõnul vältasid ettevalmistused üle aasta. Jeruusalemmas kohtuti Iisraeli turismiminister Stas Miseshnikoviga, kelle sõnul on see maa erinevate religioonide esindajatele oluline ja seepärast püüab riik teha kõik, et külalised tunneksid end Pühal Maal hästi. Iisraeli riigi jaoks on aga turism väga oluline majandusharu, mistõttu sellesse ka investeeritakse. Iga grupiliige sai Moskvast pärit ministrilt palveränduri tunnistuse.

Kohtuti ka Eesti asesuursaadik Marin Mõttusega, kes oli meeldivalt üllatunud kirikujuhtide kõrgetasemelisest kohtumisest ministriga, millest ta lootis kasu ka riikidevahelisele koostöö arengule. Vahetati mõtteid võimaluste üle, kuidas erinevad sihtrühmad võiksid saada infot Iisraelisse reisimise ja enesetäiendamise võimaluste kohta. Samuti on Iisraeli kodanikud tundnud huvi Eesti vastu.

Kolme kohapeal veedetud päeva jooksul oli Eestist pärit giidi juhendamisel võimalik külastada Piibli ning Jeesuse eluga seotud paiku Jeruusalemmas, Kapernaumas ja Naatsaretis. Samuti tutvuda juutide traagilise lähiajaloo esitusega Iisraeli muuseumis ning erakordsete Qumrani leidudega.

Kirikujuhtide rühmaga olid Iisraelis EELK peapiiskop Andres Põder, EKNK piiskop Ago Lilleorg, Metodisti Kiriku Superintendent Taavi Hollman, Adventistide kiriku president Tõnu Jugar, Karismaatilise Episkopaalkiriku peavikaar dr. Heigo Ritsbek, EÕK piiskop Eelija, EKN peasekretär Ruudi Leinus, Pereraadio toimetaja Janne Kütimaa.

Uudised

2022-5-august

31 August 2022
2022-5-august

SISUKORD Tuhanded noored ütlesid jah misjonile Katre KotiesenSõbralt Sõbrale kutsub vabatahtlikuks Miikael Johan Tamm Mis lood need on, mida te omavahel veeretate? Ermo Jürma Herman Mäemets – õpetaja ja karjane Margus...

Tuhanded noored ütlesid jah misjonile

31 August 2022
Tuhanded noored ütlesid jah misjonile

August 2022 Katre Kotiesen, Rakvere Karmeli kogudus 25. juunil toimus Oslos Telenor Arenal võimas kristlik noortekonverents „The Send“, kus osales ligikaudu 10 000 inimest üle maailma. Kolmandat korda (2019 USA-s 58...

Sõbralt Sõbrale kutsub vabatahtlikuks

31 August 2022
Sõbralt Sõbrale kutsub vabatahtlikuks

August 2022 Miikael Johan Tamm, projektijuht ja turundusassistent Kutsume kõiki huvilisi Sõbralt Sõbrale kauplustesse vabatahtlikeks! Sõbralt Sõbrale vabatahtlikud muudavad maailma oma väikeste ja suurte heategudega, pannes hoolimise ringlema. Veelgi olulisem –...

Mis lood need on, mida te omavahel veeretate?

31 August 2022
Mis lood need on, mida te omavahel veeretate?

August 2022 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja „Kas me jõuame varsti kohale?“ Väikelaste vanemad tunnevad seda lauset ja kui nad seda kuulevad, on teada, et nüüd läheb edasisõit raskemaks. Õnnelik on see,...

Herman Mäemets – õpetaja ja karjane

31 August 2022
Herman Mäemets – õpetaja ja karjane

August 2022 Margus Mäemets, Kuressaare Siioni koguduse pastor Herman Mäemets (88) on Ridala juurtega mees. Õppinud küll õpetajaks, aga teeninud terve elu pastorina. Õpetaja oskused ja pastori selge kutse on selles...

Läkitatud lahti laskma tulevikku

31 August 2022
Läkitatud lahti laskma tulevikku

August 2022 Erki Tamm, EKB Liidu presidendi jutlus Olevistes koguduste festivalil 2022 Nõnda nagu Isa on läkitanud minu, nõnda saadan ka mina teid (Jh 20:21).Minu isapoolne vanaisa Richard Tamm oli Oleviste...

Prohvet Hesekiel: vahimehe kohustus

31 August 2022
Prohvet Hesekiel: vahimehe kohustus

August 2022 Sander Tulk, Tartu Kolgata kogudus Hesekieli raamat on ilmselt üks raskemaid lugemisi Vanas Testamendis. Kõige enam seostatakse Hesekieliga raamatu alguse suurejoonelist nägemust, lugu surnuluudest raamatu lõpupool ja üleskutset olla...

Tagantjärele mõtteid festivalist

31 August 2022

August 2022Toivo Pilli, Tartu Salemi koguduse pastor EKB koguduste festival „Kohal kogukonna heaks“ (Tallinnas 10.–12. juunil) toimus uudses formaadis. Erinevate põlvkondade kohalolek ja panus, sisukad jumalateenistused ja töötoad, kaasahaarav muusika...

EKB Liidu koguduste festival 2022

31 August 2022
EKB Liidu koguduste festival 2022

August 2022Ermo Jürma, Teekäija toimetaja EKB Liidu koguduste 1994. aastal taas alanud suvekonverentsid jäid kahel koroona-aastal vahele, osa harjuski ekraanidega. Tänavu saabus 10.–12. juunil toimunud festivalile „Kohal kogukonna heaks“ Tallinna...

Timo Lige „Väike missa“

31 August 2022
Timo Lige „Väike missa“

August 2022 Juhan Palm-Peipman, muusik Kolmainupüha esiettekanne Oleviste kirikus.Eesti üks viljakamaid ülistusmuusika loojaid on hakkama saanud ühe erilise ülesandega. Ta on kirjutanud teose nimega „Väike missa“, mis paljude inimeste jaoks ei...

Linke