Otsing

4/2009 Peeter Võsu, Oleviste kogudus

Pärast Billy Grahami erakordset teenistust Tallinna Oleviste kirikus 1984. aasta sügisel viidi video sellest üle Eesti – enamus soovijaid ju kirikusse ei mahtunud.

Toivo Räni salvestas Oleviste õhtu oma videokaameraga. Lihtsa teleri kaudu sai seda rahvale näidata. Tol ajal olid videoseadmed haruldased. Minul oli isiklik auto, mis oli noore mehe kohta samuti üsna erandlik. Koopereerusime, et näidata kuulsa evangelisti sõnumit kirikutes ja palvemajades. Lisaks meile aitas korraldusliku poole pealt Toivo ema Magda.

Nädalavahetustel olid saalid täis. Olime käinud juba Rakveres, Tapal, Harjumaal, Tartus, Elvas jm. See tegevus lõpetati aga KGB terrori ja ligi aasta kestva kohtuasjaga.

Pühapäeva, 17. novembri hommikul lõpetasime video näitamise Paides ja asusime teele Pärnu poole. Linnast väljas peatas meid liiklusmiilits. Pärast esimest pilku tagaistmele lausus ta: „Teie autos on varastatud teler!" Vaidlesime vastu, kuid meil tuli minna jaoskonda asja selgitama.

Mind kamandati miilitsaauto trellitatud kongi ja kästi oma autovõtmed loovutada. Ütlesin, et auto on eraomand ja võtmeid ma ei anna. Jaoskonnas lükkasid kaks meest mind ülekuulamisruumi ja lukustasid ukse seespoolt ning ähvardasid peksta nii kaua, kuni saavad mu auto võtmed. Mul ei olnud valikut.

Meid kuulati üle kuni varahommikuni. Siis eskorditi meid Tallinna, kus korraldati läbiotsimine. Minu kodu oli esimene. Lisaks miilitsatele ja KGB töötajatele Paidest tuli neid ka Tallinnast, kokku umbes 15 meest.

Ootamatult avastati, et meil oli kodus kaks soomlast, kes olid abikaasa õega läbi öö vestlema jäänud. Soomlastel oli keelatud ööbida väljaspool hotelli. Kuid läbiotsijad olid hullema probleemi ees kui soomlased. Teostada läbiotsimine välismaalaste juuresolekul tundus ka nendele liig. Pärast põgusat nähtaval olevate asjadega tutvumist lahkus seltskond teisi kodusid läbi otsima.

Meile jäi päev kodu ülevaatamiseks ja üleliigse peitmiseks. Järgmiseks hommikuks oli kutse Paidesse. Pärastlõunal eskorditi mind koju ja algas uus läbiotsimine, mis kestis kogu öö. Seekord vaadati läbi iga sahtel, riiul ning kapialune, ka kelder ja majatagune õu. Välja jäi ainult koht, kuhu olime suure osa asju peitnud.

Vaimuliku sisuga kirjanduse ja muusikakassettide kohta küsiti: „Kust see on saadud? Kes selle kirjutusmasinal kirjutas? Kes tõlkis? Kes levitas? Ja palju muud." Vastused olid sarnased: „Ei mäleta! Keegi vanaproua, kes on juba igavikus, andis jne."

Kaasa võeti auto pagasiruumitäis esemeid. 8aastasele tütrele jäeti Piibel kätte, kuna ta selle äravõtmisel karjuma hakkas. Inglite pildid kuulusid aga konfiskeerimisele. Ära viidi ka masinkirja paber, et vältida hilisemaid kuritegusid. Defitsiitset kraami ei tohtinud palju olla, seetõttu konfiskeeriti osa tualettpaberit ja kohvipakid.

Läbiotsimistele järgnesid ülekuulamised. Iga nädal tuli kord või paar sõita Paidesse. Otsisin abi sõpradelt. Proua Marje Põder, kes oli juristiks Lõuna-Eestis, andis laenuks kommentaaridega kriminaalprotsessi koodeksi, kuigi ka see oli lihtinimesele keelatud kirjandus.

Nad kasutasid väsitamismeetodit: kui üks küsitleja väsis, saadeti teine. Ähvardati lapsed ära võtta ja mind vangi panna. Esitati küsimusi teiste aktiivsete kristlaste kohta. Loomulikult ei öelnud ma midagi. Pinge, väsimus ja hirm olid sageli nii valdavad, et tajusin, et kaua nii vastu ei pea. Ainsaks lootuseks oli Jumal.

Mäletan, kuidas üks kord sulgesin silmad ja palvetasin, misjärel ülekuulaja karjus, et kas ma magan. Jumala rahu oli nii valdav, et tegin midagi tavatut: küsisin näha, mida ta oli mu kohta protokolli kirjutanud. Tegin sinna parandused ja teatasin, et mul pole enam midagi lisada ja et nüüd lähen koju. See oli minu jaoks vaimulik läbimurre. Pärast seda olid ülekuulamised lühemad ja harvemini.

Aasta pärast viidi asi kohtusse. Et välismaalased ei saaks osaleda, peeti see Paides. Esimesel istungil polnud kõiki asjaosalisi kohal. Teisel katsel protsess toimus. Tulemuseks oli minu hoiatamine ja Toivo Räni aastaks tingimisi vangi mõistmine. Midagi meilt äravõetut ei tagastatud. Kohtu sekretär ütles koridoris: „Kas sa arvad, et meil on lihtsam kui teil? Ka meilt võeti kaasa dokumente ja esemeid ning kästi hoolitseda, et kõik paistaks „seaduslik"."

Hiljem tegi töökoha personaliosakond mulle noomituse. Abikaasat ei lastud enam üksi trükiruumidesse. Tütre klassijuhataja küsis, kas mul on midagi nõukogude võimu vastu. Tänavanurgal seisis demonstratiivselt pikki tunde must auto, kust jälgiti meie pere liikumisi. Kui Eesti poleks varsti vabanenud, oleks meie pere elu jätkunud läbi raskete katsumuste.

Uudised

2022-5-august

31 August 2022
2022-5-august

SISUKORD Tuhanded noored ütlesid jah misjonile Katre KotiesenSõbralt Sõbrale kutsub vabatahtlikuks Miikael Johan Tamm Mis lood need on, mida te omavahel veeretate? Ermo Jürma Herman Mäemets – õpetaja ja karjane Margus...

Tuhanded noored ütlesid jah misjonile

31 August 2022
Tuhanded noored ütlesid jah misjonile

August 2022 Katre Kotiesen, Rakvere Karmeli kogudus 25. juunil toimus Oslos Telenor Arenal võimas kristlik noortekonverents „The Send“, kus osales ligikaudu 10 000 inimest üle maailma. Kolmandat korda (2019 USA-s 58...

Sõbralt Sõbrale kutsub vabatahtlikuks

31 August 2022
Sõbralt Sõbrale kutsub vabatahtlikuks

August 2022 Miikael Johan Tamm, projektijuht ja turundusassistent Kutsume kõiki huvilisi Sõbralt Sõbrale kauplustesse vabatahtlikeks! Sõbralt Sõbrale vabatahtlikud muudavad maailma oma väikeste ja suurte heategudega, pannes hoolimise ringlema. Veelgi olulisem –...

Mis lood need on, mida te omavahel veeretate?

31 August 2022
Mis lood need on, mida te omavahel veeretate?

August 2022 Ermo Jürma, Teekäija toimetaja „Kas me jõuame varsti kohale?“ Väikelaste vanemad tunnevad seda lauset ja kui nad seda kuulevad, on teada, et nüüd läheb edasisõit raskemaks. Õnnelik on see,...

Herman Mäemets – õpetaja ja karjane

31 August 2022
Herman Mäemets – õpetaja ja karjane

August 2022 Margus Mäemets, Kuressaare Siioni koguduse pastor Herman Mäemets (88) on Ridala juurtega mees. Õppinud küll õpetajaks, aga teeninud terve elu pastorina. Õpetaja oskused ja pastori selge kutse on selles...

Läkitatud lahti laskma tulevikku

31 August 2022
Läkitatud lahti laskma tulevikku

August 2022 Erki Tamm, EKB Liidu presidendi jutlus Olevistes koguduste festivalil 2022 Nõnda nagu Isa on läkitanud minu, nõnda saadan ka mina teid (Jh 20:21).Minu isapoolne vanaisa Richard Tamm oli Oleviste...

Prohvet Hesekiel: vahimehe kohustus

31 August 2022
Prohvet Hesekiel: vahimehe kohustus

August 2022 Sander Tulk, Tartu Kolgata kogudus Hesekieli raamat on ilmselt üks raskemaid lugemisi Vanas Testamendis. Kõige enam seostatakse Hesekieliga raamatu alguse suurejoonelist nägemust, lugu surnuluudest raamatu lõpupool ja üleskutset olla...

Tagantjärele mõtteid festivalist

31 August 2022

August 2022Toivo Pilli, Tartu Salemi koguduse pastor EKB koguduste festival „Kohal kogukonna heaks“ (Tallinnas 10.–12. juunil) toimus uudses formaadis. Erinevate põlvkondade kohalolek ja panus, sisukad jumalateenistused ja töötoad, kaasahaarav muusika...

EKB Liidu koguduste festival 2022

31 August 2022
EKB Liidu koguduste festival 2022

August 2022Ermo Jürma, Teekäija toimetaja EKB Liidu koguduste 1994. aastal taas alanud suvekonverentsid jäid kahel koroona-aastal vahele, osa harjuski ekraanidega. Tänavu saabus 10.–12. juunil toimunud festivalile „Kohal kogukonna heaks“ Tallinna...

Timo Lige „Väike missa“

31 August 2022
Timo Lige „Väike missa“

August 2022 Juhan Palm-Peipman, muusik Kolmainupüha esiettekanne Oleviste kirikus.Eesti üks viljakamaid ülistusmuusika loojaid on hakkama saanud ühe erilise ülesandega. Ta on kirjutanud teose nimega „Väike missa“, mis paljude inimeste jaoks ei...

Linke