06/2013
Vilver Oras, algatusmeeskonna liige
Üha enam küsivad kogudused, kuidas muuta oma tegevus relevantseks ja ühiskonnas aktiivselt kaasarääkivaks? Kuidas saab kogudus olla selline, kelle kohaolekut kogukond selgelt tajub ja tunnustab? Jeesuse eeskuju näitab meile, et ei piisa rõõmusõnumi jagamisest vaid sõnades. Ajal, kui inimesed üha teravamalt tunnetavad armastuse defitsiiti, on oluline armastust välja näidata. Nii nagu Jaakobus Kristuse järgijaid üles kutsub – tegudes. Ainus armastus, mis tekib eraldatuses, on enesearmastus. Seepärast peaksid kogudused enam panustama sellesse, mis loob suhteid. Üksikuid inimesi on meie ümber rohkelt. Seepärast peaksid Jeesuse järgijad, kelle olemuses on olla suhtes, olema eeskujuks. Seda on paljud kogudused mõistnud ja löövad aktiivselt oma kogukonna elus kaasa ning otsivad evangeeliumi jagamiseks praktilisi võimalusi.
Mõlemas linnas on need ettevõtmised kasvanud mitmepäevasteks, sealseid elanike ja organisatsioone ühendavateks festivalideks.
Juba mitmendat aastat toimuvad maikuu kolmandal nädalavahetusel Eesti kahes suurimas linnas linnaosa päevad. Algatajateks on olnud kohalikud aktiivsed kogudused. Tartus on alates 2006. aastast toimunud Salemi koguduse algatusel Karlova päevad. Tallinnas on 2009. aasta maikuust toimunud Kalamaja päevad. Viimased said alguse Kalju Baptistikoguduse soovist tähistada koguduse 125. aastapäeva viisil, mis võiks rõõmustada tervet kogukonda. Tookord tundis kogudus, et kuigi asutakse Kalamajas, puuduvad meil sidemed ümbritseva kogukonnaga. Kogudusse mittekuulunud Kalamaja inimesed polnud kindlad, kas nad on Kalju kirikusse teretulnud. Kogudus aga ei osanud end kogukonnale avada viisil, mis evangeeliumi sõnumi inimestele aktuaalseks muudaks. Sellest sündiski idee Kalamaja päevadest.
Praeguseid arenguid jälgides võib öelda, et koguduste taotlused on vilja kandnud. Mõlemas linnas on need ettevõtmised kasvanud mitmepäevasteks, sealseid elanike ja organisatsioone ühendavateks festivalideks. Lisaks kogukonnale rõõmu pakkumisele on need päevad koguduste jaoks võimalus enda ümber elavatele inimestele end tutvustada. Kogudused saavad ajatut evangeeliumi sõnumit esitada uues kuues ja uusi vahendeid kasutades. Olgu see siis piduliku jumalateenistuse, avatud (hoovi)kohviku, lastele suunatud etenduste, asjalike seminaride, põnevate näituste või väärt kontsertide kaudu. Praegu, kui evangeeliumi esitamiseks piirangud puuduvad, on ainsaks väljakutseks vaid koguduste julgus ning kujutlusvõime kasutamise oskus.
Vaadates täna kahes kogukonnas toimuvale aasta tippsündmusele, on raske öelda, kas need oleksid sündinud ilma nimetatud koguduste initsiatiivita. Igal juhul on siiras rõõm tõdeda, et Kristuse kogudus on olnud kahes linnas millegi sedavõrd kogukondi liitva ja head esiletoova algatajateks.
Täna elavad mõlemad üritused, algatajatest vaid osaliselt sõltudes, oma elu. Ürituste juhtimine on antud edasi uutele tegijatele. Kogudused on siiski ühe partnerina kogukonnapäevade organiseerimisel kaasas ja lisavad programmi osa, mis on neile omane. Kutsutakse ju üht neist Karlova ja teist Kalamaja kirikuks – seegi on märk usaldusesilla loomise õnnestumisest.