Oktoober 2020
Lehari Kaustelit küsitles Teekäija
Tänapäeval on piir füüsilise maailma, osaduse ja distantsilt suhtlemise ning erinevate virtuaalkanaleid pidi kohtumiste ja sotsialiseerumise vahel õhuke. Lehari Kausteli juhtimisel on toimunud viimase poole aasta jooksul üle kahesaja virtuaalse kohtumise, sündmuse ja valitsuste vaheliste läbirääkimiste kuni raamatu esitlusteni ning auhinnatseremooniateni. Küsisime Lehari käest, kus tekkis idee ühe innovatiivseima ettevõtmise sünniks ja mis neid tulevikus võiks ees oodata?
Kust tuli mõte virtuaalüritusi tegema hakata?
Mõte sündis eriolukorra väljakuulutamise järel, kus keegi ei tohtinud kuskile minna ja meie igapäevane liikumine oli limiteeritud. Selles ebatavalises situatsioonis tekkis vajadus haridusasutuste poolt instrueerida kõiki lapsevanemaid, kelle lapsed ühtäkki koduõppesse läksid ja sealt tulenevalt sündis Eesti ajaloo suurim online konverents, kus oli üle kolmekümne tuhande inimese.
Kuidas jõudis teie virtuaalteenus ühtäkki lastevanemate koosolekust presidendini?
Pärast edukat konverentsi, mis justkui oli mõeldud esialgu abivahendiks kriisiolukorras, tekkis kuue kuuga suur rahvusvaheline võrgustik. Tänaseks päevaks pakume oma teenust kõikidele ÜRO liikmesriikidele.
Saan aru, et plaan on hakata ka ettevõtmist Eestist välja tutvustama?
Seda plaani alguses ei olnud, aga uskumatu on see, millise hoo on Eesti riik andnud meie oskuste ja teenuse ekspordiks. Tänasel hetkel tuleb iga päev tellimusi üle kogu maailma, mille üle on meil loomulikult väga hea meel.
Kas virtuaalkohtumine asendab ikka füüsilist kohtumist?
Ei, kindlasti mitte. Loomulikult inimesed, kes kohtuvad näost näkku, saavad personaalsema kogemuse, aga üllatav on see, et oskuslikult korraldatud virtuaalsündmus võib tekitada väga ligilähedase dünaamika sellele, kui istuksime üle laua.
Kas näete teenuse jätkusuutlikkust ka siis, kui füüsilised kohtumised/üritused on jälle lubatud?
Tänaseks on selge, et virtuaalkohtumiste formaat jääb püsima. Ettevõtted ja poliitilised üksused on otsustanud üleüldisi kulusid vähendada ning palju lihtsam on asju korraldada ilma liikumata, kui järjest kasvav ja arenev tehnoloogia võimaldab pakkuda laialdasi alternatiive.
Kas jumalateenistuste kokkutulemine võiks asenduda virtuaalse sündmusega?
Ka kiriku elus on oluline inimeste omavaheline usaldus ja nagu elu näitab, tuleb ka neid vahel pidada virtuaalselt. Loodan siiski, et igal asjal on oma mõistlikud piirid ning meil on võimalik olulisi asju pere ja koguduse ringis veeta tulevikus näost näkku.
Kas tänaseks on tekkinud ka eesmärk, kuhu sooviksite välja jõuda?
Kuna me ei osanud ette näha, et puhtalt vajadusest tekkinud ideest võiks välja kasvada selline võimalus, mis meil tänaseks on, siis loomulikult soovime jätkata oma teenuse ja lahenduste pakkumist klientidele globaalselt. Oleme kiirelt arenevad ja kohanevad ning proovime siit edasi rõhuda jätkuvalt mugavatele ja toimivatele lahendustele, mis on samaaegselt ajasäästlikud ja ökonoomsed.
Usume, et kõik on võimalik.