7-8/2010 Indrek Luide, ettevõtlusseminari kõneisik
Tallinna Päästearmee kirikusaali oli kogunenud ligi 30 inimest, kes tulid tähelepanelikult osalema seminaris, kus teemaks kristlik ettevõtja täna.
Esmalt küsiti, kuidas tunnevad ettevõtjad ennast koguduse kontekstis ja sai selgeks, et on olemas suhteliselt sügav lõhe vaimulikkonna ja ettevõtjate vahel. Kõlas ka mõte, et vahel soovitakse saada vaid ettevõtja raha, aga ei lubata tal olla osaline koguduse majandusasjade korraldamisel.
Ettevõtjad ei tunneta ennast koguduse partneritena. EKB Liidu suurürituste toetajatena osaleb vaid kuni kolm ettevõtjat (vaata ka www.ekklesia.ee Toetajad). Samas on teada, et ettevõtjaid on Liidu koguduste liikmete hulgas oluliselt enam. Kunagi esitati ettevõtjate poolt avaldus, kus oleks olnud kaardistatud EKB Liidu ettevõtjad, aga see sumbus.
Piiblis on palju räägitud majandamisest ja õigest majandamisest, mis viitab, et ettevõtja anniga isikud on väga Jumala sõna kohased.
Ettevõtjaks sünnitakse. See and on antud kaasa emapiimaga. Kõik järgnev on vaid selle anni arendamine ja realiseerimine. Mitte kõik ei sünni ettevõtjaks. Kas kogudus peaks/võiks olla keskkond, kus selle anni omajaid julgustatakse? Ettevõtjad arvasid, et kogudus võiks olla julgem selle andi omajate julgustamisel ja õnnistamisel, et nad tunneksid ka selles tegevuses partnerlust.
Piiblis on räägitud majandamisest ja õigest majandamisest palju, mis viitab, et ettevõtja anniga isikud on väga Jumala sõna kohased. See annab alust julgustada neid, kes leiavad endas selle anni olemasolu, et ta peaks hakkama selle anniga kauplema ja tööd tegema unustamata, et see peaks aitama üles ehitama ka kogudust.
Üsna teravalt tõusis üles kristlastest tellijate ja kristlastest ettevõtjate omavahelise suhte küsimus. Sageli on just kristlased kõige suuremad võlglased tehtud tööde maksmisel. Ajaloos on palju näiteid, kus ettevõtjad on pankrotistunud „vendluse" tõttu!
Osalejate seast tõusis üles küsimus, et kui palju võiks/peaks koguduses toimuma n-ö ettevõtlust. Kuuleme et EELK kogudustel on palju kinnisvara ja nad alustavad suure hotelli ehitamist Tallinna ja et kas EKB Liidus või Liidu kogudustes ei võiks ka vaimuliku töö kõrval olla n-ö majandusüksus. Siin lõplikku sõna ei suudetud öelda. Siiski eeldati, et koguduse peasuund jäägu vaimuliku töö tegemiseks.
Ettevõtjate poolt oodatakse, et Liit võiks olla aktiivsem ettevõtjate kaardistamisel ja leiaks võimalusi vendluse ettevõtjate koondamiseks ning võimalike uute ettevõtjate innustamiseks ja toetamiseks.