Kuidas jõuda oma teismelise lapse kõnetundi?

09/2013
Vastab Karita Kibuspuu

Teismeiga on muutusterohke ja väljakutseid täis eluperiood. Ja seda mitte ainult lapsevanematele, vaid esmalt ja eelkõige ikka noorele inimesele endale. Suured ning keerulised füüsilised ja keemilised muutused organismis toovad endaga kaasa tugevaid ning tihti vastuolulisi tundeid. Teismeea arenguliseks ülesandeks on jätta hüvasti lapseea turvalise maailmaga ning liikuda täiskasvanuks saamise poole, otsides oma kohta elus, omaenda identiteeti.

Rohked ja tormilised muutused iseendas panevad teismelise igatsema turvatunde ja tingimusteta armastuse järele. Küll on hea, kui selles segases ja vastuolusid tulvil maailmas saab teismeline toetuda oma perekonnale, oma vanematele! Kuigi teismelised võivad väljenduda üsna isekalt ja mässumeelselt, ei tähenda see, et nad tegelikult vajaksid ja naudiksid täielikku vabadust. Reeglite puudumine niigi segasel eluperioodil tekitab veelgi enam segadust. Seega üks viis väljendada teismelisele oma armastust, on pakkuda talle selgeid reegleid ja põhjendatud kokkuleppeid.

Kindlasti pole teismeline enam väike laps, kellelt oodata pimesi kuuletumist, kuid samas pole ka mõtet elutähtsate otsuste juures hommikuni võimuvõitlust pidada. Mina arvan, et lapse teismeiga on eelkõige lapsevanemate küpsuse testimine: kuidas on lood ema-isa emotsioonide kontrollimise, enesevalitsemise ja pingelistes tingimustes arutlemisoskusega?

Teismelisega suhtlemisel tulevad kasuks väga head suhtlemise baasoskused: pea meeles, et inimesele on antud kaks kõrva kuulamiseks ja üks suu kõnelemiseks! Kui räägid, räägi enda eest ja mina-vormis. Ükskõik kui valus on seda tunnistada, teismelist eristab lapsest üha arenev analüüsivõime ja ülitundlik kriitikameel.

Üheks võtmeküsimuseks on kindlasti ajastatus: väsinud, näljane, tõbine või pahur teismeline pole väga avatud suhtlemispartner.
Teiseks oluliseks märksõnaks on eeskuju: mõtle, mida sa ootad oma teismeliselt ja kuidas sina ise nendest nõudmistest kinni pead? Teismelistel on väga terav silm ja tugev õiglustunne ning miski ei õõnesta lapsevanema autoriteeti enam kui (varjatud) silmakirjalikkus.

Õpi tundma oma teismelise armastuse keelt (Gary Chapmani järgi), siis jõuavad sinu armastusesõnumid paremini kohale. Mõni teismeline avaneb üks-ühele kvaliteetaega veetes, mõni vajab ikka ja jälle tugevat kallistust või õlalepatsutust. Mõni teismeline on loomult lobiseja, mõni vajab soojendamiseks üheskoos praktilist tegutsemist.
Ükskõik, millise mustri järgi tegutsed, ole järjekindel! Nii nagu vesi uuristab järjekindlalt kivi sisse augu, suudab ka lapsevanema tingimusteta armastus leida ühel hetkel sissepääsu oma teismelise südamesse.

Kui sul on küsimusi artikli või suhete teemal üldisemalt, on neile valmis vastama psühholoog ja üks suhtematerjali „Tahan Sind hoida" autoritest Karita Kibuspuu. Oma küsimused palun saata aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.. Vastustest teeb Karita kokkuvõtte järgmistes Teekäija numbrites. Küsijate anonüümsus on tagatud.