Detsember 2020
Tõnu Lehtsaar, Tartu Kolgata baptistikoguduse diakon
Jõulud võiksid olla rahu ja rõõmu pühad. Selleks pakub õigustust jõulusündmus, milles ingel kuulutas karjastele suurt (kr mega) rõõmu Päästja sündimisest. Taevased väed kiitsid Jumalat rahu eest maa peal. Paraku on meie jaoks jõuluaeg üks kiiremaid ja närvilisemaid perioode aastas. Jõulurõõmu otsimine on üks põhjusi, miks jõulu ajal rõõmust rääkida. Võib-olla aitab rõõmutunde mõistmine kaasa ka selle kogemisele.
Kristlase jaoks on lunastuskindlus ja Jumala lähedalolu kogemus püsiva rõõmu allikaks.
Rõõmust Piiblis
Uues Testamendis on rõõmust juttu 108 korda. Sealjuures murest vaid 21 ja kurbusest 16 korda. See näitab, et Pühakiri on oma alatoonilt rõõmus raamat.
Rõõm on Vaimu vili. Gl 5:22 nimetab Vaimu vilja loetelus rõõmu teisena pärast armastust. See tähendab, et nende elus, keda juhib Jumala Vaim, peaks olema näha rõõmu. Kristlase jaoks on lunastuskindlus ja Jumala lähedalolu kogemus püsiva rõõmu allikaks.
Rõõmu kogevad ka need, kes otsustavad taevariigi kasuks. Mt 13:44 võrdleb taevariiki põllusse peidetud aardega. Leidja müüb rõõmuga kõik ära ja ostab selle põllu. Põllu hind oli väärt ostja kogu varanduse. Sinna peidetud aare oli boonuseks.
Rõõm ei ole ainult inimeste asi. Sellel on ka taevalik mõõde. Lk 15:10 räägib meile, et Jumala inglite seas tõuseb rõõm ühe patuse pärast, kes meelt parandab. See tähendab, et meie pöördumine ja meeleparandus on taevase rõõmu põhjuseks.
Rõõmu võivad sisaldada ka kannatused, kui on, mille nimel kannatada. Kl 1:24 räägib Paulus, et tema on koloslaste ja koguduse pärast kannatamise üle rõõmus. Kannatamine teiste ja millegi endast suurema pärast on olnud suurte jumalameeste ja riigijuhtide osa. Kõige suurem üksus, mille pärast saab kannatada, on Jumala riik.
Rõõmutunde põhjustest
Rõõm võib kaasneda meeldivate tegevustega, teiste aitamisega, eneseteostusega, Jumala kogemisega. Paljudel juhtudel võib olla rõõm nii meie tegemiste põhjus kui ka tagajärg. Meil on kalduvus kogeda rõõmu, kui kohtame ootamatult midagi või kedagi tuttavat võõras keskkonnas. Näiteks võib olla selleks kaasmaalase äratundmine võõras linnas välismaal. Usklik inimene rõõmustab, kui kohtab Jumalat argisündmustes.
Nii rõõmu põhjus kui ka tähendus võivad olla erineva üldistuse määraga. Kui ütleme, et mind rõõmustab ports jäätist või mind rõõmustab elu ise, on need kaks täiesti erineva kaaluga väidet. Need, kes suudavad rõõmustuda olemuslikust, on elurõõmsad inimesed.
Oluline osa rõõmustamisvõimel on lapsepõlvel ja kasvatusel. Need, kes on noores eas rõõmu kogenud ja keda on õpetatud, kuidas olla rõõmus, tulevad sellega ka täiskasvanueas paremini toime. Rõõmutu lapsepõlv ei pruugi sealjuures tähendada edaspidist rõõmutut elu, vaid pigem võimalust ja vajadust õppida rõõmustama.
Rõõmul on väga tihe seos meie enesehinnanguga. See, mis toetab meie enesehinnangut, väärikust, muljet ja toimetulekut, tekitab meis positiivseid emotsioone. Lihtne näide võiks siinkohal olla meie rõõmus reaktsioon komplimendile.
Rõõmu mõju inimsuhetele
Rõõm ei jää ainult inimese hinge või inimese ja Jumala vahele. See mõjutab inimsuhteid ja elukvaliteeti üldse. Rõõm on tihedalt seotud inimese õnnetundega. Üldiselt on nõnda, et mida rohkem kogevad inimesed positiivseid emotsioone ja mida vähem negatiivseid, seda õnnelikumad nad on.
Rõõmukogemus lähendab inimesi. Me tahame olla nende seltsis, kes meie tuju heaks teevad, ja väldime tuju rikkujaid. Öeldakse, et naer on nakkav. Kuna naer on sageli rõõmu väljendus, saame öelda, et ka rõõm on nakkav.
Siiski võib rõõm inimesi ka lahutada. Esiteks olukorras, kus keegi suhtlusringkonnast on läbi põlenud või isegi depressioonis. Sellises seisundis inimesel on raske mõista teiste rõõmu. Teiseks võib tekkida rõõmsameelsel üleolekutunne teiste suhtes, kes oma iseloomult või meelelaadilt on vähem rõõmsameelsed või isegi kurvapoolsed.
Usun, et me kõik tahame rõõmu kogeda. Selle põhjuseks võib olla näiteks inglikuulutus, taevaste asjade mõistmine, ilmutusest osasaamine, Jumala lähedalolu kogemine. Midagi saame ka ise enda ja teiste rõõmustamiseks teha. 2Kr 13:11 julgustab meid: „Lõppeks, vennad, olge rõõmsad! Seadke oma asjad korda, laske endid julgustada, olge üksmeelsed, pidage rahu! Küll siis armastuse ja rahu Jumal on teiega!“