Oktoober 2022
Igor Raihhelgauz, Tallinna Vene Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Kogudus „Betaania“
Igor Raihhelgauzil ilmus äsja raamat „Parem kui kuld. Мысли о главном, навеянные Книгой прич. – Свет на Востоке, 2022“. Selles Piibli Õpetussõnade raamatu käsitluses on autor kaasanud rohkesti juudi rabide ja teiste vaimuinimeste vaatlusi.
Elupuu
See [tarkus] on elupuuks neile,
kes sellest kinni haaravad,
õnnis, kes seda suudab hoida...
(Õp 3:18).
Кui mõlema käega suure puu ümbert kinni haarata, võib kõrvalt vaadates tunduda, et sa hoiad seda püsti. Selline mulje võib jääda ka siis, kui toetud tüvele kogu oma raskusega, kuid tegelikult hoiab tema sind. Räägitakse, et Telšiai rabi Eliezer Gordoni abiellumise järel otsustas tema äi noort peret kümne aasta jooksul rahaliselt toetada, sest nii saaks Eliezer end täielikult Toora õppimisele pühendada. Kui kümme aastat läbi sai, ütles rabi Eliezeri ämm oma mehele: „Paistab, et nüüd võiks meie väimees endale töö leida ja perekonda meist sõltumatult üleval pidada.“ Mees vastas talle: „Pole selge, kes keda nende aastate vältel üleval pidas.“
Loomulikult pidas rabi Eliezer kokkuleppest kinni. Suure haritlase maine aitas tal kiiresti teises linnas rabi ametikoha leida. Saabus lahkumispäev ja Gordonite perekond tuli vanematega hüvasti jätma. Kui äi aga hommikuselt palvuselt tagasi tuli, sai ta südameataki ning kukkus surnuna maha. Siis meenutasid kõik, pisarad silmas, tema prohvetlikeks osutunud sõnu: „Pole selge, kes keda nende aastate vältel üleval pidas.“
Jeesus Naatsaretist on öelnud: Kes prohveti vastu võtab ta prohvetinime tõttu, saab prohveti palga, ja kes õige vastu võtab õige inimese nime tõttu, saab õige inimese palga (Mt 10:41). Meile võib tunduda, et meie toetame õigeid. Kuid äkki on hoopis nemad need atlandid, kes taevavõlvi oma kiviõlgadel hoiavad? Ehk pole me maailm üksnes tänu õigetele veel kokku varisenud?
Parem kui kuld
Minu juures on rikkus ja au, jääv varandus ja hüvang.
Minu vili on kullast parem, parem koguni kui puhas kuld,
ja mu saak on parem kui valitud hõbe
(Õp 8:18–19).
Täiskasvanute arengu uuring on Harvardi ülikooli projekt, mida alustati 1940. aastatel ja mille raames uuriti 724 mehe elu 75 aasta jooksul. 75 aastat, mõelda vaid! Projekti peamine eesmärk oli saada aru, mis teeb inimese õnnelikuks või õnnetuks. Meditsiiniteaduskonna professori ja uuringu juhi Robert Waldingeri kõne on ilmselt parim 12-minutiline esitlus, mida olen eales näinud. Seda vaadates veendusin, et inimene, kes on mingisse teemasse tõesti süvenenud ja kulutanud palju aastaid selle uurimisele, suudab tavaliselt asja mõtte niimoodi lühidalt ära seletada, et see on ka võhikule arusaadav.
Niisiis, tähelepanu! Ameerika teadlased on tõestanud, et vastupidi enamiku arvamusele, ei tee õnnelikuks ja terveks rikkus või kuulsus, vaid hoopis head ja tugevad suhted. „See on ju ilmselge,“ ütlete teie. Ja teil on õigus.
Robert Waldinger ise ütles, et tema silmapaistvate teadlaste meeskonna tehtud järeldused üksnes kinnitavad seda, mida targad on rääkinud aegade algusest. Ainult et enamik meist ei usu neid…
Paljud süüdistavad Piiblit selles, et seal on liiga palju verd, sõdu, ebaõiglust... Kui aga uurida, mis on Piiblis põhiline – millest see raamat üldse räägib –, siis näeme, et need on suhted, õigemini murtud suhete taastamine.
Armasta Jumalat kogu südamega ja oma ligimest nagu iseennast! – need on Piibli tähtsaimad käsud, mille ümber keerleb ka kõik muu. Ja need käsud puudutavad suhteid. Õpetussõnade kaheksas peatükk on Tarkuse kõne. Jumala sõna justkui pöördub ise inimeste poole ja veenab neid lõpuks tähele panema tõdesid, mis on nendel lehekülgedel juba nii ammu kirjas ja mille õppimine on tänapäeval peaaegu igaühele võimalik.
18. salmis öeldakse: Minu juures on rikkus ja au... Õnne, mida me ootame rikkuselt ja kuulsuselt, toob üksnes Jumala sõnas avatud tarkus.
Minu vili on kullast parem,
parem koguni kui puhas kuld,
ja mu saak on parem kui valitud hõbe.
Siin ongi põhimõtteliselt õnne saladus. Muide, Harvardi teadlased on seda ka tõestanud.