Aprill 2021
Helle Liht, EBFi asepeasekretär
Myanmar (endise nimega Birma) on paljurahvuseline riik üle 100 erineva etnilise rühmaga. See on budistlik maa, kus elab üle 3 miljoni kristlase (6% elanikkonnast). Enamik kristlasi on pärit vähemusrahvustest.
Maailma Baptistiliidul (Baptist World Alliance) on Myanmaris mitu liikmesliitu ‒ kokku 1,7 miljoni liikme ja 5800 kogudusega.
1. veebruaril 2021 haaras Myanmari sõjavägi võimu ja kuulutas välja eriolukorra. Hakkas levima tsiviilisikute protestiliikumine, mille käigus on tapetud ligi 600 meeleavaldajat. Riigi demokraatlikult valitud juht Aung San Suu Kyi ja tema partei liikmed on koduarestis. Sõjaväelise diktatuuri olukorras on ka kõik etnilised ja religioossed vähemused tõsises ohus.
Üks Myanmari baptistiliidu juhte kirjutab: „Relvad käes, juhib sõjavägi olukorda raudse haardega, arreteerides ja hävitades palju elusid. Kogu riik elab leinas. Nüüd ei tule inimesed enam tänavatele protestima, sest teatakse, et paljud neist lastakse maha.“
„Meie inimesed on elanud sõjalise diktatuuri all üle 60 aasta ning mõte, et meie lapsed ja lapselapsed peavad selle uuesti läbima, on kohutav,“ kirjutab teine juht. „Meil ei ole relvi, aga meil on Jumal, kes meid kaitseb. Ehkki kõnnime läbi kõige pimedama oru, ei karda me kurja.“
Sel kriitilisel ajal kutsub Maailma Baptistiliit kõiki kristlasi palvetama Myanmari kristlaste ja kõigi elanike eest.