Otsing

Septemeber 2023 18 toivo pilli 23
Toivo Pilli, Tartu Salemi koguduse pastor

Maailma Baptistiliidu (Baptist World Alliance ehk BWA) esindajad kogunesid 2.–5. juulil Norras Stavangeris korralisele aastakoosolekule. Liit ühendab umbes 50 miljonit inimest. Norras olid esindatud 82 riiki. Aastakonverentsil osales ligikaudu 200 inimest.

Ainult kolmes riigis maailmas on baptiste ühiskonnas rohkem kui viis protsenti, tavaliselt on neid vähem kui üks protsent.

Avajumalateenistusel jutlustasid kohaliku baptistiliidu president Sissel-Merete Berg ja BWA asepresident Karl Johnson, kes on pärit Jamaicalt. Esimene kõneles isikliku tunnistuse vormis enda vaimulikule tööle kutsumisest. Jumal annab kutse vaimulikule tööle ja Jumal täidab selle õigel ajal. Pastor Johnson rõhutas, et Jumal on misjoni algataja. Püha Vaim annab vabastava ja päästva väe. Evangeelne sõnum on armastuse sõnum. „Kui meie kuulutuses pole armastust, siis ei ole see kristlik,“ lausus kõneleja veenvalt.
BWA president Tomas Mackey (Argentiina) rõhutas misjonitöö nelja tahku. Esiteks, misjon tähendab nende abistamist, kes on suures valus. Seda valu näeme tänapäeva Türgis, Süürias, Myanmaris, Ukrainas. Iga neljas baptist maailmas elab kannatuses ja ohtudes. Misjon on sõna ja teoga kannatuste leevendamine.
Teiseks rõhutas kõneleja, et misjoni oluliseks tahuks on suunatus uutele põlvkondadele. On tähtis, et usaldame noorema generatsiooni tegevust evangeeliumi kuulutamisel. Neil on hästi sõnastatud eesmärgid ja nad oskavad oma kaaslasteni jõuda.


Kolmandaks, misjoni vabastavat sõnumit on tarvis polariseerumise keskel. Sageli tekitavad lõhesid väikesed rühmad, kes on valjuhäälsed ja pole nõus teistega kokku leppima. Sellises olukorras on väga raske töötada või leida lahendust. Misjon tähendab vastandumiste ületamist, terviklikkuse ja ühtsuse loomist.
Neljandaks, misjon on kuulutustöö sekulaarses ühiskonnas. Ainult kolmes riigis maailmas on baptiste ühiskonnas rohkem kui viis protsenti, tavaliselt on neid vähem kui üks protsent. Samas on sekulaarne kontekst misjoni jaoks võimalus: just seal on tähtis pakkuda lootust, osadust, armastust ja teenimisvalmidust. Misjon on vastamine inimeste sügavamatele vajadustele, see on osalemine halastustöös, marginaliseeritute ja rõhutute teenimine.

Kas meie tegevusi suunab ja meie struktuuride ülesehitust mõjutab misjonieesmärk?

Peasekretär Elijah Brown (USA) innustas kuulajaid ja viitas oma ettekandes William Careyle, kes ütles: „Ma ei karda läbikukkumist, ma kardan olla edukas selles, millel pole mõtet.“ Brown küsis, kas meie elu väljendab veendumust, et oleme misjonirahvas, keda on läkitatud? Kas meie tegevusi suunab ja meie struktuuride ülesehitust mõjutab misjoni eesmärk?“ Aastakoosolekul kõlas korduvalt Jeesuse sõnum jüngritele: Nagu Isa on läkitanud minu, nõnda saadan ka mina teid (Jh 20:21).
Viimase kümne aasta jooksul on BWAsse kuuluvate usklike hulk kasvanud 102 protsenti Aafrikas ja 71 protsenti Kariibi mere piirkonnas. Põhja-Ameerikas on aga aset leidnud viie-protsendiline ja Euroopas kahe-protsendiline kahanemine.
Brown rõhutas, et misjon on laiem kui ainult sõnaline kuulutamine. Misjon tähendab ka usuvabaduse ja inimõiguste eest seismist, muuhulgas perevägivalla ja religioosse tagakiusu vastu võitlemist. BWA suhtleb riikide valitsuste ja mitmete organisatsioonidega, et toetada usuvabadust kõigile.
Konverentsi töö ei olnud ainult peakoosolekutel, palju toimus ka väiksemates teemarühmades. Allakirjutanu osales baptismi pärandi ja identiteedi töörühmas, kus ettekandjad aitasid mõista Skandinaavia baptistide identiteedi ja ajaloo aspekte.
Roald Zeiffert (Norra) tutvustas, miks Norra baptisti noored on pigem konservatiivsetel seisukohtadel, ka poliitiliselt. Üheks põhjuseks on Norrasse elama asunud põgenike teoloogilised vaated. Samas on koguduste noored tugevasti põgenike vastuvõtmise ja abistamise poolt, mis on pigem liberaalsete poliitiliste parteide seisukoht.
Hendrik Holmgaardi (Taani) ettekanne andis kahe eluloo näitel aimu Taani usulisest olukorrast ja sellest, kuidas mõtestada usulist pöördumist. Kui pöördumine ja usuline pühendumine tähendas 19. sajandi eluloo näitel kuulekuse sammu, siis 21. sajandi eluloo näitel on usulise pöördumise puhul tegemist autentsuse otsinguga.
Kaasahaaravalt huvitav oli kohtumine Yale’i ülikooli teoloogi Miroslav Volfiga, keda intervjueeris Eesti keskkonnateoloog ja Euroopa Baptisti Föderatsiooni asepeasekretär Helle Liht. Volf pani kuulajad mõtlema sügavatele küsimustele. Mis on üldse eesmärk, kuhu suunas tasub pürgida? Miks Jumal on maailma loonud? Volf leidis, et „kodu“ kui kooskõla ja suhtluse keskkond on kõige parem, kirjeldamaks loomise eesmärki. Tema raamat „Jumala kodu“ käsitleb teemat hoopis mitmetahulisemalt. See raamat, millel on ka teine autor – Ryan McAnnally-Linz – on osa suuremast projektist, mis tegeleb elu küsimustega teoloogilisest vaatenurgast.
Konverentsi ajal toimus palju vestlusi söögilauas ja isiklike kohtumiste formaadis. Süda läks soojaks, kui sain kokku ühe osalejaga Kesk-Aasiast, kes tuleb riigist, kus kristlikud kogudused tegutsevad jätkuvalt riikliku surve all ja suurtest piirangutest hoolimata. Ta tervitas mind südamlikult, tegi oma käekoti lahti ja ulatas kingituseks kilekotitäie ise kuivatatud viinamarju. Neil rosinatel oli sõpruse maitse.

Uudised

Mida sa tahad, et ma sulle teeksin?

05 November 2023
Mida sa tahad, et ma sulle teeksin?

Oktoober 2023 Rait Tõnnori, Oleviste koguduse pastor Ja Jeerikost välja minnes läks Jeesusega kaasa suur rahvahulk. Ja vaata, kaks pimedat istus tee ääres. Kui nad kuulsid, et Jeesus möödub, kisendasid nad:...

2023-6-oktoober

05 November 2023
2023-6-oktoober

SISUKORD  Tervikliku Tervenemise Teenistus Veikko Võsu Viljandi ja Valkla koguduste ühisteenistused Ave Saarva Eesti Metodisti Kirik lahkus Ühinenud Metodisti Kirikust Robert Tšerenkov Pöördumise järel tuleb edasi minna Ermo Jürma Vaike...

Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

05 November 2023
Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

Oktoober 2023  Kolmainu Jumal, kes sa oled maailma ja inimkonna oma Poja kaudu lepitanud, halasta oma loodute peale, kes jälle sõdivad ja surma külvavad.Taas on tsiviilelanikud väheste võimuahnete juhtide poolt...

Palve Lähis-Ida inimeste eest

05 November 2023
Palve Lähis-Ida inimeste eest

Oktoober 2023  Oktoobri alguse sündmused Lähis-Idas on väga murettekitavad. Kõigis neis maades – Iisraelis, Palestiinas, Gazas ja Liibanonis – on ka meie baptistikogudused. Euroopa Baptistiföderatsioon on neil päevadel olnud kontaktis...

Ühiskoolitus „Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul“

05 November 2023
Ühiskoolitus „Rahu võimalikkusest nuti- ja ärevuse ajastul“

Oktoober 2023 Johanna Rosenvald, Tartu Kolgata kogudus, tekst ja fotod Meie kaasaja ühed suured väljakutsed on ärevus ja sõltuvused, aina enam ka just nutisõltuvus. Kiirete muutuste ja murettekitavate sündmuste aegadel on...

Usu jõud

05 November 2023

Oktoober 2023 Usk annab mulle rahu hingeja pühib palgelt silmavee.Usk võtab ära mure, pingening rõõmsaks teeb mu südame. Usk, lootus, armastus on vägi,mis naeratuse näole toob.Saan neist ma ikka hingeabi,mis...

In memoriam Aamo-Haarand-Meego Remmel

05 November 2023
In memoriam Aamo-Haarand-Meego Remmel

Oktoober 2023 20.12.1936–20.09.2023 Septembri viimasel päeval saadeti Oleviste kirikust viimsele teekonnale ja sängitati Tallinna Metsakalmistu mulda pastor Aamo Remmeli põrm.Aamo-Haarand-Meego sündis 1936. aasta 20. detsembril Pärnus koos kaksikõe Siiri-Eo-Kalliga ema elu...

Margo Meri on Tõrva uus pastor

05 November 2023
Margo Meri on Tõrva uus pastor

Oktoober 2023 Erki Tamm, EKB Liidu president Tõrva Immanueli Koguduses oli 1. oktoobril rõõmus päev – palusime õnnistust uuele pastorile Margo Merile, kes koos abikaasa Leaga asuvad kogudust teenima. Keilast...

Ordineeriti Leisi koguduse pastor Janek Järveots

05 November 2023
Ordineeriti Leisi koguduse pastor Janek Järveots

Oktoober 2023 Erki Tamm, EKB Liidu president Keset väga tormist lõikustänupüha palusime Saaremaal ordineerimispalve Janek Järveotsa üle, kes töötab karjasena Leisi baptistikoguduses ja kogukonnas ning samuti kaitseliidu kaplanina. Juba aastal 2017,...

Keila kogudus uue pastori Hans-Kristen Sapasega

05 November 2023
Keila kogudus uue pastori Hans-Kristen Sapasega

Oktoober 2023 Merit Lassmann, Loksa baptistikogudus „Kõik, kõik on uus septembrikuus,“ öeldakse Olivia Saare tuntukssaanud luulereas. Eriti hästi sobis see Keila baptistikoguduse konteksti 24. septembril – ümmargune aastanumber 120 juhatas sisse...

Linke