Otsing

01/2016 26 koolitusel
Einike Pilli, KUS rektor

Seminari kristlik nõustaja Karita Kibuspuu viis sel sügisel Sõbralt Sõbrale” töötajatele läbi kahepäevase koolituse kolmest tähendusrikaste suhete sammust. Oma muljeid jagavad müüja Lilian Tulp ning Valduste OÜ turundus- ja arendusjuht Henri Lehtsaar.

Lilian, mis need kolm sammu olid?
Need on – enesest teadlik olemine, kohane eneseväljendus ja toetav kuulamine. Õppisin, et pean mõtlema enda jaoks läbi, milline olen oma natuurilt, mis mulle meeldib ja millal tunnen end häirituna. Sellest sõltub mu käitumine erinevates olukordades.
Lisaks õppisin, et vastutan ennast väljendades selle eest, et teine inimene saab minust aru. Oskan nüüd teha vahet mõtete, tunnete ja soovide-ettepanekute väljendamisel.

Mis neist kolmest oskusest kõige olulisem on?
Minu jaoks on kõige olulisem suhtlemisoskus kuulamine. Kui kuulame teist vahele segamata, väärtustame tema sõnumit. Koolitusel harjutasime verbaalseid kinnitusi, mille abil anda teisele märku, et panen ta juttu tähele, olen sellest huvitatud ja julgustan teda kõnelemist jätkama. Mõistsin, et edastame ka mitteverbaalseid kinnitusi, mis toimivad näoilme ja kehakeele kaudu. Mõlemat liiki kinnitused loovad igale suhtele olulist turvalisust.
Sain aru, et suheldes ei tasu teha ennatlikke järeldusi, vaid lähtuda faktidest ja vajadusel inimestega rääkida. Tunnustamisel on oluline roll ja seda tasub teha ka väikeste asjade eest.
Üheks tähtsaks äratundmiseks oli, et tundeid ei saa keelata. Keegi teine ei saa minu tundeid dikteerida ega olematuks rääkida. Kui inimene on kurb, siis ta tohibki nutta, sest läbi tunnete väljendamise saame rahuneda. Huvitav oli, et inimesi võib tundemaailma põhjal jagada rahetormi- ja kilpkonna-tüüpi inimesteks.

Mis vahe neil kahel tüübil on?
Rahetormi-tüüpi inimeste eripära on, et nad väljendavad end rohke energiaga ja annavad teistele teada oma tunnetest – nii negatiivsetest kui positiivsetest. Nad ootavad vastu kuulamist ja reageerimist, küsivad tihti nõu. Seda tüüpi inimeste arengutee on õppida, kuidas hoogu maha võtta. Kuulun ka ise sellesse rühma.
Kilpkonna-tüüpi inimesed eelistavad olla omaette. Nad on pigem ise-hakkama-saajad, surudes oma tundeid, mõtteid ja käitumist tahaplaanile. Kui neid ärritada, tõmbuvad nad pigem eemale.

Kuidas Jumal Sind selle koolituse kaudu puudutas?
Jumal näitas mulle looduse kaudu, millest isegi olen üks osa, kuidas ta mind armastab. Ta täitis mu südame rahu, rõõmu ja tänuga. Iga hetk on ainulaadne ja eriline, peaksime seda rohkem väärtustama. Nii nagu oleme igaüks inimestena ainulaadsed ja erilised.
Otsustasin uuesti leida iga päev aega nii Jumalale kui endale, et laadida end energia ja armastusega. Siis jätkub jõudu aidata ja mõista ka teisi. Koolitus oli selliseks laadimiseks hea koht.

Henri, mida andis koolitus Sulle ja teie organisatsioonile?
Koolitus aitas vaadata nii enda kui organisatsiooni sisse ja hinnata selle tervist. Kindlasti aitab see edaspidi mõista ja analüüsida oma käitumist ja mõista inimesi enda ümber.

Mis Sa seal õppisid ja mida oled rakendanud praktikasse?
Usun, et oleme üsna osavad andma hinnanguid erinevatele inimestele ja olukordadele. Üheks koolituse teemaks oli faktide, mõtete ja tunnete eristamise õppimine, mida mängisime läbi erinevate mudelite kaudu. Peale koolitust olen püüdnud end rohkem jälgida, et hoiduda liigsete hinnangute andmisest.

Kas soovitaksid seda koolitust ka teistele?
Kindlasti soovitan seda koolitust ka teistele, ühelt poolt isiklikuks reflektsiooniks, aga teisalt aitab see luua meeskondades ühist mõistmist ja avatud õhkkonda.

Järelmärkus. Teekäija trükkimineku eel sündis Karita ja Meelis Kibuspuu peresse viies laps Marie Katta. Soovime neile õnnistust ja loodame, et peale mõistlikku pausi koolitused jätkuvad.

Uudised

Oleviste kahe pastori ordineerimine

28 Detsember 2023
Oleviste kahe pastori ordineerimine

Detsember 2023  Kaks aastat tagasi, 1. advendipühapäeval seati Oleviste koguduses pastoriteks Teet Uuemõis (56) ja Rait Tõnnori (35), kelle kõrval seisavad ustavad abikaasad Külli ja Hanna-Emilia. Ordineerimine toimus samuti 1. advendil, 3. detsembril 2023. Jumalateenistusel jutlustasid EKB...

Rohi mure wastu

28 Detsember 2023

Detsember 2023Andres Tettermann, Teekäija asutaja 120 aastat tagasi Kui waikib ilma kära,Öö wõtab hõlma sind,Siis algab muremüraJa peletab su und.

2023-7-detsember

28 Detsember 2023
2023-7-detsember

SISUKORD EKB Liidu tööharude jõulutervitusedRainis tõusis sõltuvuste küüsist Jumala kuningriigi kuulutajaks! Mari-Vivian EllamJeesus alustab kuulutamist Mt 4:12–17Jõulud juhatavad teed päriskoju Ermo JürmaValtrik ja Marlen kutsuvad võõraid oma jõululauda Hele-Maria KangroJõulude fenomen...

Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

28 Detsember 2023
Palve Ukraina ja Venemaa inimeste eest

Detsember 2023  Kolmainu Jumal, kes sa oled maailma ja inimkonna oma Poja kaudu lepitanud, halasta oma loodute peale, kes jälle sõdivad ja surma külvavad.Taas on tsiviilelanikud väheste võimuahnete juhtide poolt...

Palve Lähis-Ida inimeste eest

28 Detsember 2023
Palve Lähis-Ida inimeste eest

Detsember 2023  Oktoobri alguse sündmused Lähis-Idas on väga murettekitavad. Kõigis neis maades – Iisraelis, Palestiinas, Gazas ja Liibanonis – on ka meie baptistikogudused. Euroopa Baptistiföderatsioon on neil päevadel olnud kontaktis...

Eesti Piibliseltsi jõulumargid 2023

28 Detsember 2023
Eesti Piibliseltsi jõulumargid 2023

Detsember 2023 Jaan Bärenson, Eesti Piibliseltsi peasekretär Eesti Piibliselts tähistas lõppeval aastal oma asutamise 210. aastapäeva.Piibliselts on kutsutud Jumala sõna tõlkima, tõlgendama, trükkima, ette lugema ja välja jagama. Paljude maade piibliseltsid...

EKB Liidu koguduste osadusvõrgustik 2024

28 Detsember 2023
EKB Liidu koguduste osadusvõrgustik 2024

Detsember 2023 Kaisa Tamme, EKB Liidu sekretär 1. 3D Kogudus ‒ Tallinna Piibli Kogudus2. Antsla EKB Kogudus ‒ Võru Baptisti Kogudus3. Avispea Vabakogudus ‒ Vormsi Rälby Baptistikogudus4. Eikla Priikogudus ‒ Viljandi...

Et lapsed teaksid jõulude tõelist tähendust

28 Detsember 2023

Detsember 2023Eliisa Ladva, LNK lastetöö Küünlaleegid heidavad akendele säravat valgushelki, ahjus küpseb jõulupraad ja kaminas praksub tuli – kogu kodu on täis jõuluhõngu, lapsed ja lapselapsed on peagi külla tulemas....

Jõulupalve

28 Detsember 2023

Detsember 2023 Jumal!Sina oled see, keda ma ootan;see, kes võid minu elu headuse teele pöörata.See, kes teed mind elavaks.see, kes sünnid mu südames uuesti ja nii võid teha jõulud minus...

Eesti Kirikute Nõukogu jõululäkitus 2023

28 Detsember 2023
Eesti Kirikute Nõukogu jõululäkitus 2023

Detsember 2023  Armsad kaasmaalased!„Ja Sõna sai lihaks ja elas meie keskel“ (Jh 1:14). Taas rõõmutseme selle üle, et Jumal on Armastus ja armastab meid. Lausa nii palju, et Ta on...

Linke