12/2016
Janek Järveots, 4. kursuse tudeng
Fotod: Riina Ani
Tartu Kõrgema Usuteadusliku Seminari üliõpilased ja õppejõud tähistasid Kristuse sündimist jõulukuu 8. päeval. Aulasse oli palutud tulla lipsuga – ja neid oli tõesti igasuguseid.
Peale avapalvet ja maitsvat pidurooga võttis rektor Einike Pilli mööduva kordaläinud aasta kokku.
Seejärel luges EKB Liidu asepresident Gunnar Kotiesen just Seminari jaoks julgustava piiblisalmi Js 43:19, öeldes: „Jumal teeb uut, ka siin, Seminaris.” Tema jõulusõnum kõlas Js 9:1–6 järgi, milles tuli esile elutähtis mõte: „Kuidas saab jõululaps, kelle sündimist me tähistame ja keda me järgime, meie sees avalikuks?” Vastus oli lihtne – leia ta eneses üles ja tunnista temast!
Õhtu jätkus imekauni muusika ja luuletuste saatel. 3. kursuse tudeng Janne Kütimaa, kes kandis setu naise hõbeehetest koosnevat kaelakeed ehk kaalakõrda, luges jõuluevangeeliumi Setu murrakus. Ka setukeelsete sõnade näiteid oli põnev ära arvata: Matvei (Matteuse) evangeelium, häkelüs (takistus), märgotama (aru pidama), tiranik (käterätt), molotama (aega raiskama), urbõpäiv (palmipuudepüha), käokirös (lepatriinu) ja härmävitäi (ämblik).
Rõõmsast õhtust said kingituste näol osa ka koos vanematega tulnud lapsed. Üheks tubliks esinejaks oli väike Joonatan, kes mängis julgelt ja osavalt muusikapala oboel.
Mõtlemapanevaks etteasteks kujunes kahe tudengi lavastus, kus selgines Meie Isa palve tõeline tähendus. Nende kahekõnes võis palve igat lauset palju sügavamalt mõista. Seda palvet tuleb paluda südamemõttega, mitte lihtsalt peast vuristada. Palve erakordne väärtus on selles, et Jeesus ise õpetas meid nii paluma. Palve on ju Jumala ja inimese vaheline osaduslik koostöö, mis algab inimesest, aga kus Jumal oma armastuses teeb ülejäänu.
Õhtu jätkus adventkoguduse õppejõudude, isa ja tütre, Rein ja Mervi Kalmuse lauluga „Õiged jõulud”. Seejärel kogunes Tartu baptistkoguduste noortest koosnev ülistusgrupp, kellega koos kõik osalejad Jumala kiituseks laulsid. Jõuluüritusele lisas isiklikumat tähendust omavaheline palvesoovikaartide jagamine. Nende abil saab uuel aastal hoida teise kaardiomaniku palvesoove oma igapäevases eestpalves.
Seminari identiteedi üheks tunnuseks on koolipere eriline osadus. Kuna jõulud on kingituste tegemise aeg, siis ei jäänud ka seekord sellest kõrvale ei tudengid ega õppejõud. Ühiselt kokku pandud annetusena kinkisid nad samal päeval sünnipäeva pidanud tudengile õppetööks ja koguduses teenimiseks vajaliku sülearvuti, millega ka käesolev artikkel on kirjutatud.