September 2020
Mikael Raihhelgauz, KUSi arendusjuht teadustegevuse alal
Fotod: Helina Voogne
23. augustil võõrustas KUSi avaaktust Viljandi baptistikogudus. Seminari meeskond viis läbi jumalateenistuse.
Ragne Kivimets koos arendusjuht Chrisi ja haridustehnoloog Helinaga juhtisid elavat ülistust. Järgnes intervjuu värske „rebase“ Aris Sepaga. Aris rõõmustas kõiki oma siira tunnistusega, tõstatades mitu põnevat küsimust usu- ja valikuvabaduse kohta. Sama intervjuu käigus suutis ta neile – veel ühtegi ainet võtmata – vastata, märkides, et ei kavatse siiski teoloogidelt töökohti ära võtta.
Teadmiste mõistuslikust omandamisest ei piisa – need peavad ka südamesse jõudma.
Vaimuliku hariduse au kannatada ei saanud. Rektor Einike Pilli demonstreeris teoloogilise ettevalmistuse praktilist kasu, viies läbi eksprompt piiblitunni, Meego ja Aamo Remmel aga jätkasid jutlusega piibellikust vaatest mõtteteadusele. Avateenistus möödus vennalikus osaduses kohaliku kogudusega ja lõppes pastor Allan Helde õnnistuspalvega alustavate tudengite eest. Kogudus ei saatnud Seminari rahvast varustuseta teele – kaasa kingitud Muhu leivale sooviti kaasa paljunemise õnnistust. Just nagu Jeesuse päevil.
Siis sõideti Nuutsakule, et alustada õppeaasta esimese sessiga. Peagi said kõik tudengid sukelduda hingehoiu teemadesse. Ent äsja täissöödud kõhule vaatamata ei kurtnud keegi lõunauinaku ärajäämise üle. Monika Lige tegi Kanadasse kolimise eel õppuritele parima lahkumiskingituse, andes korraliku inspiratsioonilaksu. Loengu järel võis kuulda nii mõnegi noore käest, et hingehoiust saab nüüdsest tema teoloogiaõpingute põhifookus.
Järgnevalt said tudengid osa Meego Remmeli ja Meelis Kibuspuu juhtimiskogemusest, mõtisklesid kristluse lätete üle Toivo Pilli kirikuloo loengutes ning süüvisid piiblitekstide rikkalikku maailma Innar Kruglovi koguduse õpetuse aines. Käsitledes piibliraamatute iidseid manuskripte, üllatas Innar nii mõndagi tähelepanekuga, et kurikuulus metsalise arv 666 Ilmutuse raamatust võis algupäraselt olla hoopiski 616. Niisugune variant seisab nimelt vanimas seni leitud ürikus. Nii langevad kahtluse alla numeroloogilised vandenõuteooriad, kuid kristluse põhisõnum kannatada ei saa. Vastupidi, mainitud kirjaviga illustreerib hoopis, kui väikesed on erinevused säilinud käsikirjade vahel.
Olgu mainitud, et KUSis kehtib üks raudne põhimõte. Kui on tublisti tööd tehtud, siis peab vahelduseks ka lõbus olema. Loengute järel keskenduti seega mängimisele. Kõigepealt muidugi tutvumismäng: tuli leida eriliste andidega inimesi. Sellele järgnes aga inkvisitsioonimäng – õppejõudude huumorisoone sünnitis. Meego, Ragne ja Mikael kehastusid „Viimse reliikvia“ kloostri süngeteks tegelasteks ning esitasid erinevaid küsimusi, millele vastamiseks tuli tudengitel gruppidesse koonduda. Sellele järgnes kõigi osapoolte korralik grillimine. Tuleriidale siiski kedagi ei viidud.
Ent Jumala ligiolu tunnetuseta ei saa teoloogiaõpingud edukad olla. Teadmiste mõistuslikust omandamisest ei piisa – need peavad ka südamesse jõudma. Sessi teisel päeval korraldas seminarirahvas ülistus- ja palveõhtu, kus kõik said ühiselt laulda, Jumala tegudest tunnistada ning väikestes osadusgruppides üksteise eest palvetada. Loodetavasti kujunes sellest tudengite jaoks vaimulikult kosutav kulminatsioon koju naasmise eel.